reklama

W Narodowe Święto Niepodległości wręczono tytuły Zasłużony dla Gminy Krobia i podsumowano IX Krobskie Dni Seniora

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Narodowe Święto Niepodległości wręczono tytuły Zasłużony dla Gminy Krobia i podsumowano IX Krobskie Dni Seniora - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
36
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaWyjątkowy charakter dla trójki mieszkańców gminy Krobia miał koncert wieńczący IX Krobskie Dni Seniora, który zorganizowano w Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada 2023 roku) w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa w Krobi. Na scenie kina "Szarotka" władze samorządu wręczyły tytuły Zasłużony dla Gminy Krobia osobom, które od lat działają dla społeczności lokalnej w różnych sferach społecznych. - Mamy nadzieję, że te odznaczenia zajmą poczesne miejsce w państwa domach - mówił do krobskich społeczników Mariusz Duda, przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi.
reklama

"Mamy kolejne osoby do naśladowania, które musimy też pielęgnować, dbać o nie i szanować"

Do 25 września 2023 roku 37 osób i instytucji liczyła lista odznaczonych tytułem Zasłużony dla Gminy Krobia. Tego dnia krobscy radni podjęli uchwałę o przyznaniu kolejnych trzech odznaczeń.

- Nie jest ona podejmowana co roku, lecz w szczególnych okolicznościach. Rada miejska ma w swoich kompetencjach nagradzanie wyjątkowych mieszkańców naszej gminy tym zaszczytem - mówił przewodniczący Mariusz Duda podczas wręczenia tytułów w niedzielę, 11 listopada 2023 roku.

W tym roku ten honor spotkał;

  • Domicelę Skrzypalik
  • Marię Szpurkę
  • Adama Olejniczaka 
- W tym roku mamy podwójne, a nawet potrójne święto. gdyż od lat właśnie w trakcie Narodowego Święta Niepodległości wręczamy tytuły Zasłużony dla Gminy Krobia. Tego dnia kończymy także obchody IX Krobskich Dni Seniora, podczas których seniorzy pokazują, ile wnoszą do naszej lokalnej wspólnoty. W imieniu nas wszystkich gratuluję wybitnym postaciom, które dzisiaj są z nami na scenie, tego, co osiągnęły nie tylko dla siebie, ale dla nas działając przez całe swoje życie. Mamy kolejne osoby do naśladowania i autorytety, które cały czas są z nami, ale które musimy też pielęgnować, dbać o nie i szanować - mówił burmistrz Łukasz Kubiak. 

reklama

W imieniu wszystkich odznaczonych głos zabrała Maria Szpurka.

- Jesteśmy dumni, że dzięki naszej pracy, także tej społecznej, która była największą przyjemnością i radością, mogliśmy dołączyć do grona zasłużonych dla gminy i miasta Krobia - powiedziała wieloletnia dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krobia.

Szczegółowe BIOGRAMY ZASŁUŻONYCH znajdziesz PONIŻEJ.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby OBEJRZEĆ

Ostatecznie wybrał "panią Marylę"

Zgodnie z tym, co powiedział włodarz Krobi, uroczystość wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Gminy Krobia zbiegła się z zakończeniem IX Krobskich Dni Seniora. Tygodniowe obchody podsumowano koncertem. Podobnie jak w zeszłym roku, na scenie kina "Szarotka" pojawił się finalista popularnego programu telewizyjnego The Voice Senior - Zbigniew Zaranek.

reklama

- Jednego zapewne nie wiecie państwo o naszym gościu. Otóż Zbigniew Zaranek w latach 80. był członkiem zespołu heavy-metalowego. Dziś zaprezentuje się w nieco lżejszym repertuarze - zdradziła Anna Krzyżostaniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

Finalista IV edycji The Voice Senior rozpoczął swój koncert utworem, który, jak przyznał, "wprowadził go na salony" - "I'll Never Fall In Love Again" Toma Jonesa.

- Gdy te cztery słynne fotele się odwróciły, miałem dylemat: kogo wybrać? Wchodząc na scenę mówiłem sobie, że będzie to Piotr Cugowski, bo on ma "pazur" rockowy, a ja też jestem "rockowcem". Ale później zobaczyłem Marylę Rodowicz i z kolei myślę: "Przecież ja tyle piosenek pani Maryli znam". No więc ostatecznie wybrałem panią Marylę. No i dobrze zrobiłem, bo poprowadziła mnie do finału i wybrała takie piosenki, które jakby specjalnie były napisane dla mnie - przyznał Zbigniew Zaranek.

reklama

Ostatnim akcentem tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości, obchodów IX Krobskich Dni Seniora oraz uroczystości wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Gminy Krobia było podzielenie i skosztowanie przez wszystkich zebranych okolicznościowego tortu. A właściwie tortów, gdyż były dwa, i jak przystało na taką okazję - wyjątkowe.

Domicela Skrzypalik urodziła się 22 kwietnia 1949 roku w Zdunach. Przez 23 lata zawodowo związana była ze Szkołą Podstawową im. prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi, gdzie do momentu przejścia na emeryturę pełniła funkcję wicedyrektora. Przez całe swoje życie aktywnie działała również na niwie społecznej. Za swoją dotychczasową wieloletnią działalność i pracę odznaczona i nagrodzona została w 1989 roku Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznakę za zasługi dla województwa leszczyńskiego.

Po przejściu na emeryturę Domicela Skrzypalik zainicjowała i energicznie włączyła się do zorganizowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi (2010 roku), gdzie nieprzerwanie już trzecią kadencję pełni funkcję prezesa zarządu. Była również inicjatorką utworzenia Gminnej Rady Seniorów, która działa od 2016 roku i jest jej aktywnym członkiem. Działa również w Stowarzyszeniu Emerytowanych Pracowników Oświaty oraz Caritas przy Parafii św. Mikołaja w Krobi.

Organizuje, zarządza i aktywnie włącza się w realizację wszelkich przedsięwzięć podejmowanych przez słuchaczy UTW: zajęcia edukacyjne, naukę języków, zajęcia ruchowe, wykłady o różnej tematyce dostosowane do potrzeb seniorów, imprezy okolicznościowe, warsztaty rękodzielnicze, kulinarne, teatralne oraz szkolenia. Szkolenia często mają zasięg wojewódzki i biorą w nich udział słuchacze z różnych stowarzyszeń senioralnych Wielkopolski. Ponadto zachęca seniorów do zwiększania aktywności w każdej dziedzinie życia oraz zaangażowania w życie lokalnej społeczności. Integruje pokolenia, szerzy kulturę regionu. Pod jej kierownictwem słuchacze UTW są bardzo często współorganizatorami i współrealizatorami różnych wydarzeń i uroczystości organizowanych w gminie, licznie uczestniczą w konsultacjach społecznych i uroczystościach patriotycznych.

Przy jej udziale Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi był realizatorem i beneficjentem wielu projektów, które znacząco wpłynęły na rozwój stowarzyszenia i zakres jego działania m.in.: ,,Ruch to życie, życie to ruch" (2010 r.), ,,Babcine pogotowie" (2011), ,,Jeszcze tyle przed nami" (2012 r.), ,,Chcę, mogę, potrafię" (2013 r.), ,,Aktywna seniorka, aktywny senior" (2014 r.), ,,Krobia przyjazna seniorom", (2015r .), ,,Z nową wiedzą w trzeci wiek" (2016 r.), ,,Aktywni seniorzy" (2017 r.) ,,Krobski senior aktywny i twórczy" (2018 r.), ,,Aktywność seniorów receptą na starość" (2019r.), ,,Aktywny Jubilat" (2020 r.), ,,Priorytety aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym osób starszych".

Domicela Skrzypalik organizowała również akcje charytatywne dla osób poszkodowanych przez los. W trudnych czasach pandemii słuchacze szyli maseczki dla potrzebujących i bezdomnych oraz odzież dla dzieci z objętej wojną Syrii, Kamerunu czy środki opatrunkowe do Libanu.

 

Maria Szpurka przez całe swoje życie zawodowe działała aktywnie na niwie społecznej wiążąc swoją karierę w głównej mierze z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Krobia. Za swoje zasługi otrzymała: Srebrny Krzyż Zasługi (1986 r.), Zasłużony Działacz Kultury (1986r .).

Z bibliotekarstwem Maria Szpurka związała się 1 stycznia 1972 roku, przechodząc wszystkie szczeble kariery od młodszego bibliotekarza po starszego kustosza bibliotecznego. W latach 1973 - 2022 pracowała w krobskiej bibliotece publicznej na stanowisku bibliotekarza. Od roku 1982 była kierownikiem, a od 16 października l987 r. pełniła funkcję dyrektora biblioteki. Organizowała i koordynowała różnorodne formy działalności kulturalno - edukacyjnej m.in.: spotkania autorskie z pisarzami, autorami, podróżnikami i innymi ciekawymi ludźmi, prelekcje, konkursy, wystawy, wieczory poetyckie, Narodowe Czytanie, Parady Żywych Książek, gminne konkursy literacko-plastyczne, Parkowe Czytania.

Była jednym  z  inicjatorów  gminnych konkursów literacko-plastycznych dla dzieci i młodzieży, a także jurorem w konkursach recytatorskich, literackich, pięknego czytania. Współpracowała z przedszkolami, szkołami, bibliotekami szkolnymi, ośrodkiem kultury oraz organizacjami pozarządowymi.

Przez kilkadziesiąt lat związana była z wydawaniem lokalnych czasopism. Napisała wiele artykułów, a także pełniła funkcję korektora. Na przestrzeni lat były to następujące gazety: ,,Gleba", "Sąsiedzi Sąsiadom", "Kasztelania", a ostatnio "Biuletyn Informacyjny Gminy Krobia". Przyczyniła się do powstania wielu publikacji poświęconych gminie Krobia. Były to m.in.: "Szkice z dziejów ziemi krobskiej" (1986r.), "Krobia. Z kart historii miasta do 1946 r.", "100 lat historii Krobi w fotografii", "Dzieje wsi i losy jej mieszkańców. Fragmenty historii Pudliszek".

Przez lata angażowała się w działalność Stowarzyszenia "Sąsiedzi Sąsiadom" , niejednokrotnie organizując zbiórkę darów dla najuboższych. Od powstania organizacji do dziś jest sekretarzem Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz członkiem komitetu odbudowy pomnika Powstańców Wielkopolskich na krobskim cmentarzu. W latach 1976-1990 była członkiem Krobskiego Towarzystwa Kulturalnego, gdzie przez kilka kadencji pełniła funkcję sekretarza.

 

Adam Olejniczak urodził się 29 września 1947 roku w Chwałkowie. Całe swoje życie związał z gminą Krobia, w szczególności z Krobią i Pudliszkami. Przez swoją działalność na polu rozwoju sportu na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci nieprzypadkowo nazywany jest  "ambasadorem piłki nożnej w gminie Krobia".

Adam Olejniczak po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w Kombinacie PGR Pudliszki. W młodości grał w piłkę nożną, jednak kontuzja wykluczyła go z uprawiania czynnego sportu. Nie chcąc jednak rozstać się ze swoją pasją, został działaczem sportowym. Ojciec Stanisław był w tym czasie prezesem "Krobianki Krobia", więc pasję do działania odziedziczył po ojcu. 18 grudnia 1970 roku Adam Olejniczak został prezesem klubu sportowego w Pudliszkach, gdzie rozpoczął integrację środowiska na rzecz rozwoju lokalnego sportu. Jedną z jego pierwszych inicjatyw w tym kierunku było wystąpienie z propozycją nowej nazwy klubu - "Zjednoczeni", co spowodowało lepszą współpracę z dwoma największymi zakładami w Pudliszkach: kombinatem  PGR i Zakładem Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego - szefowie tych firm zostali włączeni w struktury "Zjednocznych Pudliszki". Między innymi dzięki tej inicjatywie w drugiej połowie lat 70 - rozpoczęto budowę nowego ośrodka sportowego w Pudliszkach, a otwarcie stadionu wraz z infrastrukturą towarzyszącą odbyło się 27 maja 1979 r. Obiekt w Pudliszkach, stadion z 400- metrową bieżnią i trybunami na kilkaset osób, należał wówczas do jednego z najnowocześniejszych w regionie.

Równocześnie rozwijał się klub "Zjednoczeni Pudliszki", poprzez funkcjonowanie innych niż piłka nożna sekcji, w tym tenisa stołowego. Główną pasją Adama Olejniczaka była jednak piłka nożna i tu zespół osiągał największe sukcesy. Coroczne awanse począwszy od klasy C poskutkowały historycznym osiągnięciem i awansem w 1982 r. do ówczesnej III ligi. Było to osiągnięcie bezprecedensowe, gdyż klub z Pudliszek był jedynym ludowym zespołem sportowym w kraju grającym na tym szczeblu.

Dużym sukcesem sportowym owcześnego prezesa i klubu było również zdobycie Pucharu Polski na szczeblu okręgu leszczyńskiego w latach 90-tych. Po upadku PGR Pudliszki Adam Olejniczak prowadził własne przedsiębiorstwo, które po dzień dzisiejszy wspiera klub. W 2000 roku, po 30 latach pełnienia swojej funkcji przekazał stery w klubie młodszym pokoleniom zostając jego honorowym prezesem.

W swojej pracy społecznej Adam Olejniczak zawsze powtarzał, że nie liczy się tylko wynik, ważne, aby młodzi zawodnicy robili postępy w nauce. Doceniał zaangażowanie swoich współpracowników podkreślając, że zarówno w zarządzaniu klubem jak i na boisku ważna jest praca zespołowa. Bardzo ważną dewizą w pracy działacza była również postawa fair play, dlatego zawodnicy pudliszkowskiego klubu wielokrotnie byli laureatami w klasyfikacjach promujących uczciwą  i czystą grę.

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Adam Olejniczak zaangażował się również w pracę społecznego komitetu budowy sali gimnastycznej w Pudliszkach. Organizował liczne obozy szkoleniowe, również zagraniczne, dla piłkarzy, w tym chłopców z grup młodzieżowych zawsze dążąc do utrzymywania poprawnych relacji pomiędzy lokalnymi klubami, zarówno wśród piłkarzy, działaczy jaki i kibiców. Jest nadal częstym gościem na meczach „Zjednoczonych Pudliszki" jak i „Krobianki Krobia", której to barwy od kilku lat z powodzeniem reprezentuje jego wnuk - Mateusz. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama