Interaktywna mapa Krobi. Zaczęło się od odkrywania miasta przez dzieci
Interaktywna mapa Krobi powstała w ramach projektu realizowanego w Lokalnym Centrum Popularyzacji Nauki Edukacji i Innowacji w Krobi, czyli tzw. Małym Koperniku.
- Było to jedno z trzech zadań, które nazywało się Klub Lokalnego Odkrywcy. Cała akcja została podzielona na 10 spotkań, na 10 misji w trakcie których dzieci w nim uczestniczące dostały mapę i chodziły po Krobi - mówi prezes Katarzyna Łąbęda.
Uczestnicy odkrywali miasto, a przy okazji poznawali historię najbardziej charakterystycznych miejsc, ich pochodzenia, szczegóły architektoniczne czy wszelkiego rodzaju "legendy" z nimi związane.
- Skupiliśmy się nie na całej gminie, tylko na jednej miejscowości - dodaje prezes Stowarzyszenia Mercury.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ
Interaktywna mapa Krobi. To nie tylko historia i zdjęcia
Choć jednym z elementów realizacji projektu było stworzenie właśnie interaktywnej mapy Krobi, to członkowie stowarzyszenia nie spodziewali się, że rozrośnie się ona do takich rozmiarów.
- Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na zagłębienie się w temat przekopując różne archiwa, w tym w Poznaniu czy rozmawiając ze starszymi mieszkańcami, którzy opowiadali nam przeróżne historie związane z Krobią. Również sporo wysiłku pochłonęło poszukanie zdjęć, informacji - wszystkiego, co chcieliśmy zaprezentować. Tak powstał zbiór „Krobia w 10 misjach”. Pierwsza interaktywna mapa Krobi miała papierową formę z zaznaczonymi 25 punktami i do tego odpowiednimi kodami QR, które ułatwiają zasięgnięcie informacji o każdej lokalizacji. Fajnie, gdyby pojawiła się w jakimś miejscu w Krobi i każdy miałby do niej dostęp - tłumaczy K. Łabęda.
Na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Mercury stworzyło także interaktywną mapę, na którą każdy może wejść z poziomu smartfona czy komputera. Znajdują się na niej wspomniane lokalizacje oraz nawigacja, która przekierowuje nas do aplikacji Google Maps. Możemy też przejść do panelu „Historia tego miejsca”. Wszystko jest okraszone zdjęciami, zarówno archiwalnymi, jak i obecnymi, także z drona.
- Na przykład bardzo trudno było nam zdobyć zdjęcie starego placu zabaw, tak zwanego „Ogródka Jordanowskiego”, na terenie którego stoi obecnie część krobskiego liceum. Do dyspozycji mieliśmy praktycznie jeden wycinek w gazecie - zdradza Katarzyna Łabęda.
Z kolei wśród zamieszczonych informacji historycznych znajdują się też takie, które nawet najstarszym mieszkańcom Krobi niekoniecznie muszą być znane.
- Bo nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że w Krobi były... czarownice? - zastanawia się prezes Stowarzyszenia Mercury.
Interaktywna mapa Krobi. Cel ostateczny: "zmapować" całą gminę
Członkowie stowarzyszenia widzą pole do rozwoju interaktywnej mapy Krobi. Chodzi nie tylko o dodawanie kolejnych punktów.
- Chcielibyśmy wszystko zebrać w jednym miejscu, usystematyzować, żeby historia była dostępna dla każdego mieszkańca i nie tylko, bo być może ktoś z zewnątrz potraktuje mapę jako formę informacji turystycznej. Osób, które pamiętają czasy odleglejsze jest coraz mniej, dlatego chętnie przyjęlibyśmy informację zwrotną, gdyby ktoś miał jakieś uwagi czy chciałby coś dodać do mapy. Jesteśmy jak najbardziej otwarci, żeby ją rozszerzać. Myślę, że jest to też fajna promocja gminy - tłumaczy prezes Stowarzyszenia Mercury.
Skoro mowa o gminie, to tworzenie interaktywnej mapy Krobi idzie jeszcze w kierunku dodawania kolejnych lokalizacji i informacji o samym mieście. Członkowie Stowarzyszenia Mercury myślą o "rozszerzeniu" mapy o czasy PRL-owskie: jakie miejsca funkcjonowały wtedy przy rynku, jakie sklepy, kto je prowadził?
- To wszystko jest bardzo ciekawe, bo w przeciągu ostatnich 30-40 lat bardzo dużo się zmieniło. Docelowo chcemy rozszerzać mapę o lokalizacje, które są poza miastem, żeby „zmapować” całą gminę - podsumowuje Katarzyna Łabęda.
LINK do interaktywnej mapy Krobi znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.