Reklama

Takiego wieczoru w Gostyniu jeszcze nie było. Nauka nie taka straszna...

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Zielony skwer przed GOK Hutnik w sobotnie popołudnie otworzył się dla dzieci i ich rodziców. Pojawiło się tam kilka stoisk, przy których można było zapoznać się z różnymi dziedzinami nauki, tajemnicami kosmosu, anatomią człowieka. „Wieczór z nauką” cieszył się dużym zainteresowaniem.

Reklama

Ciekawe sobotnie popołudnie dla dzieci i młodzieży z Gostynia przygotowało Stowarzyszenie Mercury z Krobi. Wcześniej jego członkowie organizowali warsztaty naukowe w gostyńskim ośrodku kultury, natomiast 13 sierpnia wspólnie zorganizowano wakacyjny „Wieczór z nauką”.

- Uznaliśmy, że będzie to ciekawy punkt naszej wakacyjnej oferty dla dzieci. Czegoś takiego dotychczas nie robiliśmy, a Stowarzyszenie jest do tego odpowiednio przygotowane i umiejętnie potrafi zaciekawić dzieci różnymi dziedzinami nauki - wyjaśnia Honorata Jankowiak, referent ds. animacji kultury w GOK Hutnik.

Cykl plenerowych spotkań pn. „Wieczór z nauką” dofinansowany został z budżetu powiatu gostyńskiego, z pieniędzy dla organizacji pozarządowych. Stowarzyszenie Mercury w 2022 r. wybrało 3 gminy, w których przygotowało wieczór eksperymentów, doświadczeń i ciekawostek z różnych dziedzin nauki. Z projektu skorzystały już dzieci z Borku Wlkp., Pępowa, a Gostyń był ostatnim przystankiem na trasie „Wieczoru z nauką” podczas tegorocznych wakacji.  

- Propagujemy naukę, staramy się zainteresować dzieci i młodzież różnymi dziedzinami wiedzy - nie zmuszając do niczego, a raczej zabawiając. Pokazujemy, że biologia i astronomia też mogą być ciekawe, fajne, a niekoniecznie nudne. Mamy sezon wakacyjny, a zainteresowanie w Gostyniu jest spore, więc pomysł okazał się trafiony - stwierdziła Katarzyna Łabęda, prezes Stowarzyszenia Mercury.

Dla uczestników wydarzenia rozłożono 5 stanowisk. Przy tym, nazwanym „Lata 90-te” - prezentowano technologię lat 90. XX w. Dzieci mogły przyjrzeć się, jak wyglądała gra telewizyjna, na jakich zasadach działał ogromny telewizor i radiomagnetofon, jak wyglądały kasety wideo, a także do czego służyły „gniotki”.

Na straży stanowiska nazwanego „biologia” stał szkielet człowieka. Tam można było zapoznać się z anatomią człowieka, poprzez układanie poszczególnych części szkieletu z klocków. Głównymi urządzeniami były tu mikroskopy elektroniczne, dzięki którym zainteresowani mogli obejrzeć na przykład strukturę owada.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, które promowało inną naukę przyrodniczą - astronomię. 

- Przedstawiliśmy, jak działa grawitacja na zasadzie „miski”. Jak ciekawie przekazać i wyjaśnić małym dzieciom ogólną teorię względności opracowaną przez Alberta Einsteina, która zakłada, że każda masa zakrzywia czasoprzestrzeń? W jaki sposób przekazać prawdę o działaniu grawitacji? Sposób z miską i elastyczną tkaniną, które zastępują przestrzeń kosmiczną, jest świetny - podkreśliła Katarzyna Łabęda.

Przy stoisku elektronicznym członkowie Stowarzyszenia Mercury prezentowali własne konstrukcje, zabawki i roboty, m.in.: samochód zdalnie sterowany, rękę Robota Roberta, kolorową grę led. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda wasz głos? Podczas „Wieczoru z nauką” w Gostyniu organizatorzy wydarzenia próbowali wyjść naprzeciw takim pytaniom i przygotowali również stanowisko, gdzie dzieci mogły zobaczyć czym jest i jak działa dźwięk. 

- Idziemy na całość! - krzyczały dzieci, kiedy przeprowadzono dwa doświadczenia: fizyczne, z użyciem suchego lodu, a także show chemiczne z wykorzystaniem substancji chemicznych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy