reklama
reklama

Gostyńscy harcerze i zuchy na Świętej Górze. Pełnili wartę honorową w bazylice, przy Grobie Pańskim 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Gostyńscy harcerze i zuchy na Świętej Górze. Pełnili wartę honorową w bazylice, przy Grobie Pańskim  - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Przeżywamy przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Dziś, ponad dwa tysiące lat po tych wydarzeniach, każda parafia celebruje Triduum i tworzy symboliczne groby w swoich kościołach. W bazylice na Świętej Górze honorową wartę przy grobie Pańskim pełnili harcerze oraz zuchy z 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Gostyniu.
reklama

Adoracja przy Grobie Pańskim

W Wielką Sobotę, która poprzedza święto Zmartwychwstania, nie tylko błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny [CZYTAJ TUTAJ]. Odprawiana jest liturgia światła, liturgia chrztu i liturgia mszalna, a następnie poświęcenie ognia i wody.

Kościół Katolicki trwa na adoracji przy grobie Pańskim, rozważając śmierć Chrystusa. 

Po ostatniej wieczerzy i męce na krzyżu, ciało Jezusa Chrystusa zostało złożone w grobie. Od tych wydarzeń minęło ponad dwa tysiące lat, każda parafia na swój własny sposób celebruje Triduum i tworzy symboliczne groby w swoich kościołach. Specjalnie udekorowane krypty z rzeźbą Jezusa stoją w każdej katolickiej parafii.

Tradycja wart przy Grobie Chrystusa

Skąd w Polsce zwyczaj trzymania warty honorowej przy Grobie Pańskim? Tradycję tworzenia Grobu Pańskiego i trzymania przy nim warty zapoczątkował Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego - zwanego Bożogrobcami - w XII wieku. Zwyczaj ten przywędrował do Polski bezpośrednio z Palestyny. Przez stulecie wartę - od Wielkiego Piątku aż do rezurekcji - pełniło wojsko, dworzanie, a także przedstawiciele bogatego mieszczaństwa.

W drugiej połowie XIX wieku, gdy zaczęły powstawać jednostki OSP, tradycję warty przy Grobie Pańskim zaczęli przejmować druhowie. Dzisiaj w większości kościołów w Polsce, w tym również w powiecie gostyńskim, to właśnie strażacy pilnują złożonego w grobie ciała Chrystusa. Ale nie tylko. W podtrzymanie tego zwyczaju włączyli się gostyńscy harcerze, w myśl słów ks. Kazimierza Lutosławskiego (polskiego duchownego, zasłużonego instruktora harcerskiego):

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest.

Warto dodać, że był projektantem polskiej odznaki skautowej, która stała się pierwowzorem krzyża harcerskiego.

- W czasie Triduum Paschalnego, w Wielką Sobotę uczestniczymy w służbie przy Grobie Pańskim, pełniąc wartę honorową w bazylice na Świętej Górze - powiedziała podczas otwarcia harcówki [RELACJA TUTAJ] harcmistrz Katarzyna Mołczyńska, koordynatorka reaktywacji harcerstwa w Gostyniu, prowadząca 14. Wielopoziomową Drużynę Harcerską w Gostyniu.       

W tym roku również drużyna nie zawiodła. Rozpoczynając przed południem, przez kilka godzin, zmieniając się, harcerze, a także zuchy pełnili wartę honorową przy Grobie Pańskim w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri na Świętej Górze. Harcerze i dzielne zuchy wzbudzali również zaintersowanie, może nawet podziw wśród wiernych, którzy po święceniu pokarmów na chwilę zatrzymywali się przy grobie, a po modlitwie miło uśmiechali się w stronę wartowników.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama