reklama

Gmina przystąpiła do sieci

Opublikowano:
Autor:

Gmina przystąpiła do sieci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jedenastego marca 2013 roku gmina Krobia stała się członkiem Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW). Wtedy to 36 samorządów, wśród których znalazł się i krobski podpisało w Strumieniu na Śląsku porozumienie o utworzeniu sieci.

- W ten sposób została powołana do życia pierwsza ogólnopolska platforma współdziałania samorządów na rzecz stymulacji procesów rozwoju wsi w Polsce, poprzez wymianę doświadczeń i wspólne projekty, czerpanie idei rewitalizacji w rozwoju obszarów wiejskich zawartej w odnowie wsi oraz partnerskiego modelu zarządzania gminą – mówiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krobi Agnieszka Linowska, kierownik referatu oświaty i spraw społecznych w krobskim magistracie.

W ramach tej platformy, gdzie burmistrz Sebastian Czwojda był koordynatorem PSORW na województwo wielkopolskie podejmowana była współpraca przy konkretnych projektach, z których kluczowym jest Sieć Najciekawszych Wsi w Polsce (SNW). - Bazujemy głównie na miejscowościach, które mają olbrzymią spuściznę, choćby dziedzictwa kulturowego czy jakieś szczególne walory przestrzenno-urbanistyczne - tłumaczył z kolei wiceburmistrz Michał Listwoń na komisjach wspólnych dotychczasowe działania, jakie były podejmowane w ramach ogólnopolskiej inicjatywy.

W gminie Krobia wieś Domachowo uzyskała ocenę potwierdzającą potencjał, aby znaleźć się w tworzonej sieci. – Miejscowość została poddana szczegółowej, wielopłaszczyznowej ocenie począwszy od zagospodarowania przestrzennego, poprzez dziedzictwo kulturowe, działania miękkie, architekturę krajobrazu. Także w skład analizy wchodziło szereg elementów – wyliczał wiceburmistrz. Jak mówił Michał Listwoń, projekt ten jest „doskonałą płaszczyznę wymiany doświadczeń”.

Jednakże choć PSORW była bardzo ambitnym przedsięwzięciem, jej funkcjonowanie miało kilka mankamentów, które stały na przeszkodzie do dalszego rozwoju. - To czego brakowało w dotychczasowej formule i można powiedzieć, że ona się w jakimś stopniu wyczerpała, to niemożność bycia beneficjentem różnych dotacji, udziału w konkursach o środki unijne. (…) Poza tym, co wielokrotnie sygnalizowały samorządy nie funkcjonowało stałe biuro – wyjaśniał Michał Listwoń. Do tej pory rolę „honorowego koordynatora” całej sieci pełniła rolę gmina Gogolin, co jak mówił wiceburmistrz odbywało się kosztem tamtejszego samorządu.

Aby, między innymi zapewnić sobie dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania w ramach sieci 69 samorządów z całej Polski zdecydowało się o kontynuowaniu dalszej współpracy zawiązując Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi, które ma być kontynuatorem prowadzonej wcześniej działalności w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.

– Ta formuła stowarzyszenia z pewnością ten dostęp zapewnia. (…) Na tyle współpraca jest zaawansowana i na tyle jest owocna, co przejawia się choćby w Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, że stowarzyszenie jest naturalnym etapem dalszego rozwoju – dodał wiceburmistrz Listwoń o bardzo dobrych rokowaniach na przyszłość dla organizacji. Rozmowy o przejściu na wyższy poziom i zacieśnieniu dotychczas dość luźnej kooperacji trwały od czerwca/lipca ubiegłego roku i tuż przed XIX sesją Rady Miejskiej w Krobi dotarły do krobskiego urzędu statut stowarzyszenia i projekt uchwały, które musiały być przyjęte przez radnych przed zebraniem założycielskim.

Burmistrz Sebastian Czwojda stwierdził, iż radni muszą wybrać czy gmina ma dalej uczestniczyć w inicjatywie i przystąpić do stowarzyszenia czy wycofuje się z całego projektu? – Jest to z pewnością organizacja działająca na obszarach wiejskich o charakterze elitarnym i warto w tej sieci być – przekonywał na komisjach wspólnych burmistrz Sebastian Czwojda. Po zapoznaniu się ze skutkami przystąpienia do Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, o które pytał radny Krzysztof Perdon oraz zadaniu standardowego pytania: „a ile to kosztuje” przez rajcę Mariusza Dudę - roczna składka członkowska wynosi 3 000 złotych radni jednogłośnie zdecydowali, iż gmina Krobia stanie się częścią PSORW.

Zebranie założycielskie Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi odbyło się w dniu 9 maja w gminie Międzylesie. Siedzibą organizacji została gmina Gogolin, a „stolicą” sieci znajdująca się na terenie owego samorządu miejscowość Kamień Śląski. Status członków założycieli posiadły 24 gminy, w tym gmina Krobia.

Najwyższą władzą nowego podmiotu jest Zgromadzenie Ogólne. Gminy wchodzące w skład stowarzyszenia działają poprzez jednego swojego przedstawiciela. Członka zwyczajnego stowarzyszenia na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego reprezentuje, burmistrz bądź osoba pisemnie upoważniona przez burmistrza. Organem wykonawczym jest zarząd stowarzyszenia, który składa się z 5 do 7 osób, wybranych przez Zgromadzenie Ogólne spośród osób wskazanych przez członków Stowarzyszenia na okres trwania kadencji jednostek samorządu terytorialnego. Organem kontrolnym jest komisja rewizyjna. W skład siedmioosobowego zarządu stowarzyszenia wszedł burmistrz Sebastian Czwojda.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE