Reklama

G. Skorupski: ”Lubię sięgać po nowe”. Tym razem tajemnice Gostynia odkryte w opowiadaniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

G. Skorupski: ”Lubię sięgać po nowe”. Tym razem tajemnice Gostynia odkryte w opowiadaniach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Grzegorz Skorupski, autor powieści kryminalnych retro tym razem oferuje czytelnikom opowiadania, zebrane w książce zatytułowanej "Czekając na wiatr". Promocyjne spotkanie za kilka dni w bibliotece publicznej w Gostyniu. Wstęp wolny.

Reklama

Grzegorz Skorupski, który na co dzień - z racji pełnionej funkcji - siedzi w gostyńskim ratuszu, natomiast wieczorami zajmuje się „pracą twórczą”, dotychczas wydał 4 powieści retro: 
"Tajemnica domu zacnego Szkota", 
"Smak błękitu", 
"Dłonie śmierci", 
„Dom pod Czerwonym Dębem"

Jego ostatnia powieść nosi tytuł "Mistrz Marionetek".

Kolejną fabularną publikacją jest zbiór opowiadań pt. „Czekając na wiatr”. W książce znajduje się 10 opowiadań z wątkiem kryminalnym, w tym jedno szczególnie ważne, uhonorowane trzecim miejscem w kategorii retro podczas ogólnopolskiego konkursu literackiego "Stulecie Polskiego Kryminału", w 2019 roku.

Dlaczego tym razem opowiadania? 

- Lubię sięgać po nowe - odpowiada Grzegorz Skorupski, zwracają uwagę, że każda z jego  poprzednich powieści jest dziełem, które trochę wykracza poza zwykły kryminał.

Należy do tej grupy pisarzy, którzy tworzą powieść kryminalną, z fabułą bardziej rozbudowaną niż sam wątek sensacyjny, wykraczającą poza intrygę kryminalną. 

- Pojawiają się ciekawe postaci, rozbudowane emocjonalnie, psychicznie. Autorzy przedstawiają społeczne sytuacje, opisują środowisko, którego dotyczą - mówi Grzegorz Skorupski. - Tym razem przygotowałem opowiadania, których napisanie jest prawdziwym wyzwaniem dla autora. Łatwiej zawsze skupić się na powieści, rozbudować temat. Tutaj autor musi być ograniczony do konkretnych elementów. Tu refleksji jest dużo mniej. Ważniejsze są kwestie przedstawienia rzeczywistości i formy zagadki - zdradza kulisy tworzenia opowiadań.

W zbiorze opowiadań wydanym przez Fundację Miejsce Moje znajdziemy:

  • "Złoty kerykejon";
  • "Gra o Rewolucję" (opowiadanie retro nagrodzone w konkursie literackim) 
  • "Cel";
  • "Miś";
  • "Kryzys";
  • "Trzeci most";
  • "Siła słowa";
  • "Ex voto";
  • "Prowokacja".
  • "Śmiertelna opowieść".

Wspólne miejsce akcji

Wszystkie opowiadania zebrane w książce „Czekając na wiatr” łączy miejsce akcji - Gostyń.

- W każdym z nich jest dużo, więcej i jeszcze więcej naszego miasta - historia, ludzie, ulice. Dla wszystkich opowiadań tłem jest Gostyń. Opisane sytuacje, akcje nie zostały zanotowane w historii, nie wydarzyły się, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogły się wydarzyć. A skoro mogły się wydarzyć, to może się wydarzyły? - mówi tajemniczo autor opowiadań. - W opowiadaniach odwołuję się do faktycznych wydarzeń, które miały miejsce, na przykład wizyty prezydenta. Ale powstaje pytanie - czy wówczas przygotowano na niego zamach? - uzupełnia.

To zasługa Gostyńskiej Gry Miejskiej

Opowiadania kryminalne retro były tworzone na podstawie scenariuszy Gostyńskiej Gry Miejskiej. 

- Nasza gostyńska gra miejska wyróżnia się tym, że scenariusze są bardzo rozbudowane, tworzone tak, żeby zainteresowały uczestników. Bazując na tych pomysłach, na fabule scenariusza, postanowiłem zrobić opowiadania kryminalne retro - tłumaczy autor książki „Czekając na wiatr”.

W pięciu opowiadaniach spotkamy się, w różnym czasie akcji, z Adamem Karskim - bohaterem którego czytelnicy poznali w wydanych wcześniej przez G. Skorupskiego powieściach kryminalnych retro. To prezent dla tych, którzy stęsknili się już za prokuratorem.

Akcja jednego z opowiadań toczy się w Gostyniu, w czasie wojny. W książce znajdziemy też 3 opowiadania z czasów PRL-u. Jedno z 10 dzieł można potraktować jako bonus specjalny - opowiadanie z X w. jako thiller polityczny z ciekawą zagadką do rozwikłania.

Promocja nowej książki G. Skorupskiego, wraz ze spotkaniem autorskim odbędzie się 29 maja o godz. 18.00, w gostyńskiej bibliotece miejskiej. Wstęp wolny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy