reklama

Figura Anioła Pokoju stanęła przed Muzeum w Gostyniu. Rzeźbę odsłonił autor - Reinhard Pontius z Drezna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Figura Anioła Pokoju stanęła przed Muzeum w Gostyniu. Rzeźbę odsłonił autor - Reinhard Pontius z Drezna - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
31
zdjęć

Skwer przed Muzeum w Gostyniu - inauguracja czasowej ekspozycji rzeźby św. Michała Archanioła autorstwa Reinharda Pontiusa | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaNa skwerze przed budynkiem Muzeum w Gostyniu przy ulicy Kościelnej pojawiła się rzeźba św. Michała - Anioła Pokoju autorstwa Reinharda Pontiusa, artysty z Drezna. Inauguracja czasowej ekspozycji dzieła miała miejsce 21 października 2024 r., kiedy przypada rocznica rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli miasta i okolicy.
reklama

Anioł Pokoju w Gostyniu, czyli archanioł Michał bez oręża

Odsłonięcie drewnianej figury wpisało się w program obchodów 85. rocznicy rozstrzelania mieszkańców Gostynia (więcej o rozstrzelaniach  - TUTAJ). Przy budynku gostyńskiego muzeum zebrali się mieszkańcy Gostynia, samorządowcy oraz członkowie delegacji z Niemiec: przedstawiciele Towarzystwa Niemiecko-Polskiego oraz Związku Antyfaszystów Saksonii. Był z nimi również artysta z Drezna, który wyrzeźbił drewnianą figurę, a na skwerze przed muzeum osobiście ją odsłonił.

reklama

Przedstawiając historię dzieła Reinhard Pontius wyjaśnił, że wykonywał je w latach 2017-2018. Rzeźba powstała z dużego pnia dębu, który wcześniej rósł w Dreźnie, nad brzegiem rzeki Łaby – w miejscu, w którym powstał kontrowersyjny most „Waldschlosschenbrucke”. Jak mówi artysta, stworzył z drewna figurę Św. Michała Archanioła, który znany jest w swojej symbolice jako wojownik, a jednocześnie patron wojen i walk wyzwoleńczych. Jednak artysta z Drezna świadomie pozbawił go oręża, zrezygnował z wyposażania w znane atrybuty: włócznię, ognisty miecz i wagę, gdyż św. Michała Archanioła przedstawił jako Anioła Pokoju. 

- Moim pomysłem było przedstawienie archanioła Michała, prezentowanego zazwyczaj jako postać walcząca, jako anioła pokoju. Chciałem przedstawić go bez oręża, co ma zachęcać do swobodnego i bardziej bezpośredniego z nim kontaktu – zdradził artysta motywy rezygnacji z atrybutów, z którymi przedstawiany jest św. Michał Archanioł.

reklama

Zaznaczył, że kolejnym celem było zaplanować figurę asymetrycznie: strona z dużym skrzydłem symbolizuje właściwości niebiańskie Anioła Pokoju. Dlatego tam właśnie autor umieścił kolorowe szkło, aby nawiązać w ten sposób do niebiańskiej światłości.  

Droga Anioła Pokoju przez Europę do Gostynia

Od jesieni 2020 roku, kiedy na dobre szalała pandemia, artysta zaczął instalować anioła w różnych miejscach. Dzieło jest prezentowane w zmieniających się lokalizacjach na terenie Niemiec i całej Europy. Ostatnio Anioł Pokoju stał we Francji, na wzniesieniu gdzie znajduje się duży cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Z kolei Gostyń jest pierwszym miejscem w Europie Środkowej, pierwszym przystankiem w podróży św. Michała Archanioła przez wschodnią część Europy. 

reklama

- Ten wybór zawdzięczamy długoletnim dobrym relacjom, łączącym gostynian i drezdeńczyków. Podejmowane przez nas i naszych partnerów z Saksonii działania na rzecz pokoju i pojednania służą często za wzór relacji, jakie powinny łączyć zwaśnione niegdyś narody - powiedział Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia podczas inauguracji czasowej ekspozycji rzeźby św. Michała przed gostyńskim muzeum. 

Gostyński włodarz podkreślał, że figura ta, podróżując po Europie w czasach obfitujących w konflikty  - zgodnie z zamysłem autora - ma symbolizować ludzkie pragnienie pokoju i nawoływać do pojednania między narodami i zgody. Reinhard Pontius przywiózł Anioła Pokoju do Gostynia z okazji rocznicy rozstrzelania przez Niemców 30 mieszkańców miasta i okolicy. Rzeźba będzie gościła u nas przez całą zimę, aż do Wielkanocy w 2025 r.

- Moim pragnieniem i celem jest ustawienie go za rok – jako posłańca pokoju - w Kijowie. Patronem stolicy Ukrainy jest właśnie święty Michał Anioł. Zobaczymy, czy mi się uda – zastanawiał się Reinhard Pontius. – Anioły są w wielu kulturach i religiach. Postać archanioła Michała znana jest chrześcijanom, wyznawcom judaizmu i muzułmanom. Dlatego postrzegam go jako ambasadora dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Serdecznie zachęcam do nawiązania osobistego dialogu z Michałem, jako Aniołem Pokoju i do czerpania z niego inspiracji – polecał rzeźbiarz z Drezna.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama