reklama

85. rocznica publicznej egzekucji mieszkańców Gostynia. Na rynku, pod Pomnikiem Rozstrzelanych stanęli także goście z Drezna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

85. rocznica publicznej egzekucji mieszkańców Gostynia. Na rynku, pod Pomnikiem Rozstrzelanych stanęli także goście z Drezna - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
92
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaGostynianie 85. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli naszego miasta i okolicy obchodzili wraz z gośćmi z Drezna. - Składamy hołd naszym poległym bohaterom. Przypominamy o hańbie, którą na zawsze okryły się Wehrmacht i SS, ale jednocześnie jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy dziś działać ramię w ramię z naszymi kolegami z Saksonii - powiedział Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia, stojąc na rynku przed Pomnikiem Rozstrzelanych.
reklama

Tegoroczne obchody rocznicy rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli Gostynia i okolic, które zaplanowano na 21 października - dzień, w którym 85 lat temu, na rynku doszło do publicznej egzekucji, podzielone były na trzy części.

85. rocznica rozstrzelania przez Niemców 30 mieszkańców Gostynia - Anioł Pokoju i msza św.

Pierwszym punktem programu była inauguracja czasowej prezentacji rzeźby św. Michała Archanioła. Figura Anioła Pokoju - bo tak nazwał ją autor Reinhard Pontius - stanęła na skwerze przed gostyńskim muzeum - CZYTAJ TUTAJ.

Następnie w kościele farnym pw. św. Małgorzaty odprawiona została msza święta w intencji ofiar publicznej egzekucji, w której uczestniczyli goście z Niemiec: przedstawiciele Towarzystwa Niemiecko-Polskiego oraz Związku Antyfaszystów Saksonii. 

reklama

Po mszy świętej na rynku, gdzie w 1939 roku zostali rozstrzelani mieszkańcy Gostynia, rozpoczęły się uroczystości patriotyczne. Ich uczestnicy, w tym rodziny rozstrzelanych oraz goście z Drezna, zebrali się przed Pomnikiem Rozstrzelanych. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia, oraz dr. David Klein, dyrektor Urzędu ds. Kultury i Ochrony Zabytków Miasta Drezna.

21 października 1939 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Gostynia

Włodarz gminy przypomniał, że 21 października 1939 roku - dzień w którym w masowej egzekucji zginęły osoby stanowiące elitę wśród mieszkańców: wybitni działacze społeczni, polityczni, gospodarczy i kulturalni - jest jedną z najważniejszych dat w całej historii Gostynia. 

reklama

Wówczas Gostyń stracił swoich przywódców, rodziny - bliskich, przyjaciele - przyjaciół, a sąsiedzi - sąsiadów. Każdy w mieście odczuł boleśnie skutki tej zbrodni. Jerzy Kulak podkreślił, że po zakończeniu II wojny światowej gostyńska społeczność uczyniła więcej, niż musiała, gdyż zdobyła się na współpracę międzynarodową.

- Niemiecki nazizm i imperialna polityka III Rzeszy nie zdołały jednak zniszczyć polskości. Gostyń przetrwał okupację. Zwyciężył z całą Polską nad tym totalitaryzmem. (...) Zdobył się na gest pojednania i pogłębioną współpracę międzynarodową. Miasto uznało, że trudna historia stosunków polsko-niemieckich może być podstawą do budowy lepszego jutra. Podkreślmy to dobitnie - do przyszłości tworzonej razem - mówił Jerzy Kulak.

reklama

85. rocznica rozstrzelania mieszkańców Gostynia: "W miejscu, gdzie Wehrmacht i SS okrył się hańbą, obok siebie stoją mieszkańcy Gostynia i partnerzy z Drezna"

Burmistrz zwrócił uwagę, że w symbolicznym miejscu, gdzie 85 lat temu Wehrmacht i SS okrył się hańbą, obok siebie stoją mieszkańcy Gostynia, rodziny ofiar i partnerzy naszego miasta z Drezna - miasta, które również przeszło długą drogę - od wojennych doświadczeń do przyjaźni. 

- Nie zapominamy o tym, co było. Składamy hołd naszym poległym bohaterom. Przypominamy o hańbie, którą na zawsze okryły się Wehrmacht i SS, ale jednocześnie jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy dziś działać ramię w ramię z naszymi kolegami z Saksonii - mówił Jerzy Kulak.

reklama

Gostyńska współpraca z partnerami z Niemiec trwa od wielu lat - pod tym względem aktywne są szkoły, kluby sportowe, organizacje pozarządowe, instytucje kultury oraz samorządy.

- Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są na jednej osi czasu, wypełnionej naszym życiem i doświadczeniem. Tylko od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy swoje tu i teraz, pamiętając, że wyrasta ono z tego, co było i decyduje o tym, co będzie - podkreślił burmistrz Kulak. 

"Jesteśmy w pełni świadomi cierpień, jakie nazistowskie Niemcy sprawiły Polakom.."

Głos zabrał również dr David Klein. Przekazał serdeczne wyrazy solidarności i przyjaźni od nadburmistrza Drezna Dirka Hilberta.

- My drezdeńczycy jesteśmy w pełni świadomi cierpień, jakie nazistowskie Niemcy sprawiły Polakom i innym narodom świata. Jesteśmy w pełni świadomi ciężaru winy, jaką ponosimy, jako Niemcy. Niestety, nie da się cofnąć czasu i sprawić, by nie doszło do tych nazistowskich zbrodni – mówił dr David Klein. – Dlatego nie wolno nam zapomnieć o tych ofiarach. Ich tragiczny los sprawia, że naszym obowiązkiem jest zadbać, aby dyktatura i tyrania nie miały już nigdy racji bytu – dodał. 

Dyrektor Urzędu ds. Kultury i Ochrony Zabytków Miasta Drezno, przyznał, że nikt nie spodziewał się, iż kilkadziesiąt lat po powstaniu Unii Europejskiej, po pokojowej rewolucji i transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej, ludzkim istnieniom w Europie ponownie realnie zagrażać będą: wojna, terror, żądza władzy i dyktatura. 

- W sąsiedniej Ukrainie toczy się rozpętana przez rosyjskiego agresora wojna. Naszymi myślami jesteśmy z Ukraińcami, ale także z walczącymi o pokój niewinnymi ludźmi w Gazie, Libanie i Izraelu. W obliczu tej dramatycznej sytuacji na świecie takie miasta jak Gostyń i Drezno muszą się jednoczyć i wspólnie bronić pokoju i praw człowieka. Od zakończenia II wojny światowej ta potrzeba nie była chyba jeszcze nigdy tak aktualna, jak dzisiaj – powiedział

 Po przemówieniach i krótkiej modlitwie nastąpiło złożenie wieńców, wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy przez delegacje na Pomniku Rozstrzelanych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama