Reklama

Festyn ze Smogasiem dla Zuzi Suleckiej. W Smogorzewie zebrano ponad 30 tysięcy złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Liczba uczestników zakończenia projektu z programu Działaj Lokalnie połączonego z festynem dla Zuzi Suleckiej chorej na SMA zaskoczyła samych organizatorów przedsięwzięcia. - Chcieliśmy zrobić podsumowanie projektu, ale nie z taką „pompą”. Zobaczymy, ile środków dla Zuzi udało nam się zebrać, bo to jest główny cel całej imprezy. Ale chyba już teraz, patrząc na frekwencję można powiedzieć, że będzie niezła sumka - mówią Monika Siekierkowska i Krzysztof Olejniczak z OSP Smogorzewo.

Niedzielna impreza w Smogorzewie była z jednej strony podsumowaniem projektu pt. „Bo straż pożarna jest fajna...” złożonego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Smogorzewie w tegorocznej edycji konkursu grantowego „Działaj Lokalnie”, z drugiej chciano pomóc w zbiórce środków na leczenie Zuzi Suleckiej, pochodzącej właśnie z tej miejscowości. 

Integracja najmłodszego pokolenia pod skrzydłami OSP

Smogorzewski projekt znalazł się pośród 19 innych inicjatyw, które zdobyły dofinansowanie z programu 'Działaj Lokalnie". Za grant wysokości 5.000 zł OSP Smogorzewo chciało zrealizować założone cele przedsięwzięcia, czyli aktywizację dzieci i młodzieży po okresie izolacji związanej ze zdrowym stylem życia i jego ochroną wokół wartości związanych z byciem strażakiem poprzez:

  • zabawy terenowe
  • konkurs plastyczny
  • zbudowanie miniwozu strażackiego
  • zakup mundurów dla najmłodszych
  • naukę pierwszej pomocy
  • lokalne działania proekologiczne np. rodzinne sprzątanie lasu
  • nasadzenia roślin
 

- Teraz coraz ciężej o młodych ludzi w straży pożarnej, kiedyś OSP było trendy - mówi Krzysztof Olejniczak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Smogorzewie, który odpowiadał za „praktyczną” część realizacji projektu.

- Jak ja byłam dzieckiem, to jeżeli ktoś przynależał do OSP to się czuł ważnym. W tej chwili dzieciaki mają tyle różnych zajęć, że to OSP to jest raczej tak „przy okazji - dodaje druhna Monika Siekierkowska, która m.in. napisała wniosek złożony do programu Działaj Lokalnie.

Miniwóz i konkurs na jego nazwę

Jednym ze sposobów na przyciągnięcie uwagi „do straży” była budowa miniwozu strażackiego i zorganizowanie konkursu na jego oficjalną nazwę, który podczas niedzielnego festynu został „oddany do użytku”.

- Nie mogliśmy się zdecydować na nazwę, dlatego zrobiliśmy głosowanie internetowe na naszym Facebooku. I tą metodą wyłoniliśmy zwycięską nazwę - tłumaczy M. Siekierkowska.

Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorom zabawy najbardziej spodobał się pomysł Agaty Stachowiak z Talarów. 

- Smogaś, a właściwie to Smogaś - Krzyś: to od Smogorzewa, a Krzyś to od imienia prezesa OSP - mówi sama pomysłodawczyni. 

Budową Smogasia zajął się w swoim garażu sam uhonorowany prezes smogorzewskiej OSP.

OSP, KGW, rajdowiec i postacie z bajek dla Zuzi

Drugie „oblicze” wydarzenia to cała otoczka towarzysząca zbiórce pieniędzy na rzecz Zuzi Suleckiej chorej na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Chociaż suma pieniędzy na koncie małej mieszkanki Smogorzewa przekroczyła właśnie 1.000.000 zł, to cel, czyli zebranie 9.500.000 zł na zakup najdroższego leku świata o nazwie zolgesma jest nadal odległy.

Jednak komitet Zuzia kontra SMA oraz w sumie można to chyba powiedzieć już z pełną powagą: wszyscy mieszkańcy powiatu gostyńskiego i nie tylko nie ustają w wysiłkach na rzecz zgromadzenia ogromnej sumy pieniędzy na sfinansowanie terapii genowej dla Zuzi.

Pomysłodawcy festynu w ciągu zaledwie dwóch tygodni zorganizowali się i przygotowali różne atrakcje tak, ażeby ściągnąć jak największą liczbę uczestników.

- Specjalnie celowaliśmy w termin, w którym nie odbywają się żadne inne imprezy w naszym powiecie. Ponadto bardzo sprzyjała nam pogoda - zdradzają M. Siekierkowska i K. Olejniczak.

Na imprezie wykorzystano najskuteczniejszy sposób w gromadzeniu środków - licytacje (ze sceny prowadził je Sebastian Nowak, dyrektor Gminnego Centrum i Biblioteki w Piaskach), gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Smogorzewie dzieliły się z zebranymi swoimi wypiekami za niewielką opłatą, ze swoimi rajdówkami przyjechał kierowca Tomasz Bogdan Bogacz, a dla dzieci wystąpiły postacie z krainy bajek.

Ponadto w trakcie wydarzenia swoje umiejętności z musztry zaprezentowały druhny z OSP Smogorzewo, odbył się także premierowy przejazd przedszkolaków SMOGASIEM - patrz poniżej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy