Biskupizna, czyli kilkanaście wsi położonych nieopodal Krobi w powiecie gostyńskim to - przynajmniej w Wielkopolsce - folklorystyczny fenomen. Podczas, gdy w innych regionach o dawnych zwyczajach, strojach, przyśpiewakach i tańcach pamiętają już tylko najstarsi, tutaj folklor jest ciągle żywy. Biskupiznę kochają zatem etnografowie, którzy chętnie badają miejscowe zwyczaje.
Biskupizna - tu folklor jest ciągle żywy
Folklor Biskupizny ocalał i rozwija się - w dużej mierze - dzięki Biskupiańskiemu Zespołowi Folklorystycznemu z Domachowa i okolic, ale nie tylko. O tym, że tradycje przodków wciąż interesują i pociągają kolejne pokolenia, świadczą choćby zaręczyny czy śluby zawierane "po biskupiańsku". W taki właśnie sposób na nową drogę życia weszli Marta i Michał Chudzi, o czym przeczytacie TUTAJ.Biskupiański koloryt promuje Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie, który w 2024 roku odbył się dwunasty raz, o czym pisaliśmy TUTAJ. Podczas festiwalu można było nie tylko podziwiać biskupiańskie stroje oraz tańce, posłuchać muzyki, ale również skosztować tradycyjnych dań. Biskupianie chętnie prezentują tradycje przodków, choćby podczas procesji Bożego Ciała (fotogalerię z tegorocznej możecie zobaczyć TUTAJ) oraz oczywiście dożynek (więcej POD TYM LINKIEM - KLIKNIJ).
Warto wspomnieć, że z biskupiańskiego folkloru czerpią nie tylko miłośnicy dawnych zwyczajów, ale również artyści, których twórczość ma dużo bardziej nowoczesny wymiar. Najlepszym przykładem jest grupa Cztery Mile Lasu, o której reaktywacji przeczytacie TUTAJ.
Biskupizna na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
Postanowiliśmy zatem sprawdzić, co na temat Biskupizny oraz życia w okolicach Krobi można znaleźć w Narodowym Archiwum Cyfrowym. To instytucja powołana do gromadzenia, przechowywania i udostępniania online archiwalnych fotografii oraz dokumentów. Dzięki jej działalności możemy zajrzeć w przeszłość, by przekonać się, jak wyglądało życie Polaków kilkadziesiąt, sto, czy sto kilkadziesiąt lat temu. Wśród zdjęć udostępnianych przez NAC są takie, które dokumentują znaczące wydarzenia, ale także codzienne życie. I to chyba właśnie te drugie są szczególnie cenne.Jakie fotografie przedstawiające Biskupiznę znaleźlismy w Narodowym Archiwum Cyfrowym? Najstarsze zostały wykonane we wrześniu 1934 roku i dokumentują dożynki. Z okresu międzywojennego pochodzi również zdjęcie kościoła w Domachowie, a także Antoniego Maleszki grającego na dudach. Życie w okolicach Krobi oraz biskupiański folklor udokumentowany został także w 1977 roku.
Pod tą datą kryją się trzy rodzaje zdjęć. To fotografie ratusza i rynku w Krobi wykonane 1 kwietnia 1977 roku. Kilka tygodni później na zdjęciach uwieczniony został rolnik z gminy Krobia, a także członkowie zespołu z Domachowa - podczas występów na Festiwalu Amatorskich Zespołów Ludowych "FAZA" w Lesznie, który odbył się 24 kwietnia 1977 roku. Mamy zatem zderzenie "nowoczesności" z tradycją.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.