reklama

XII Festiwal Tradycji i Folkloru „Serce Biskupizny” w Domachowie. Premiera słownika gwary biskupiańskiej i gwary chazackiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Hanna Kotowska

XII Festiwal Tradycji i Folkloru „Serce Biskupizny” w Domachowie. Premiera słownika gwary biskupiańskiej i gwary chazackiej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
35
zdjęć

XII Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie, drugi dzień festiwalu | foto Hanna Kotowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaTysiące ludzi, zarówno miłośników kultury ludowej, ale także osób, dla których była to pierwsza styczność z Biskupizną, Chazami czy Regionem Kozła, odwiedziło serce mikroregionu spod znaku kopki i wołoszki podczas XII Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie (7 - 8 września 2024 roku). Dodając do tego gości z Węgier, którzy od lat pojawiają się, żeby, promować braterską więź między naszymi narodami, przede wszystkim gotując na festiwalu, oraz muzykę z różnych regionów Polski, z gwiazdą wydarzenia - kapelą Trebunie Tutki, festiwal musiał, jak co roku, zakończyć się sukcesem. I tak też było. Patronem medialnym imprezy był portal gostynska.pl i gazeta "Życie Gostynia".
reklama

XII Festiwal Tradycji i Folkloru „Serce Biskupizny” w Domachowie w dwudniowej formule 

Festyn wzorem ubiegłego roku odbywał się w dwudniowej formule.

Rozpoczął się w sobotę, 7 września 2024 roku, Tradycyjnym Półmaratonem Biskupiańskim w Starej Krobi (dziewiąta edycja) oraz wieczornym konkursem kapel ludowych i śpiewaków, połączonym z koncertami Marty Bejmy oraz Cztery Mile Lasu - WIĘCEJ NA TEN TEMAT ZOBACZ PONIŻEJ.

Natomiast zwyczajowo na niedzielę, 8 września, organizatorzy przygotowali główną część wydarzenia.

reklama

Uczestnicy zaczęli od mszy świętej z biskupiańską oprawą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Domachowie. Po nabożeństwie, barwny korowód gości ruszył na plac festiwalowy, gdzie o godzinie 15:00 odbyło się oficjalne otwarcie festynu. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły: Dziecięce Zespoły Biskupiańskie działające  przy przedszkolu samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi oraz przy Szkole Podstawowej w Krobi, Zespół „Młodzi Biskupianie”, Grupa Teatralna „Na Fali” i Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic.

Przyjechały również grupy z dalszych okolic - zespół ZIELE z Regionu Kozła i zespół „Nowe Lotko” z Bukówca Górnego. Gwiazdami niedzielnego wieczoru były Trebunie Tutki z Podhala, które zagrały koncert na zakończenie XII Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.  

reklama

- W tym roku mamy również pokazy ,,Z życia dawnej wsi”. Jest z nami grupa „Żarno” z Miejskiej Górki oraz grupa Bambrów Wielkopolskich. Jest także nasza lokalna artystka, miłośniczka biskupizny - Magdalena Wojciechowska-Grzymisławska, która w namiocie na bębnach wygrywa relaksacyjną muzykę - powiedziała Anna Krzyżostaniak, dyrektor Biblioteki, Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi współorganizującego domachowski festiwal.  

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ARTYKUŁEM - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ FOTORELACJĘ

reklama

Stoiska z przysmakami podczas XII Festiwalu Tradycji i Folkloru „Serce Biskupizny” w Domachowie

Na Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie zwyczajem są liczne stoiska - z biskupiańskim rękodziełem czy przekąskami przygotowanymi przez lokalne koła gospodyń wiejskich.  

Największym powodzeniem cieszy się zawsze namiot z przysmakami kuchni węgierskiej. Gmina Krobia podczas VII edycji Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie, w 2017 roku podpisała umowę partnerską z gminą Révfülöp. Od tego momentu, węgierskie stoisko za każdym razem przyciąga zainteresowanych mieszkańców. Rok temu władze Krobi postanowiły podpisać kolejną umowę o współpracy, tym razem z ukraińską gminą Torczyn.

Na XII Festiwalu Tradycji i Folkloru „Serce Biskupizny” w Domachowie odbyła się premiera słownika

- Myślę, że jeszcze jednym z ważniejszych punktów festiwalu jest nasza współpraca z Lokalną Grupą Działania Gościnna Wielkopolska. Dzisiaj odbyła się premiera słownika gwary biskupiańskiej i gwary chazackiej. Dodatkowo, zorganizowano konkurs, dotyczący gwary biskupiańskiej. Osoby, które wezmą udział mają szansę wylosować nagrody - dodała organizatorka.

W ramach drugiego dnia Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie rozstrzygnięto również konkurs kapel ludowych i śpiewaków.

WYNIKI

Kategoria Kapele tradycyjne

  1. Kapela Biskupiańska -1400 zł
  2. Kapela Ignysie - 1000 zł
  3. ex aequo: Kapela Koźlary - Barbara Koczorowska, Krzysztof Baranowski i Kapela ,,Snutki” - Jagoda Pawlak i Fryderyk Jankowski - 800 zł
Kategoria śpiewacy

  1. ex aequo Beata Kabała i Zofia Dragan - 800 zł
  2. ex aequo Maria Polowczyk i Zdzisław Gajewski - 500 zł
  3. Barbara Dragan - 400 zł  
Kategoria dziecięca - utworzona dodatkowo przez jury.

  1. Kapela Swojacy - Wiktor Marszał i Cezary Bednarczyk - 800 zł
  2. Kapela Swojacy - Cezary i Jędrzej Bednarczykowie - 600 zł
  3. Anna Maćkowiak - 400 zł 
ZOBACZ TAKŻE FOTORELACJĘ z pierwszego dnia FESTIWALU

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama