reklama

Lokalna Grupa Działania "Gościnna Wielkopolska" podpisała umowę ramową na 25 milionów złotych. Kto będzie mógł skorzystać z pieniędzy pępowskiej LGD?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lokalna Grupa Działania "Gościnna Wielkopolska" podpisała umowę ramową na 25 milionów złotych. Kto będzie mógł skorzystać z pieniędzy pępowskiej LGD? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
44
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDo mieszkańców, organizacji pozarządowych i samorządów mają trafić potężne fundusze, które w ramach umowy ramowej, podpisanej w środę, 17 stycznia 2024 roku w Pępowie z samorządem województwa wielkopolskiego, pozyskała Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”. W sumie do podziału w 5-letniej perspektywie finansowej jest 25 000 000 złotych. - To największe pieniądze, jakie dotychczas w naszej 18-letniej historii udało nam się pozyskać - przyznaje Marian Poślednik, prezes zarządu LGD „Gościnna Wielkopolska", która działa m.in. na obszarze gmin Gostyń, Krobia, Piaski i Pępowo. A jeszcze do niedawna nie było pewności, czy lokalne grupy działania w ogóle otrzymają dofinansowania? Dlaczego?
reklama

Obecnie w województwie wielkopolskim działa 30 lokalnych grup działania (LGD), które obejmują 212 gmin zamieszkałych przez ponad dwa miliony mieszkańców. Tym samym 99% Wielkopolski jest objęte lokalnymi strategiami działania.

- Mniej więcej dwa lata temu dotarła do nas informacja od ówczesnego ministra rolnictwa, że dla lokalnych grup działania będzie dużo mniej środków ze źródeł krajowych. Według szacunków, w Wielkopolsce fundusze miały wystarczyć dla około 1/3 LGD. Rozpoczęły się wówczas rozmowy na temat tego, w jaki sposób zaradzić tego rodzaju sytuacjom, a odpowiedzią stała się wielofunduszowość - mówił w Pępowie wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

reklama

Czym dokładnie jest wielofunduszowość?

- Wielofunduszowość oznacza, że oprócz Funduszu Rolnego, który finansuje wszystkie strategie w Polsce, dana lokalna grupa działania może uzyskać dofinansowanie z Funduszu Społecznego i z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przykładowo w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 na wielofunduszowość zdecydowały się dwa województwa: podlaskie oraz kujawsko-pomorskie. W bieżącym okresie taką deklarację złożyło już dziesięć, a na wykorzystanie tych trzech strategii cztery województwa, oprócz wielkopolskiego także pomorskie, podlaskie oraz małopolskie - tłumaczyła Izabela Mroczek, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

reklama

Co to oznacza dla LGD?

Oczywiście większe pieniądze na działania. Na początku poprzedniego okresu programowania, w latach 2014 - 2020, do dyspozycji były 73 miliony euro. W tej perspektywie, oprócz 78,5 miliona euro z Funduszu Rolnego, a więc tego funduszu, z którego do tej pory były finansowane lokalne grupy działania, zarząd województwa wielkopolskiego dodatkowo przeznaczył 50 milionów euro z Funduszu Społecznego i Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Dzięki temu na dalszy zrównoważony rozwój wielkopolskiej wsi przekazujemy aż 128,5 miliona euro - podkreśla wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Z tej puli: 105 205 000 euro to pieniądze, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów, składanych przez wnioskodawców z obszarów wiejskich objętych strategiami.

reklama

23 219 016,50 euro to z kolei fundusze przeznaczone na zarządzanie lokalnymi strategiami rozwoju, a więc głównie kosztami utrzymania biur LGD, ale także na animację społeczności lokalnych, w tym organizację szeregu imprez plenerowych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM

Mimo "odpływu" mieszkańców, są to pieniądze, jakich w historii LGD „Gościnna Wielkopolska” nie widziano

Ile z tego wielomilionowego „tortu”, którego przydział zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących na danym obszarze działania, przypada Lokalnej Grupie Działania „Gościnna Wielkopolska”? 

Stowarzyszenie ,Lokalna Grupa Działania "Gościnna Wielkopolska" w Pępowie będzie wdrażać lokalną strategię działania (LSR) na obszarze 11 gmin: Dolsk, Gostyń, Jutrosin, Kościan (gmina wiejska), Krobia, Krzywiń, Miejska Górka, Pakosław, Pępowo, Piaski, Rawicz. Obszar objęty LSR zmniejszył się w stosunku do perspektywy finansowej 2014-2020 o gminę Kobylin, która dołączyła do LGD „Okno Południowej Wielkopolski”.

W związku z tym, że zmniejszyła się liczba mieszkańców objętych LSR z 105 752 do 96 836, dlatego LGD dysponować będzie budżetem w wysokości 5 510 783,90 euro. Mimo „odpływu” jednej gminy, są to pieniądze, jakich do tej pory w 18-letniej historii działalności LGD „Gościnna Wielkopolska” nie widziano.

- W mijającej perspektywie mieliśmy do dyspozycji około 15 mln zł, a tutaj ponad 25 mln złotych. Bardzo się cieszymy, że w końcu udało się w ramach przygotowanej lokalnej strategii rozwoju LGD podpisać umowę ramową z urzędem marszałkowskim na taką kwotę i w najbliższych latach cele strategiczne, które sobie przyjęliśmy będziemy mogli realizować - mówi prezes Marian Poślednik.

Co do końca okresu programowania, czyli maksymalnie do 2029 roku, chce osiągnąć Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”?

Główne cele zawarte w strategii rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” na lata 2023 - 2027

1. Tworzenie warunków do rozwoju turystyki i rekreacji na wsi

  • opracowania spójnej koncepcji rozwoju turystyki w korytarzu „Eurovelo” R9
  • budowa miejsce obsługi użytkowników tras i ścieżek turystyczno-rowerowych
  • wzmocnienie znaczenia turystyki kulturowej
  • rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych
  • zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszaru „Gościnnej Wielkopolski”
2. Adaptacja do zmian klimatu i przeciwdziałanie ich skutkom

  • opracowanie koncepcji rewitalizacji i wzbogacania zasobów przyrodniczych i kulturowych obszaru wiejskiego sposobem na adaptację do zmian klimatu i przeciwdziałanie ich skutkom
  • zwiększenie dostępu mieszkańców do informacji o stanie lokalnych wód: pitnych i opadowych - program monitorowania wody z elementami koncepcji inteligentnych wsi
  • wprowadzenie rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury
  • rozwój działalności gospodarczej - usługi w zakresie instalowania urządzeń wykorzystujących energię z odnawialnych źródeł
3. Aktywizacja, integracja i wspierania mieszkańców na obszarze „Gościnnej Wielkopolski”

  • przeciwdziałanie wykluczeniu energetycznemu
  • mobilna szkoła adaptacji do zmian cywilizacyjnych życia na wsi
  • nauka kreatywnego projektowania

Wykluczenie energetyczne i gospodarstwa opiekuńcze? Będzie kilka novum w LSR

Kto będzie mógł skorzystać z przyznanych pępowskiej LGD 25 000 000 złotych? W pierwszej kolejności mają to być samorządy, organizacje pozarządowe i mieszkańcy obszarów wiejskich, którzy będą mogli uczestniczyć różnorakich projektach.

- Bardzo dużą innowacją jest przeciwdziałanie wykluczeniu energetycznemu na wsi, z którym borykamy się już teraz i nie unikniemy tych nawarstwiających się problemów rosnących kosztów utrzymania domów w przyszłości. Dużo mówi się o fotowoltaice, o pompach ciepła, ale generalnie jako społeczeństwo nie jesteśmy do tego często przygotowani i niekoniecznie adaptujemy właściwe rozwiązania w naszych gospodarstwach domowych. Chcemy dostarczyć bardzo konkretnej wiedzy, jak się przygotować do tych działań, aby nasi mieszkańcy nie byli poddani presji podmiotów znających rynek i wykorzystujących swoją uprzywilejowaną pozycję - tłumaczy prezes zarządu LGD „Gościnna Wielkopolska”.

Duży nacisk zostanie także położony na m.in. przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, tworzenie warunków do rozwoju turystyki na wsi i aktywizację mieszkańców na obszarze LGD.

- Jeżeli chodzi o zadania dla samorządów, to widzimy kwestie rozwoju turystyki rowerowej, gospodarstw agroturystycznych, edukacyjne oraz kolejne novum - gospodarstwa opiekuńcze dla osób starszych, bo też takie projekty mogą być realizowane - dodaje M. Poślednik.

Kiedy będzie można starać się o pieniądze z LGD „Gościnna Wielkopolska”?

- Jeżeli samorząd województwa wielkopolskiego będzie przygotowany od strony cyfrowej, bo teraz wszystkie aplikacje będą przygotowywane cyfrowo, to myślę, że w drugiej połowie roku jest szansa, że ogłosimy pierwsze nabory - podsumowuje M. Poślednik

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama