reklama

Dożynki gminne w Starej Krobi. Najpierw podziękowali za plony, później "ośpiewali" każdego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dożynki gminne w Starej Krobi. Najpierw podziękowali za plony, później "ośpiewali" każdego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
98
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaReligijno-tradycyjnie, ale też oczywiście z przytupem i humorem - tak bawili się w niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku mieszkańcy Krobi i okolic podczas tegorocznych dożynek gminnych zorganizowanych w Starej Krobi. - Dożynki to piękna staropolska tradycja i jestem dumny z tego, że w naszej wiosce jest cały czas podtrzymywana. Życzę wszystkim, aby na waszej stołach nigdy nie zabrakło chleba, abyście w zgodzie i w zdrowiu mogli się nim dzielić - mówił gospodarz gminnego święta plonów, sołtys Roman Olejniczak.
reklama

Tegoroczne dożynki gminne w Starej Krobi rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przez księdza Pawła Mintę, proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Domachowie.

Starostami dożynkowymi zostali w tym roku wybrani Beata i Roman Olejniczakowie oraz Sylwia i Włodzimierz Jakubowscy.

- Dożynki to piękna staropolska tradycja i jestem dumny z tego, że w naszej wiosce jest cały czas podtrzymywana. Życzę wszystkim mieszkańcom naszej gminy oraz przybyłym gościom, aby na waszej stołach nigdy nie zabrakło chleba, abyście w zgodzie i w zdrowiu mogli się nim dzielić. A wam drodzy rolnicy, aby wasza chłopska, biskupiańska pracowitość, gospodarność oraz troska o lepsze jutro była doceniana oraz właściwie wynagradzana - powiedził sołtys Starej Krobi do zgromadzonych uczestników gminnych dożynek.

Swoje podziękowania gospodarującym na roli złożył m.in. burmistrz Łukasz Kubiak.

- Chleb w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem dostatku, sytości, życia, szczęścia, natomiast wspólne dzielenie się chlebem jest też symbolem współpracy, miłości i solidarności społecznej. Mam nadzieję, moi drodzy rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, pszczelarze, że wasza praca, nie tylko w trakcie żniw, ale którą wykonujecie w ciągu 365 dni całego roku, że będziecie mogli cieszyć jej owocami - powiedział włodarz Krobi.

Następnie młodzież starokrobska, która sprzed miejscowej świetlicy wiejskiej przybyła w korowodzie dożynkowym w powozach konnych, w asyście Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, wykonała obrzęd dożynkowy.

W jego trakcie, zgodnie ze zwyczajem, ośpiewano wieniec przyśpiewkami przygotowanymi specjalnie na tę okazję. W kilkudziesięciu zwrotkach młodzież z humorem podsumowała cały rok z życia Starej Krobi, czasami nie oszczędzając sołtysa "Romka" czy strażaków. Wieniec oraz dożynkowy chleb trafiły na ręce starostów oraz władz gminy.

Na koniec "oficjalnej" części tegorocznych dożynek gminnych wystąpił wspomniany zespół biskupiański.

Świętu plonów towarzyszyły także przejazdy powozami konnymi dla wszystkich chętnych, możliwość skorzystania ze stoisk gastronomicznych, dmuchańców oraz malowania twarzy i zaplatania warkoczyków w wykonaniu bibliotekarek z Biblioteki Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama