reklama

Będą liczyć wiernych podczas mszy św. Odwołane nabożeństwa pasyjne

Opublikowano:
Autor:

Będą liczyć wiernych podczas mszy św. Odwołane nabożeństwa pasyjne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Wraz z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, który obowiązuje od dzisiaj, rząd wprowadził liczne restrykcje: zamknął granice dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami), zawiesił na 2 tygodnie działalność lokali gastronomicznych, ale także zakazał zgromadzeń powyżej 50 osób - w tym religijnych. Tym samym ograniczył liczbę uczestników mszy św. i nabożeństw. Nie zostały one jednak odwołane, chociaż wielu sądziło, że tak będzie.

 

Episkopat zareagował na rządowe restrykcje, ograniczające liczbę uczestników zgromadzeń. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki stosując się do rozporządzeń organów państwowych zaapelował do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

- Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła - czytamy w dekrecie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, jaki wystosował do duchownych, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W sobotę po południu w większości gostyńskich parafii komunikatów na bramach wejściowych, ani w gablotach przy świątyniach nie było (w kościele pw. św. Małgorzaty, czy na Pożegowie pw. Edmunda Bojanowskiego).

Proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Poniecu już przed południem zadbał o to, aby na każdych drzwiach wejściowych do kościoła umieścić ogłoszenie o wprowadzeniu stanu epidemicznego w Polsce i zaleceniach Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznanskiego. Dzięki temu parafianie będą świadomi, że podczas każdej mszy św. wewnątrz może przebywać jednorazowo maksymalnie do 50 osób (wraz z organizatorami czy prowadzącymi). .

Większość parafii powiatu gostyńskiego o postanowieniach Episkopatu poinformowała wiernych na swoich portalach internetowych.

Do polecenia arcybiskupa metropolity poznańskiego i ograniczenia liczby uczestników mszy św. dostosowała się parafia filipinów pw. MB Świętogórskiej. Na portalu znajdują się informacje dla parafian o sposobie funkcjonowania sanktuarium w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Księża filipini proszą, aby osoby, które zamówiły intencje mszalne na najbliższe dni, przyjechały najpóźniej 15 minut przed Eucharystią dla pewności dostania się do wnętrza bazyliki.

Wierni mogą się zdziwić - przed wejściem do kościoła stanął stół z informacją o ograniczonej liczbie uczestniczących we mszy św., komunikat pojawił się również na drzwiach. Kto będzie liczył wiernych?

- Ministranci lepiej żeby na mszę świętą nie przychodzili. My sami policzymy, a dla tych, którzy przyjadą, ale nie będą mogli wejść, przygotowaliśmy ławki na zewnątrz. Będzie głośnik - poinformował ks. Jakub Przybylski z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu.

O zainstalowaniu głośników na zewnątrz kościoła informuje też parafia pw. Ducha Świętego w Gostyniu.

- Komunia Św. będzie udzielana tylko na rękę do czasu odwołania. Po udzieleniu Komunii Św. w kościele, jeśli będzie taka potrzeba, ksiądz wyjdzie na zewnątrz kościoła by udzielić Komunii Św. pozostałym wiernym - informuje proboszcz ks. Paweł Dąbrowski, zastrzegając, że podczas nabożeństw będzie sprawdzana liczba wiernych.

Msza św. z Krobi i Świętej Góry na facebook,u

Abp Gądecki poprosił duchownych o zorganizowanie - w miarę możliwości technicznych - transmisji niedzielnych mszy św. w mediach społecznościowych, z homilią duszpasterza, jak również codzienną wieczorną modlitwę różańcową. Takie msze św. "na żywo" na facebook'u udostepnią:

Parafia pw. św. Mikołaja w Krobi - w niedzielę, o godz. 16.00 

Księża Filipini na profilu Facebook - Klasztor Księży Filipinów - Święta Góra od bieżącej niedzieli (15 marca) transmisje: wszystkich mszy św. niedzielnych (7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 17.00), gorzkich żali (16.00) oraz wieczornej zamkniętej modlitwy różańcowej i Apelu o 20.30. Ponadto transmisja wieczornej mszy św. na żywo w dni powszednie.

Dyspensa i msze św. w mediach ogólnopolskich

Arcybiskup Gądecki w komunikacie przypomniał o dyspensie, wydawanej przed biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. - Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu - zaznaczył przewodniczący KEP.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Proboszczowie przypominają, aby korzystający z dyspensy wierni trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz - w miarę możliwości - łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe czy telewizyjne. Większość parafii na swoich portalach zamieściła informacje, jakie stacje ogólnopolskie msze św. będą transmitowały. Jutrzejsze msze święte będzie można obejrzeć w telewizji, internecie lub wysłuchać za pośrednictwem radia. Podpowiadamy TUTAJ.

Jednocześnie zawieszone zostały nabożeństwa gorzkich żali, cotygodniowej drogi krzyżowej i inne celebracje. Duchowni zachęcają do uczestniczenia w nabożeństwach pasyjnych przez radio lub do osobistej modlitwy w domu.

Proboszczowie nie odwołują sakramentów chrztu św. Wiele parafii zaznacza, że będzie udzielany po mszy św. do odwołania. Proszą jednak, aby uczestniczyli w nim tylko rodzice dziecka i rodzice chrzestni.

 


KOMUNIA ŚW.

- dodatkowa dla tych, którzy korzystają z dyspensy
Uczestniczącym we mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji, w wielu parafiach umożliwiono przyjęcie komunii św. w dodatkowych godzinach. Księża będą do dyspozycji parafian z Krobi, pomiędzy mszami do godz. 13:15 i od godz. 17:00 do godz. 17:30.

Umożliwili to również Księża Filipini na Świętej Górze. W najbliższe niedziele (15, 22, 29 marca), od godz. 9.00 do 16.00 będzie także możliwość spowiedzi i przyjęcia Komunii św. co 15 min. w sali Oratorium, tuż przy bazylice. Tam też odbywa się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

- zasady higieny
Wierni będa mogli wybrać sposób przyjmowania - na ręke lub tradycyjnie. W przypadku przyjmowania Komunii św. na rękę ważne jest dbanie o higienę rąk oraz wyrażenie czci wobec Jezusa Chrystusa  obecnego w Eucharystii, poprzez uprzednie przyklęknięcie lub – gdy jest to niemożliwe – poprzez głęboki skłon. Komunię św. należy przyjmować w postawie stojącej na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza. W bazylice świętogórskiej komunia św. na rękę udzielana jest w prezbiterium przy bocznych ołtarzach, natomiast przed ołtarzem głównym w tradycyjny sposób.

Proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Krobi zapewnia wiernych (którzy mieliby wątpliwości, jaki sposób przyjmowania wybrać), że każdy kapłan i szafarz bezpośrednio przed rozdawaniem Komunii św. zdezynfekuje swoje dłonie (palce) w spirytusie. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE