"Wielki test wiedzy o piłce nożnej" - znów cała szkoła trzymała kciuki za Olka
Podobnie, jak przed rokiem eliminacje: szkolne (etap I - zdalny) i wojewódzkie (5 października - 8 listopada 2023 roku) konkursu "Poznaj Polskę na sportowo" będące drogą do finału centralnego - "Wielkiego testu wiedzy o piłce nożnej" w Warszawie, Olek Wlekliński przeszedł jak burza.Z jedną tylko różnicą, z racji wieku - chłopiec uczęszcza obecnie do 5. klasy Szkoły Podstawowej imienia Stanisława Fenrycha w Pudliszkach (za miesiąc będzie miał 11 lat) - występował w wyższej kategorii wiekowej 10-14 lat.
- Nie spodziewaliśmy się, że uda się powtórzyć sukces sprzed roku - mówi mama Olka.
W środę, 15 listopada 2023 roku całe Pudliszki, przede wszystkim koledzy i koleżanki 10-latka, zasiedli przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów, aby kibicować chłopcu.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM
Źródło fot. profil facebookowy Zespół Szkolno-Przedszkolny z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach
Zmienił się kapitan, zasady pozostały te same
W studiu na pytania o historię i teraźniejszość futbolu odpowiadało 16 drużyn, które wygrały konkursy Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki w poszczególnych województwach. Każda drużyna składała się z dwóch chłopców i dwóch dziewczynek, a kapitanami drużyn byli znani artyści i sportowcy. Widzowie brali udział w zabawie online, rozwiązując test na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony.W zeszłym roku kapitanem drużyny Olka był aktor Przemysław Cypriański. W tym na czele Wielkopolan stanęła Agnieszka Kobus-Zawojska - polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy, dziennikarka radiowa.
- Mieliśmy bardzo fajną drużynę i panią kapitan - mówi Olek Wlekliński.
Program poprowadzili Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
- Atmosfera była cudowna, ogromna radość, ale przede wszystkim świetna zabawa. Nie było zaciętej rywalizacji między województwami - dodaje M. Wleklińska.
W 2022 roku, podczas "Wielkiego testu wiedzy o piłce nożnej" drużyna Olka wystartowała znaczenie lepiej niż w bieżącej edycji i aż do rundy III (mieli tylko dwie błędne odpowiedzi) wydawało się, że znajdzie się wśród dwóch najlepszych zespołów, które powalczą o zwycięstwo w wielkim finale i 30.000 złotych. Okazało się jednak, że awansowały reprezentacje województw zachodniopomorskiego i lubelskiego.
W tym roku zasady pozostały te same: w pierwszych dwóch rundach trzeba było odpowiedzieć na 8 pytań z dwoma wariantami odpowiedzi - tylko jedna była poprawna, a na ich udzielenie uczestnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych mieli 5 sekund.
W trzeciej i czwartej rundzie doszło jedno utrudnienie: liczba wariantów odpowiedzi wzrosła do 3, jednakże odpowiadać mogła już cała drużyna. Po trzeciej rundzie w rywalizacji zostawało tylko 8 województw z najwyższą punktacją.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
Zaczęli gorzej, a skończyli...
W tym roku Wielkopolanie przez pierwsze trzy rundy nie znajdowali się nawet na podium, ale przedostatnią rundę, przed wielkim finałem, pokonali najlepiej razem z rówieśniczkami i rówieśnikami z Dolnego Śląska, prowadzonymi przez aktorkę Joannę Orleańską.Które pytanie sprawiło drużynie Olka najwięcej problemów?
- Chyba to: kto strzelił dwa gole w jednym z najlepszych meczów w historii, który Polacy zagrali w eliminacjach Euro 1976, pokonując wtedy wicemistrzów świata Holendrów? - mówi 10-latek z Pudliszek.
- Andrzej Szarmach
- Grzegorz Lato
- Robert Gadocha
- W Chorzowie Polska pokonała Holandię 4:1, ale w rewanżu przegrała 0:3 i nie pojechaliśmy na Euro - przypomniał Maciej Kurzajewski.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM
W finale "Wielkiego testu o piłce nożnej" było 6 pytań z 4 wariantami odpowiedzi, każdy z duetów wybierał numer pytania, zwyciężała drużyna, która udzieliła więcej prawidłowych odpowiedzi. Przy remisie - równej liczbie poprawnych rozwiązań, znaczenie miała szybkość ich udzielania. Na szczęście nie było potrzeby sięgania do tych pomiarów, gdyż Wielkopolska wygrała 2:3.
- W tej drużynie nie mam wątpliwości. Do swojej wiedzy mamy, ale do ich nie - chwaliła swoich zawodników i zawodniczki kapitan Agnieszka Kobus-Zawojska.
Na zwycięstwie Wielkopolan zaważył błąd przeciwników i prawidłowa odpowiedź udzielona na pytanie:
Najwięcej medali w historii piłkarskiego EURO zdobyła reprezentacja:
- Włoch
- Hiszpanii
- Francji
- Niemiec
- Piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM
Źródło fot.: profil facebookowy Wielki Test TVP
"Staniemy na głowie a pojedziemy"
Oczywiście radość zwycięzców "Wielkiego testu wiedzy o piłce nożnej" w 2023 roku była ogromna. Dla Olka jeszcze jeden moment miał szczególne znaczenie: gdy mógł uścisnąć rękę obecnego selekcjonera reprezentacji Polski, Michała Probierza, wręczającego drużynie z Wielkopolski czek na 30 000 złotych. Wszyscy zgodnie postanowili przeznaczyć swoją wygraną na wspieranie Amp Futbolu, czyli piłki nożnej dla osób po amputacji kończyn.Warto wspomnieć, że udziałowi Olka Wleklińskiego w programie emitowanym na antenie TVP1 towarzyszył pobyt w Warszawie, wraz z atrakcjami, m.in. zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik.
Oprócz bagażu wspaniałych doświadczeń 10-latek z Pudliszek przywiózł ze sobą także indywidualne nagrody: bon na zakupy w sklepie r-gol.com o wartości 1000 złotych, koszulkę reprezentacyjną, oficjalną piłkę Ekstraklasy, plecak oraz zestaw gadżetów piłkarskich.
No i oczywiście cztery bilety na towarzyski mecz reprezentacji Polski z Łotwą we wtorek, 21 listopada 2023 roku na stadionie PGE Narodowym w Warszawie (dostawał je każdy uczestnik tegorocznego "Wielkiego testu o piłce nożnej").
- Staniemy na głowie a pojedziemy - mówi z uśmiechem mama piłkarskiego omnibusa.
Całość zmagań Olka i jego drużyny w "Wielkim teście o piłce nożnej" można obejrzeć na stronie wielkitest.tvp.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.