reklama
reklama

Gmina Piaski wyszła na zero. Przyrost demograficzny i nietypowe imiona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Gmina Piaski wyszła na zero. Przyrost demograficzny i nietypowe imiona - Zdjęcie główne

Urodziło się sporo dzieci, ale bilans jest na zero | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Podobno dopiero, gdy chcemy nadać imię swojemu nowo narodzonemu dziecku, dowiadujemy się, ilu ludzi nienawidzimy. W gminie Piaski w zeszłym roku w czołówce imion niewątpliwie "lubianych" bądź bez złych skojarzeń była niosąca światło Łucja i zwycięski Wiktor. Urodziło się sporo dzieci, ale summa summarum bilans wyszedł na zero.
reklama

Początek roku to czas przeróżnych podsumowań, my pokusiliśmy się o analizę zmian demograficznych w gminie Piaski. Na 31 grudnia 2022 r. w tej gminie było zarejestrowanych dokładnie 8544 mieszkańców, z czego stałych rezydentów - 8391, a tymczasowo zameldowanych - 153.

Łucja i Wiktor to jedne z najczęstszych wyborów

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Urząd Gminy w Piaskach w zeszłym roku urodziło się w tej gminie dokładnie 78 dzieci - 34 dziewczynki i aż 44 chłopców. Najpopularniejsze imiona żeńskie nadawane noworodkom płci żeńskiej to Łucja, Hanna, Marcelina i Iga. W porównaniu z ogólnopolskim zestawieniem (Zofia, Zuzanna, Hanna, Maja), tylko małe Hanie wpisują się w trend potwierdzony przez stronę rządową, gov.pl. 

Natomiast najczęściej wybierane imina dla chłopców w piaskowskich rodzinach to: Wiktor, Jakub, Igor i Aleksander. I w tym przypadku tylko jedno imię powtarza się w krajowych rankingach (Antonii, Jan, Aleksander, Franciszek).

Na zero, ale czasem ujemnie

Liczba zgonów zarejestrowanych w roku 2022 w USC w Piaskach wynosi również 78 osób, więc w ogólnym rozliczeniu przyrost demograficzny w gminie Piaski wynosi dokładnie 0.00. W rozłożeniu na poszczególne miejscowości największy przyrost naturalny odnotowano w Strzelcach Wielkich (6 urodzeń i 1 zgon a więc +5) oraz w Drzęczewie Pierwszym (6 urodzeń przy 2 zgonach, czyli +4). Analogicznie, największe różnice "na minus" zaliczyły Piaski (21 zgonów i 17 urodzeń, więc -4) i ex aequo Grabonóg (7 zgonów na 5 urodzeń, -2) oraz Smogorzewo (6 zgonów i 4 urodzenia, -2).

Bywało lepiej

Wspomniane ponad 8,5 tysiąca mieszkańców gminy Piaski to - w porównaniu do zeszłego roku - spadek o ponad 50 osób, bo według danych demograficznych na 1 stycznia 2022 r. było ich dokładnie 8597.

Przyjrzyjmy się liczbom. Poniżej wyszczególniamy wieloletnią tendencję zwyżkową, wspomnianą chociażby w tym artykule jako swoisty fenomen na tle powiatu gostyńskiego (stan na 1 stycznia każdego z lat):

  • rok 2001- 7865
  • rok 2011- 7976
  • rok 2021- 8286
  • rok 2022 - 8597
  • rok 2023 - 8544.
Z czego wynika ujemny bilans ostatniego roku, skoro demograficznie przybyło tyle samo mieszkanców, co zmarło? Może to migracja wynikająca ze studiów czy podjętej pracy? Może trwa swoisty "Sezon na rozwody?". Przyczyn może być wiele...

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama