reklama
reklama

Wielkie sprzątanie gminy Krobia. Do trzeciej edycji akcji "Czysta gmina" zgłosiło się ponad 1200 uczestników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Ponad 1000 mieszkańców gminy Krobia: przedstawiciele szkół, przedszkoli, żłobka, organizacji pozarządowych, samorządowców, dzieci, młodzież, pracowników i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Krobi oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi wzięło udział w trzeciej edycji wielkiego sprzątania gminy Krobia, które trwało od 22 do 24 kwietnia. W ramach akcji „Czysta gmina” uczestnikom rozdano drzewa owocowe.
reklama

Trzecia edycja akcji pod hasłem „Czysta gmina” zakończyła się zebraniem w gminie Krobia 305 worków odpadów i 15 opon.

- Wśród wielu worków znalazły się takie odpady, jak butelki, puszki, folie i inne „dziwne znaleziska”, które powinny znaleźć się w koszu na odpady zmieszane, zostać posegregowane na odpowiednie frakcje lub oddane do najbliższego PSZOK - mówią przedstawiciele gminy Krobia. 

Filmy na Tik Toku czy Facebooku to tylko mały promil tragedii

W niektórych przypadkach zebranie śmieci spowodowało nie tylko to, że nasza planeta jest czystsza, ale także uratowało m.in. małe zwierzęta, które w poszukiwaniu pożywienia często sprawdzają zawartość puszek i butelek stanowiących dla nich śmiertelną pułapkę. Z pewnością każdy z nas choć raz widział filmik na Facebooku, Tik Toku czy w innych mediach społecznościowych pokazujący zwierzęta, których głowy utkwiły właśnie w takich pojemnikach.

Odsetek uratowanych zwierząt, które najczęściej widzimy w takich relacjach stanowi niewielką liczbę w porównaniu z tymi niewykrytymi przypadkami, gdzie uwięzione szopy, bobry, foki czy nawet niedźwiedzie po dniach czy tygodniach bez jedzenia i picia giną w strasznych męczarniach. 

W ich ręce trafiły gadżety i zielone upominki

W trzecim roku wielkiego sprzątania gminy Krobia, w ramach przynoszącej największe efekty edukacji ekologicznej, dzieciom przekazano gadżety.

Do około 1200 uczestników akcji „Czysta gmina” trafiło także ponad 100 drzew owocowych zasponsorowanych przez firmę Acciona. Ponadto wielkie sprzątanie wsparł Komunalny Związkek Gmin Regionu Leszczyńskiego. 

Jak długo rozkłada się plastik?

Wśród zebranych podczas akcji „Czysta gmina" w Krobi odpadów znalazło się wiele wyrobów plastikowych, które rozkładają się bardzo długo, przykładowo:

  • foliowa torebka – 20 lat
  • butelka PET – 450 lat,
  • szczoteczka do zębów – 500 lat.
Odpady plastikowe bezmyślnie wyrzucane do rowów, zbiorników wodnych i innych miejsc publicznych nie tylko nie są poddawane segregacji, przetworzeniu i ponownemu wykorzystaniu (np. z 5 butelek plastikowych można wytworzyć 1 kosmetyczkę), ale również szkodzą ludziom i innym żywym organizmom (związki chemiczne w nich zawarte przenikają do pożywienia i zatruwa wodę). 

Bądźmy świadomi – właściwie postępujmy z odpadami:

  • używajmy bidonów z filtrem, nie kupujmy napojów w butelkach jednorazowych,
  • używajmy wielorazowych toreb na zakupy oraz pojemników na owoce i warzywa,
  • kupując jedzenie na wynos – unikajmy plastikowych opakowań,
  • segregujmy odpady i unikajmy plastikowych produktów niskiej jakości (np. zabawki na krótki czas). 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama