reklama

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu. Co zrobić, jak najlepiej przygotować swojego malucha na nowe doświadczenia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu. Co zrobić, jak najlepiej przygotować swojego malucha na nowe doświadczenia? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaWielkimi krokami rozpoczyna się nowy rok szkolny. Pierwszy dzień naszej pociechy w przedszkolu na pewno będzie wiązał się z mocnym przeżyciem. Jeżeli będzie nieudany może wpłynąć na negatywne postrzeganie przedszkolnych murów na długo i wręczyć odstręczyć dziecko od pójścia do przedszkola.
reklama

Już od pierwszego dnia nasza pociecha będzie zdobywała nowe doświadczenia w większej grupie osób, co najważniejsze - samodzielnie - bez mamy, taty, babć czy dziadków. Dlatego ważnym jest, aby pomóc dziecku i sprawić, że będą to przede wszystkim miłe przeżycia. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby początkowe trudności takimi pozostały i nie urosły do rangi problemu, natomiast pobyt w przedszkolu od pierwszego dnia, był zapamiętany jako radosny okres w życiu.

Dziecko musi umieć się dzielić i zgłaszać swoje potrzeby

Przygotowując dziecko do przedszkola musimy budować w dziecku pewne nawyki, które sprawią, że w jego murach będzie mu łatwiej się odnaleźć:

reklama

  • wzmacniać kontakty społeczne poprzez zachęcanie do pozostawania w grupie dzieci,
  • uczyć dziecko dzielenia się z innymi zabawkami,
  • tłumaczyć na czym polega wspólna zabawa.
Zadaniem rodziców jest także zadbanie, aby nowy przedszkolak umiał:

  • zgłaszać potrzeby fizjologiczne i załatwiać te potrzeby w toalecie (należy dziecko odzwyczaić od noszenia pampersów),
  • myć rączki,
  • pić z kubeczka i posługiwać się łyżką/ widelcem
Pozostałe podstawowe umiejętności jak np. ubieranie się nie są konieczne, choć dla dziecka bardzo pomocne w codziennym życiu przedszkolnym.

Drzwi otwarte mogą pomóc w adaptacji

Od kilku lat, aby zachęcić nowych członków przedszkolnej społeczności do uczęszczania i przekonać rodziców do swoich placówek dyrekcje przedszkoli organizują drzwi otwarte lub dni adaptacyjne. Wspólne odwiedzenie placówki przez rodzica i jego pociechę może przynieść same korzyści. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwej nauki dziecko będzie miało możliwość poznania murów, w których spędzi część lub większość dnia, swojej sali, miejsca w szatni, pani przedszkolanki, koleżanek i kolegów. Dzięki temu zaszczepimy w dziecku przekonanie, że pobyt w przedszkolu będzie miejscem nieograniczonych możliwości zabawy i nowych kontaktów, gdzie wszyscy będą życzliwi i chętni do pomocy.

reklama

Może być i tak, że dziecko przy rozstaniu będzie płakało

Na pewno nie obędzie się „bez zgrzytów”. Każdy rodzic musi się przygotować na to, że nawet dziecko, które bardzo pozytywnie podeszło do pierwszej wizyty w przedszkolu może w pewnym momencie nabrać „wątpliwości”. Rolą mamy i taty jest je rozwiać. Rodzice są opoką dla każdego malucha, autorytetami i dlatego ich wsparcie może decydować i „być albo nie być” dziecka w przedszkolu. Przynajmniej w początkowej fazie przedszkolnej adaptacji. 

Przygotowując swoją pociechę do pierwszej wizyty w przedszkolu możesz skorzystać z następujących rad:

  1. Otrzyj mu łzy, przypomnij kiedy przyjdziesz, zapewnij o miłości i poproś by było dzielne.
  2. Pożegnaj się i wyjdź - nie uciekaj bez pożegnania, ale też nie przedłużaj tej chwili.
  3. Nie zaglądaj do sali ani przez okno, ani przez drzwi - jeśli cię zauważy, to może tylko pogorszyć sprawę.
  4. Jeśli boisz się, że zabraknie Ci sił, by zostawić malca, poproś partnera lub np. babcię, by zastąpili Cię w tej trudnej roli.
  5. Zaufaj personelowi przedszkola - on wie jak zaopiekować się dzieckiem i zrobi to najlepiej jak potrafi. Dziecko będzie czuło się bezpieczne, gdy będzie wiedziało, że rodzice nie boją się zostawić go z paniami w przedszkolu.
  6. Nie używaj zwrotów typu „dasz radę”, „poradzisz sobie”, „nie będzie tak źle”. Dziecko zacznie traktować przedszkole jako wyzwanie, coś z czym będzie musiało się uporać, a nie jak coś przyjemnego.
  7. Dodawaj dziecku wiary w siebie: „ Jestem z ciebie dumna/-y”.
  8. Zaopatrz dziecko w jego ulubioną przytulankę, kocyk, zabawkę - niech czuje się bezpieczne.
  9. Nie wchodź do sali razem z dzieckiem pomimo jego nalegań. Pobyt w sali nie zmieni sytuacji, a jednocześnie może źle wpłynąć na inne dzieci, które są bez rodziców.
  10. W swoim postępowaniu bądź konsekwentny. Jeżeli zdecydujesz i obiecasz dziecku, że przyjdziesz np. po obiedzie, to przestrzegaj tego ustalenia.
  11. Staraj się rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu pytając o konkrety: jak spędziło dzień, co było na zajęciach, z kim się bawiło, itp.
  12. Towarzysz swojemu dziecku w jego emocjach, nazywaj je i akceptuj. „ Wiem, że się boisz”, To wymaga odwagi”, jeżeli powie „ Nie lubię Adasia" - dopytaj „A dlaczego? Co się stało?”. Ucz rozmawiać o trudnych rzeczach, a nie tylko pocieszaj i przekonuj, że „będzie dobrze”.
  13. Przygotuj się na to, że przerwa na weekend lub choroba, to zaczynanie adaptacji od początku.
KLIKNIJ w GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ ARTYKUŁ

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama