reklama
reklama

Dzień Wody w Poniecu 2023. Jest jeden powód, dla którego impreza zawsze odbywa się 22 marca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Podobnie, jak w ubiegłym roku, pod znakiem edukacji ekologicznej odbyła się druga edycja Dnia Wody w Poniecu przygotowana przez gminę wspólnie z Komunalnym Związkiem Gmin Regionu Leszczyńskiego, Gminnym Związkiem Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach oraz firmami Acciona i EKO-ROL. Również data wydarzenia nie była przypadkowa, gdyż 22 marca przypada Światowy Dzień Wody.
reklama

Dzien Wody w Poniecu - z talonem po sadzonkę

W tegorocznej edycji Dnia Wody w Poniecu zaszła bardzo ważna zmiana. W 2022 roku mieszkańcy przynosili na plac przed gminne centrum kultury, gdzie odbywała się impreza edukacyjna, plastikowe opakowania PET. Za worki z plastikami otrzymywali sadzonki drzewek zasponsorowane przez firmę Acciona - więcej o pierwszej edycji DOWIESZ SIĘ KLIKAJĄC ZDJĘCIE PONIŻEJ.

- Natomiast dzisiaj drzewko przekazujemy za makulaturę. Mamy przygotowany przez firmę EKO-ROL, zajmującą się skupem surowców wtórnych, specjalny kontener, gdzie można zważyć przyniesioną makulaturę. Za każde 10 kilogramów otrzymuje się talon na drzewko - mówi Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ

Przyszli na Dzień Wody, żeby "uczyć chłopca od samej maleńkości, że należy szanować przyrodę"

Do wyboru mieszkańcy mieli kilka gatunków drzew liściastych czy iglastych m.in. buk, grab, klon, brzoza czy jałowiec oraz owocowe: grusza, śliwa, brzoskwinia, nektarynka, jabłoń. W sumie do rozdania było 240 sadzonek. Jeszcze przed godziną 10.00 z darmowych nasadzeń skorzystali pani Danuta z synem Damianem i wnukiem Wiktorem.

- Przyszliśmy tutaj, żeby uczyć chłopca od samej maleńkości, że należy szanować przyrodę, zbierać makulaturę, odpady, żeby nie zaśmiecać środowiska. Jesteśmy po raz drugi, drzewko z ubiegłego roku już u nas rośnie, teraz będzie ich więcej - zdradza pani Danuta.

Rodzina przyniosła tyle makulatury, że mogła wziąć kilka sadzonek, pośród których znalazła się: śliwa domowa i jej odmiana „Węgierka”, grusza „Konferencja” oraz jabłoń domowa „Cortland”.

- Poprzednio wzięliśmy jabłonkę i gdybym wcześniej ogrodził działkę, to już miałaby kwiatki. A tak niestety zwierzątka obgryzły. Ale jeszcze urośnie, jak się pielęgnuje drzewa, to później one wszystko oddają - dodaje pan Damian.

Dzieci wrzucały papier do... blendera i na sito

Akcja „makulatura za drzewko” to jeden element Dnia Wody w Poniecu, drugi dotyczył edukacji ekologicznej, która odbywała się na różnego rodzaju stoiskach, w tym Gminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach oraz Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. W namiocie ostatniej ze wspomnianych instytucji w formie zabawy odbywały się warsztaty recyklingu papieru przygotowane dla najmłodszych mieszkańców gminy Poniec ze szkół i placówek oświatowych. Organizatorzy do serca wzięli sobie bowiem staropolskie powiedzenie: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym...”.

- Chcieliśmy pokazać, w jakim celu ta makulatura ma być zebrana? Właśnie po to, żeby można ją było wykorzystać stworzyliśmy taki mały warsztat recyklingowy i dzieci samodzielnie wykonują papier właśnie z recyklingu - tłumaczy Monika Kozłowska z KZGRL.

A wszystko zaczynało się od tego, że przyniesiony papier trafiał do... blendera.

Tam rozdrobniony i zmieszany z wodą tworzył tzw. pulpę papierową, która następnie była wyławiana przez dzieci przy pomocy specjalnych sit. Przez „ramki” woda była odsączana i powstała kartka papieru.

- To jest najprawdziwszy recycling, gdyż została zrobiona z odpadów pochodzących z niebieskiego worka. Gdy taka kartka wyschnie, dzieci mogą ją na przykład wykorzystać do przygotowania świątecznych życzeń na Wielkanoc - dodaje M. Kozłowska.

Z kolei na stoisku Gminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach najmłodsi dowiadywali się wszystkiego, co jest związane z życiodajnym płynem, jakim jest woda.

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama