Reklama

Jak pozbyć się gruzu z remontu domu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Jak pozbyć się gruzu z remontu domu? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Sprzątanie gruzu oraz odpadów powstałych po remoncie domu czy mieszkania nie należy do łatwych działań. Trzeba mieć na uwadze, że nielegalne ich wyrzucenie do śmieci komunalnych lub wywiezienie do lasu jest surowo karane i niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Co zatem należy zrobić z poremontowym gruzem i innymi tego typu zanieczyszczeniami, aby wszystko przebiegało zgodnie z obowiązującym prawem?

Kary za nielegalny wywóz gruzu do lasu

Sposób odpowiedniego pozbywania się gruzu z remontu domu, jasno określają przepisy, które za nielegalne działania – np. – wywiezienie odpadów do lasu, na polanę lub wyrzucenie do rzeki, przewidują surowe kary finansowe - w wysokości od 20 zł do nawet 5000 zł. W niektórych – skrajnych przypadkach, przewidywane kary dotyczyć mogą także aresztu lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 8 lat. Przechowywanie gruzu na działce, w oczekiwaniu aż zarośnie trawą, również podlega karze w wysokości nawet do 1500 zł.

Jakie możliwości oferują miasta, gminy i powiaty?

Jeśli chcemy w kontrolowany i prawidłowy sposób pozbyć się gruzu z remontu domu, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z nich jest skorzystanie z propozycji urzędu miasta, gminy lub powiatu, w którym mieszkamy. W tym wypadku oferowany wywóz śmieci poremontowych oraz gruzu odbywa się zazwyczaj bezpłatnie, jednak ma on miejsce przeważnie zaledwie kilka razy w roku. W celu zdobycia informacji o konkretnych terminach odbioru odpadów, należy skontaktować się z danym przedsiębiorstwem komunalnym.

Innym rozwiązaniem jest samodzielny wywóz gruzu, jednak jedynie w przypadku gdy jest go niewiele lub dysponuje się odpowiednim do tego sprzętem. Takie zanieczyszczenia wywozi się do lokalnego PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub na specjalnie do tego przeznaczone wysypisko. W przypadku obu możliwości warto odpowiednio wcześnie skontaktować się z miejscem odbioru odpadów, aby ustalić, czy na pewno można je oddać, ponieważ nie wszystkie PSZOK-i przyjmują gruz. Najczęściej kwestia ta jest zależna od indywidualnych ustaleń samorządów lokalnych.

Jakie propozycje oferują specjalistyczne firmy?

Gdy samodzielne przetransportowanie gruzu i innych poremontowych odpadów nie jest możliwe, warto zamówić specjalne kontenery, które służą właśnie do przechowywania oraz transportowania takich materiałów jak m.in. gruz czy piasek. Zamówić je można w firmie, która zajmuje się legalnym wywozem poremontowych zanieczyszczeń. Firmy takie znaleźć można niemal w każdym mieście w Polsce, a jedną z nich jest gruzownik.pl.

Niezbędny kontener na gruz może być dostarczony nawet tego samego dnia, w którym został zamówiony i pozostać do dyspozycji tak długo, jak tylko jest potrzebny. Kontenery mają zazwyczaj różną wielkość, dzięki czemu łatwo można je dopasować do rozmiaru gruzu. Po ich zapełnieniu wyspecjalizowane do ich przewożenia pojazdy odbierają pojemniki z odpadami, aby przewieźć je do miejsca, w którym następuje ich odpowiednie posortowanie oraz stosowna utylizacja. Warto tu także zwrócić uwagę, czy dane przedsiębiorstwo posiada odpowiednie pozwolenia na wywóz gruzu oraz umowy z legalnymi zakładami utylizacyjnymi.

Czy recykling gruzu jest możliwy?

Niektóre z poremontowych odpadów, w tym także gruz, gdy zostają zabrane do punktu stosownej utylizacji, trafić mogą następnie do recyklingu, gdzie poddawane są właściwej obróbce. Gruz kruszony jest zazwyczaj w specjalnie przeznaczonych do tego kruszarkach, po czym może zostać ponownie wykorzystany. W ten sposób staje się na nowo pełnowartościowym kruszywem budowlanym, dzięki czemu stosować można go m.in. do zagęszczania gruntu, utwardzania poboczy, budowy dróg, placów i podjazdów czy wykonywania konstrukcji ziemnych np. nasypów czy wałów.

Możliwości na pozbycie się gruzu z remontu domu jest wiele, dzięki czemu indywidualnie dopasować można najlepsze rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że wywóz gruzu zawsze powinien odbywać się w ściśle określony sposób, a nieodpowiednie jego składowanie oraz wyrzucanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego wynajęcie kontenera oraz wywóz śmieci przez specjalizujące się w tym firmy to najmniej kłopotliwe i jednocześnie legalne, a także bezpieczne dla środowiska naturalnego sposoby na uprzątnięcie gruzu oraz innych poremontowych zanieczyszczeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE