W 2016 roku będziemy mieli 8 przedłużonych weekendów, przy czym 3 z nich będzie wymagało wzięcia jednego, dodatkowego dnia wolnego od pracy. Jeżeli skrupulatnie zaplanujemy swój urlop, tak aby wpasować się w te daty, to otrzymamy łącznie 27 dni odpoczynku.
W zbliżającym się 2016 roku wypada aż 114 dni wolnych od pracy, z czego 13 to te ustawowe - 4 z nich przypadają w niedzielę, a 9 w dni robocze.
Część z nich to stałe daty: jak Święto Pracy - 1 maja czy Dzień Niepodległości - 11 listopada. Inne są ruchome - jak choćby Boże Ciało czy Wielkanoc.
Jeżeli któreś ze świąt wypadnie w sobotę, pracownik może wykorzystać jeden dzień wolny. Niestety, w nadchodzącym roku nie ma takiego przypadku. Są za to 4 święta przypadające w niedzielę. Za te dni jednak dodatkowe wolne nam się nie należy.
Jeśli dobrze przeanalizujemy układ przysługującego wolnego, możemy zyskać kilka dodatkowych okresów wypoczynku. Choć mimo tak obiecującej perspektywy, w porównaniu do lat ubiegłych, nasze możliwości do wydłużenia sobie weekendów są w tym roku wyjątkowo skromne.
Pierwszą okazją do długiego weekendu jest początek 2016 roku. Okazuje się, że 1 stycznia (dzień ustawowo wolny od pracy) wypada w piątek. Biorąc dwa dni urlopu na 4 i 5 stycznia można zahaczyć z leniuchowaniem aż do kolejnego dnia ustawowo wolnego od pracy, czyli do 6 stycznia święta Trzech Króli - w sumie 6 dni wolnego. Ale to dopiero początek.
W 2016 roku czekają nas następujące ustawowe dni wolne od pracy (dotyczą tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę):
1 stycznia, Nowy Rok (piątek)
6 stycznia, Trzech Króli (Objawienie Pańskie) (środa)
27 marca, Wielkanoc (niedziela)
28 marca, Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
1 maja, Święto Pracy (niedziela)
3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja (wtorek)
15 maja, Zielone Świątki (niedziela)
26 maja, Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia, Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (poniedziałek)
1 listopada, Wszystkich Świętych (wtorek)
11 listopada, Święto Niepodległości (piątek)
25 grudnia, Boże Narodzenie - pierwszy dzień (niedziela)
26 grudnia, Boże Narodzenie - drugi dzień (poniedziałek)