reklama

Uważaj! Zabiorą ci rentę, jak nie zapłacisz za śmieci

Opublikowano:
Autor:

Uważaj! Zabiorą ci rentę, jak nie zapłacisz za śmieci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dłużnik, zalegający z regularną opłatą „podatku śmieciowego” powinien spodziewać się zajęcia konta bankowego, wynagrodzenia, renty lub emerytury. Jeśli to nie poskutkuje - w najgorszym wypadku może dojść do sprzedaży majątku.

Eugeniusz Karpiński - przewodniczący Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL), do którego należy 5 gmin powiatu gostyńskiego zaznacza, że w tym przypadku nie ma „zmiłuj się”. KZGRL sprawdza też wnikliwie liczbę zadeklarowanych "producentów" odpadów w danej nieruchomości. Może więc zdarzyć się, że do właściciela nieruchomości odezwie się pracownik, aby sprawdzić, jaka kwota podatku faktycznie powinna spływać z danej posesji do związku w Lesznie. Będzie też wypytywał sąsiadów.

Po nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej obowiązek ściągania należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nałożono na urzędy skarbowe. Przewodniczący KZGRL ostrzega, że do najbardziej opornych dłużników może zawitać nawet komornik sądowy. Od 18 kwietnia 2015 r. naczelnik urzędu skarbowego prowadzi egzekucję należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Do Urzędu Skarbowego w Gostyniu wpłynęło do tej pory 91 tytułów wykonawczych. Łączna kwota zaległości obejmujących należności z tytułu nieuiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wynosi 38 142,50 zł. W urzędzie skarbowym, po przyjęciu tytułu wykonawczego do realizacji, ściganie dłużników za gospodarowanie odpadami rozpoczyna się od ustalenia źródła zaspokojenia należności na podstawie posiadanych danych. Najczęściej proces zaczyna się od zajęcia rachunku bankowego właściciela nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, emerytury, reny lub innych wierzytelności.

Dopiero go te działania nie skutkują, urząd skarbowy przystępuje do czynności administracyjnych w miejscu zamieszkania dłużnika, stosując egzekucję z pieniędzy i ruchomości - ustala się majątek osoby zalegającej z opłatami, który może być podmiotem zajęcia egzekucyjnego. Jeśli pomimo dokonania zajęcia dług nie zostanie wyegzekwowany, podejmowane są czynności zmierzające do sprzedaży majątku (rzeczy ruchomych i nieruchomych).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE