Bardzo rzadko, zazwyczaj przy wyjątkowych okazjach zdarza się, aby skarby będące w posiadaniu gostyńskich Filipinów, głęboko schowane w klasztornych skarbcach były dostępne dla szerszego grona osób. Z pewnością takim okolicznościami są obchody jubileuszu 350-lecia Fundacji Kongregacji Świętego Filipa Neri na Swiętej Górze i 90. Rocznicy Obrazu Świętogórskiego.
Dlatego też m.in. serce Świętej Góry dawniej i dziś, czyli obraz Madonny, a właściwie przepiękną jego kopię oraz wysadzane drogimi kamieniami korony, którmi ukoronowano obraz mogli dziś obejrzeć zwiedzający na otwarciu szczególnej wystawy w gostyńskim muzeum. Kto nie zdążył przyjść do muzeum w sobotnie przedpołudnie niech nie rozpacza.
Wystawa potrwa do 30 czerwca i będzie można nacieszyć oczy, czy to ornatami sprzed wieków czy zobaczyć na obrazach, kiedy i jak, dzięki wstawiennictwu św. Filipa ks. Stanisław Grudowicz oraz Adam Florian Konarzewski dali początek gostyńskim Filipinom.
– Wszystkie przedmioty tutaj zgromadzone, to zaledwie mała część historii, naszych początków. Ale pokazuję one wielkie zaangażowanie fundatora, jego rodziny, wielką determinację. Pokazuje też osobę księdza Stanisława Grudowicza, założyciela Kongregacji. To wszystko, do czego możemy dotrzeć, wiele z tych rzeczy przepadło w mrokach dziejów. Ale to, co zostało zachowane cieszy nas dzisiaj. Święta Góra nie jest tylko miejscem muzealnym, to jest ważne. Tak jak to sobie zamierzył Konarzewski (...) i zgodnie z jego zamysłem do dziś, Święta Góra jest miejscem żywym – mówił superior kongregacji, ksiądz Marek Dudek, COr.
Więcej czytaj w najbliższym wydaniu „Życia Gostynia”.
wtorek, piątek - 10.00 - 18.00
środa, czwartek - 08.00 - 15.00
sobota - 09.00 - 14.00