Inaczej będą wyglądały sesje boreckiej rady miejskiej nowej kadencji, szczególnie jeśli chodzi o głosowanie. Radni będą to robić elektronicznie. Sesje będą transmitowane w Internecie. Te zmiany mają uporządkować obrady, ale mają też pokazać mieszkańcom gminy, jak podczas konkretnych głosowań zachowali się radni.
Na ostatniej sesji, która odbyła się 12 września, rada miejska podjęła szereg uchwał dotyczących zmian w statutach sołectw i boreckich osiedli. Wiązało się to głównie ze zmianami w ustawie o samorządzie gminnym, która wydłużyła kadencję rady - z czteroletniej na pięcioletnią. - Kadencja sołectw i osiedli też powinna być pięcioletnia - wyjaśniała Wiesława Wójcik z Biura Rady w Borku.
Istotne punkty wprowadzono w Statucie Gminy Borek Wlkp., aby dostosować go do obecnie obowiązujących przepisów. Wraz z nową kadencją rady miejskiej zmienią się nazwy komisji stałych. Powstaną: komisja finansów, rozwoju gospodarczego, obszarów wiejskich, komisja oświaty i spraw społecznych. Przy swojej nazwie pozostanie tylko komisja rewizyjna. Obowiązkowo, zgodnie z przepisami należało powołać nową komisję - do spraw skarg wniosków i petycji. - Mieszkańcy mogą składać skargi - na działalność burmistrza i kierowników jednostek organizacyjnych gminy. Teraz wnioski i petycje będzie rozpatrywała nowa komisja - mówiła Jolanta Chudzińska.
Unowocześni się także sposób głosowania radnych. Do tej pory, w gminie Borek, głosując nad uchwałą czy przy wydawaniu opinii komisji, radni podnosili rękę. Liczenie głosów bywało czasami kłopotliwe, nie obywało się bez pomyłek. Podobnie było z personalizacją. Kiedy przejrzymy protokoły z sesji, przygotowywane przez Biuro Rady nie znajdziemy tam informacji, kto i jak głosował w konkretnej sprawie. Po wyborach samorządowych ma to wyglądać inaczej. Głosowanie będzie elektroniczne i nie powinno już być błędów w liczeniu.
- Głosowania jawne będą odbywać się za pomocą urządzeń, umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowania - wyjaśniała radnym Jolanta Chudzińska, wiceburmistrz Borku Wlkp. - W statucie należy określić procedury głosowania imiennego, w przypadku braku możliwości zastosowania urządzeń, które umożliwiłyby sporządzenie i ustalenie imiennego wykazu. Ustawa dopuszcza zastosowanie urny. To jednak wymagałoby poświęcenia dodatkowego czasu podczas obrad sesji - dodała.
Zaznaczyła, że system elektroniczny jest praktyczniejszy. Nie wiadomo jeszcze, czy w Borku do głosowania zastosowane zostaną tablety czy przyciski. Gmina czeka na wyniki zapytania ofertowego. W budżecie na zakup nowych urządzeń zabezpieczono 20 000 zł.
Więcej w bieżącym numerze "Życia Gostynia"