- Panie brygadierze, dowódca uroczystości młodszy brygadier Tomasz Wiśniewski melduje pododdziały gotowe do uroczystości wielkopolskich obchodów Dnia Strażaka – usłyszeli 8 maja w Borku Wlkp. uczestnicy wyjątkowego wydarzenia. Strażacy i druhowie z całej Wielkopolski zjechali do powiatu gostyńskiego, na wojewódzką uroczystość strażackiego święta. Została ona połączona z obchodami Narodowego Dnia Zwycięstwa w gminie Borek.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w świątyni na Zdzieżu. Później delegacje z jednostek strażackich, zaproszeni goście oraz główni bohaterowie (strażacy i druhowie) przemaszerowali na borecki rynek. Prowadziła ich orkiestra dęta z Krobi. Tam uczestnicy wysłuchali przemówienia burmistrza Borku Marka Rożka, który przypomniał fragment historii Polski, związany z walką z systemami totalitarnymi – faszyzmem i komunizmem. Opowiedział też o okolicznościach zakończenia II wojny światowej i skutkach decyzji, jakie zapadły na zwoływanych w 1945 roku konferencjach pokojowych. Ceremonię obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa uświetniono salwą armatnią Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Borku. Później nastąpiło uroczyste i symboliczne złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi, jakie widnieją przy boreckim ratuszu.
Dalej, ulicami miasta defilada przeszła na plac targowy, gdzie odbyły się główne uroczystości Wojewódzkiego Dnia Strażaka. Po powitaniu gości przez dowódcę uroczystości mł. brygadiera Tomasza Wiśniewskiego głos zabrał Stefan Mikołajczak, prezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP województwa wielkopolskiego. - Służyć człowiekowi pomocą to podstawowy cel strażackiego powołania. Codzienne działania strażaków nie wymagają alarmu, jak to się czyni, gdy powstaje określone zagrożenie, do którego wyjeżdżają zastępy OSP czy jednostki PSP – powiedział prezes. Podkreślił, że działania ratownicze zbliżają druhów ochotników i zawodowych strażaków. - Nie traktujemy siebie jako odmienne formacje. Rozumiemy siebie jako strażaków niosących pomoc i ratunek w chwili zagrożenia, w chwili potrzeb. Ochotnicy zaś nie tylko służą bezinteresownie, ale realizują jeszcze wielorakie zadania w życiu społecznym, w Wielkopolsce i kraju. To głównie działalność wychowawcza, sportowa i kulturalna – mówił prezes Mikołajczak.
Podczas obchodów wielkopolskiego święta strażackiego wręczono zasłużonym strażakom medale, odznaki honorowe, odznaczenia oraz wyróżnienia. Przyznano też awanse.
Obchody Dnia Strazaka to nie tylko oficjalna ceremonia. Dla mieszkańców boreckiej gminy i gości przygotowano festyn. Było wiele konkurencji z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Były konkurencje z zakresu ratownictwa wysokościowego, medycznego, wodnego, chemiczno-ekologicznego przygotowane przez komendę miejską w Lesznie oraz powiatową w Gostyniu i Rawiczu. Chętni mogli skorzystać z testu, przeprowadzonego w komorze dymowej.
Kto został Strażakiem Roku 2015? Która jednostka OSP okazała się najlepsza w Wielkopolsce w ubiegłym roku? Komu z druhów przyznano tytuł Działacza Roku 2015? Czytaj w najbliższym wydaniu Życia Gostynia.