Po 20 latach zakończyła się sprawa sporu między Parafią Ewangelicko – Augsburską, a powiatem gostyńskim i gminą Gostyń.
Chodzi o nieruchomości położone w centrum Gostynia – przedszkole nr 1 i tzw. „pastorówkę”, gdzie mieszczą się wydziały starostwa. Ugodę między stronami podpisano 16 czerwca przed komisją regulacyjną w Warszawie. Wniosek parafii w sprawie zwrotu nieruchomości wpłynął w lipcu 1996 roku.
- To był czas wykorzystany na trudne negocjacje. Osiągnęliśmy dobry kompromis, choć nie do końca satysfakcjonuje on każdą ze stron – mówił starosta Robert Marcinkowski podczas konferencji prasowej.
Najważniejsze założenia podpisanej ugody są takie, że parafia zrzeka się roszczeń do budynku, w którym dzisiaj mieści się Przedszkole Miejskie nr 1 w Gostyniu oraz wobec drogi dojazdowej. Otrzymuje w zamian „pastorówkę”.
- Najważniejsze, że spokojne mogą być dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola, bo wreszcie, po latach niepewności dziś wiemy, że przedszkole może być skomunalizowane na rzecz gminy Gostyń – mówił Robert Marcinkowski. – Co szczególnie ważne, poza uzgodnieniami dotyczącymi nieruchomości, parafia zrzeka się także roszczeń związanych z odszkodowaniem za bezumowne korzystanie z tych obiektów, a więc mamy pewność, że nie czeka nas żadna sprawa sądowa i wieloletni spór zakończył się pozytywnie – podkreślał starosta gostyński.
Uzgodniono, że gmina Gostyń przekaże powiatowi połowę wartości nakładów, jakie ten samorząd poczynił na „pastorówkę” - to kwota prawie 180 000 zł.
W starostwie poddawana jest szczegółowej analizie sprawa, co dalej z wydziałami urzędu powiatowego zlokalizowanymi obecnie w „pastorówce”. Od momentu doręczenia ugody dotyczącej roszczeń, powiat będzie miał 3 miesiące, aby w tym obiekcie funkcjonować. Potem ma możliwość albo wydzierżawienia całości albo części pomieszczeń lub wyprowadzki. Najprawdopodobniej zarząd powiatu wybierze, to drugie rozwiązanie.
Wydziały być może będą przeniesione do nieruchomości, których właścicielem jest ten samorząd: byłej przychodni przy ul. Wrocławskiej i budynku przy ul. Poznańskiej 200. Przy ulicy Wrocławskiej zlokalizowane są obecnie gabinety lekarskie, mieści się Sanepid, Zakład Opiekuńczo – Leczniczy. Ten ostatni na pewno pozostanie w tym miejscu, być może z budynku wyprowadzą się lekarze i Sanepid (ten ostatni do przychodni za PKS w Gostyniu).
– Prawdopodobnie dojdzie tam do pewnych zmian, ale wszystko odbędzie się w przyjaznej atmosferze dialogu z dotychczasowymi najemcami – zapewnia Robert Marcinkowski. Była przychodnia przy Wrocławskiej będzie jednak musiała też być przygotowana pod potrzeby starostwa. Być może powstanie tam swego rodzaju centrum usług społecznych. Skupione mają tam być: Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Przy ulicy Poznańskiej 200 pozostanie urząd pracy, ale będzie skupione centrum usług technicznych: geodezja, kartografia, architektura, budownictwo, gospodarka nieruchomościami i powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. Zmiany mają dokonać się do końca przyszłego roku.