Polska cały czas jest „zieloną wyspą” jeśli chodzi o zarażenia koronawirusem. Oficjalnie w naszym kraju jeszcze nikt nie choruje, ale możliwość pojawienia się epidemii na terenie Polski jest jak najbardziej brana pod uwagę.
Wydawane w tej sprawie komunikaty, nakazy o podjęcie środków ostrożności lub apele wkraczają w nasze codzienne życie.
W ostatnią niedzielę wierni dowiedzieli się, że w kościołach czekają ich spore zmiany. Pod koniec lutego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie apelował do duchowieństwa i wiernych o zachowanie zwiększonej ostrożności.
- W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania, starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – podkreślił w komunikacie abp Stanisław Gądecki.
Zaapelował do duchownych np. o zmiany w podawaniu wiernym komunii świętej.
- Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas komunii świętej duchowej lub na rękę - napisał abp Gądecki - CZYTAJ TUTAJ.
Komendanci policji - miejscy i powiatowi dostali również polecenie w kwestii koronawirusa. Jedno z nich dotyczy badania stanu trzeźwości. Z pisma przesłanego przez zastępcę komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu wynika, że w związku z zagrożeniami zarażenia koronawirusem, funkcjinariusze mają ograniczyć do minimum badania stanu trzeźwości osób z wykorzystaniem urządzeń, które nie są wyposażone w wymienne ustniki.
- Przeprowadzamy badania trzeźwości, ale są one bardzo ograniczone. Tymczasowo zrezygnowaliśmy z tych urządzeń, które nie są wyposażone w ustniki jednorazowe, czyli te pakowane w folię - informuje Sebastian Myszkiewicz, oficer prasowy KPP w Gostyniu.
W powiecie gostyńskim, po zminimalizowaniu badań stanu trzeźwości, odstąpiono od akcji „Trzeźwy poranek”.