Przyjemne w dotyku, puchate, żółte pisklęta są symbolem odrodzenia, życia i zdrowia. Dlatego wpisały się mocno w symbolikę Wielkiej Nocy. Wraz z kolorowymi jajeczkami czekoladowe, porcelanowe bądź plastikowe kurczaczki pojawią się, jako dekoracje, na naszych stołach. Rzadko kiedy mamy jednak okazję zobaczyć i pogłaskać prawdziwego puchatego i głośnego pisklaka.
Jeszcze kiedyś wiele gospodarstw rodzinnych kupowało pisklęta i zajmowało się hodowlą kurek od pierwszych dni życia. Dystrybucja kurcząt spoczywała często na kołach gospodyń wiejskich. Panie doskonale wiedziały, że młodym trzeba zapewnić odpowiednie warunki, by przeżyły.
Polska jest bezapelacyjnym numerem jeden w całej Europie (prześcigamy nawet Rosję), jeśli chodzi o liczbę produkowanych jaj wylęgowych. W naszym kraju wytwarza się rocznie ponad miliard sztuk.
Do czego służą tzw. kwoki? Co decyduje o tym, że z jajka wykluwa się zdrowe pisklę? Dlaczego piskle nie musi jeść i pić w ciągu 80 godzin po wykluciu? Odpowiedzi na te (i inne) pytania znajdziesz w najnowszym wydaniu Życia Gostynia, które zawiera obszerny dodatek świąteczny i wiele ciekawych artykułów!
W numerze znajdziesz także:
Szukasz ciekawych przepisów na święta? Kliknij i wejdź na HOTblog