Mieszkańcy Gostynia spotkali się dziś, aby uczcić jedno z najważniejszych świąt narodowych - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw w kościele pw. św. Małgorzaty odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Druga część patriotycznej uroczystości odbyła się na gostyńskim rynku, pod pomnikiem Serca Jezusowego.
- Piękny maj jest w polskiej kulturze miesiącem wolności. A i rok mamy teraz szczególny - przypada bowiem 250. rocznica Konfederacji Barskiej, zrywu zbrojnego polskiej szlachty, uznawanego za pierwsze powstanie narodowe - przypomniał w przemówieniu burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Konfederacja Barska rozpoczyna XVIII-wieczną tradycję polskich zrywów zbrojnych i reform ustrojowych, w której ważne miejsce zajmuje Konstytucja 3 Maja i wojna w jej obronie - dodał.
Burmistrz przypomniał także, że wolnościowy charakter mają inne majowe daty. Chociażby 7 maja 1945 r. we francuskim Reims Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która wchodziła w życie następnego dnia i 8 maja skończyła się II wojna światowa w Europie. Podkreślił, że nie należy zapominać tez o walkach majowych pod Monte Cassino i biało-czerwonej fladze z dumą powiewającej na murach klasztoru , wyrwanego z rąk Niemców. Jest jeszcze jedna ważna data majowego weekendu, która domyka opowieść o wojnie, fladze i niesprawiedliwym podziale Europy po II wojnie światowej. To 1 maja, powszechnie kojarzony jako Święto pracy. Ale od 14 lat dzień ma inną symboliczną wymowę - 1 maja 2004 r. Polska weszła do Unii Europejskiej.
- Z przytoczonych dat wynika, że maj dla każdego Polaka powinien być miesiącem narodowej dumy i radości - powiedział Jerzy Kulak.
Później delegacje samorządowe, szkolne, poselskie oraz organizacji pozarządowych oraz innych instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem Serca Jezusowego.