Koło Pszczelarzy w Pępowie zorganizowało już kolejną konferencję, w tym roku pod tytułem: „Drzewa, krzewy i rośliny miododajne”.
Udział w niej wzięli pszczelarze z całej Wielkopolski. Zaproszonych witał Marek Gryczka, prezes koła. Wykłady prowadził dr hab. Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa - Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarstwa w Warszawie.
Wręczył brązową odznakę Polskiego Pszczelarstwa Bogumile Włodarczyk.
Zbigniew Kołtowski podzielił się swoim doświadczeniem naukowym, praktycznym i udzielił wykładów na tematy: Środowisko życia pszczół – znaczenie pożytków pszczelich; Korzyści ekonomiczne dla rolnictwa z zapylania roślin przez pszczoły; Szacowanie wartości pastwiska pszczelego; Bioróżnorodność pożytków pszczelich – być albo nie być dla pszczół i pszczelarza; Projektowanie lokalnych stref nektarodajnych, dobór gatunków roślin oraz ich wymagania. Gość zauważył, że wiosna się zbliża się wielkimi krokami, kwitnie już leszczyna, więc sezon pszczelarski ruszy niebawem.
– Jeżeli zakupicie najdoskonalsze ule, sprowadzicie fantastyczne matki nawet zza granicy, a nie będzie roślin pożytkowych, to miodu mieć nie będziecie. Pszczoły żyją w naszym środowisku i tu zdobywają pokarm. Pszczelarz zabezpiecza ul, ale czy zabezpiecza pożywienie? Pożywienie dla pszczół jest bardzo istotne – podkreślał wykładowca.
Omawiał rośliny pyłkodajne i nektarodajne. – Dobrze byłoby, aby w okolicy pasieki były łąki i enklawy, gdzie pszczoły przez cały sezon mogłyby znaleźć rośliny pożytkowe, z których będą czerpać nektar i pyłek – zauważył. Podczas konferencji, o strategii LGD Gościnna Wielkopolska i możliwości pozyskania środków finansowych, mówił senator Marian Poślednik.
Koło Pszczelarskie w Pępowie zorganizowało konferencję wspólnie z Gościnną Wielkopolską
ok. 90 pszczelarzy z Wielkopolski wzięło udział w konferencji w Pępowie