W ostatnim czasie straż pożarna ma wiele pracy - strażacy głównie gaszą pożary, wybuchające podczas prac, związanych ze zbieraniem zboża. Ale nie tylko - podczas weekendu w Goli spłonęły stogi z balotami. Czy na pewno przyczyną pożaru słomy był zorganizowany w pobliżu pokaz fajerwerków? Strażacy mają co do tego wątpliwości. W związku z zauważonymi nieprawidłowościami ze składowaniem płodów rolnych, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu rozesłała do gmin komunikat, w którym wyjaśnia zasady składowania płodów rolnych. - Mamy nadzieję, że dostosowanie się do tych zasad, ich przestrzeganie oraz odrobina zdrowego rozsądku i ludzkiej wyobraźni, pomogą zmniejszyć ryzyko powstawania pożarów płodów rolnych – mówi Tomasz Banaszak, zastępca komendanta KPPSP w Gostyniu.
Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami nie może przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m,
c) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,
d) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m,
e) od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m,
f) między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m,
Wokół stert i stogów należy zachować powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
Czytaj także o pożarach