Szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy, firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy oraz ośrodki pomocy społecznej z terenu całego powiatu gostyńskiego wcieli się w rolę Mikołajów w ramach autorskiego projektu Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu „MIKOŁAJE 2019”. Jako wolontariusze przygotowali 403 duże paczki świąteczne dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i niepełnosprawnych z powiatu gostyńskiego, którzy nie mogli liczyć na prezenty pod choinkę.
W trakcie trwania projektu, realizowanego już dwunasty rok z rzędu, poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne dzieci lub seniorów. Przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, artykułów spożywczych, środków czystości, przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy, sprzętu AGD po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla rzeczy, z których wolontariusze PCPR i stowarzyszenia składali paczki.
– Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy. W przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczali te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych wolontariusze dowieźli paczki – tłumaczy Hanna Czwojda, koordynator projektu.
Rozmiar przekazanej pomocy przerósł oczekiwania pomysłodawców akcji.
– To dzięki ludziom o wielkich sercach przez pięć tygodni, udało się zgromadzić wiele bardzo potrzebnych prezentów. Dziękuję też wszystkim darczyńcom i wszystkim, którzy pomagali przy powiatowej akcji charytatywnej „MIKOŁAJE 2019” - zrobiliśmy wspólnie sporo dobrej roboty. To jest konkretna pomoc i radość dla potrzebujących rodzin. W imieniu obdarowanych dzieci i rodzin serdecznie dziękuję – mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, zarazem prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”.
Nieodłączony elementem akcji „MIKOŁAJE” jest fakt, że jest ona anonimowa, dziecko nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę - nazwiska dziecka. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku.
– Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że pomaganie może być twórcze, radosne i może przynosić radość i satysfakcję także samym pomagającym, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie świąteczny” – dodaje prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”.
We wszystkich dwunastu edycjach projektu przekazano już ponad cztery i pół tysiąca paczek świątecznych.
Za swoją aktywnością, za podzielenie się radością i dobrem, za wrażliwość na problemy innych i wielkie serca uczestnicy: młodzi ludzie i ich wychowawcy, mieszkańcy powiatu oraz pracownicy firm prywatnych otrzymali honorowe tytuły "MIKOŁAJA 2019":
Netbox Gostyń, Convert Gostyń, Firma TODO w Czachorowie, Sklep MAZAK Gostyń, „AKANT Profilaktyka i rehabilitacja” - Łukasz Radoła, Mondi Simet w Grabonogu, Gostyński Klub AMAZONKI, Drogbud Gostyń, Parkrun Gostyń, Przedszkole nr 4 w Gostyniu, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Przedszkole nr 7 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Przedszkole „Dziecięcy Raj”, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp., Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie, Szkoła Branżowa w Borku Wlkp., Szkoła Podstawowa w Krobi, Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi, Szkoła Podstawowa w Sułkowicach, Szkoła Podstawowa w Pudliszkach, Przedszkole Samorządowe w Pudliszkach, Szkoła Podstawowa w Starej Krobi, Młodzieżowa Świetlica Środowiskowa w Krobi, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Szkoła Podstawowa w Pępowie, Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach, Szkoła Podstawowa w Piaskach, Przedszkole Niepubliczne ENART w Piaskach, Przedszkole Samorządowe w Piaskach, Szkoła Podstawowa w Szelejewie i Szkoła Podstawowa w Bodzewie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli oraz Młodzieżowa Świetlica Środowiskowa w Pogorzeli, Szkoła Podstawowa w Poniecu i Szkoła Podstawowa w Żytowiecku, wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu oraz kilkudziesięciu mieszkańców powiatu, m.in. Marcin Maciejewski i znajomi, Daniel Borowczak i znajomi, Michał Kaczmarek, Paulina Dzik, Dominika Czarnecka, Małgorzata Czajka - Woch.
Czytaj także: ile razy w przyszłym roku zrobimy zakupy w niedzielę