reklama

Gmina Krobia stara się o kilkanaście milionów zł dofinansowania na kolejną rewitalizację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Krobia stara się o kilkanaście milionów zł dofinansowania na kolejną rewitalizację - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
110
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW pierwszej kolejności trzy inwestycje: budynek ratusza, parki imienia Jana Pawła II oraz teren rekreacyjny przy miejscowej szkole podstawowej mają być przedmiotem kolejnego etapu rewitalizacji Krobi. Władze gminy właśnie złożyły wniosek o dofinansowanie na kilkanaście milionów złotych w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 – 2027. Co włodarze chcą zrobić za te pieniądze?
reklama

Projekt już jest, teraz będzie opiniowany i przejdzie konsultacje społeczne

Przypomnijmy, krobski samorząd opracował projekt Gminnego Programu Rewitalizacji, który w najbliższym czasie ma zostać poddany opiniowaniu przez organy wskazane w ustawie z 9 października 2015 r o rewitalizacji, a także skonsultowany z mieszkańcami.

Projekt dokumentu zakłada realizację kilkanastu przedsięwzięć – zarówno infrastrukturalnych jak i tzw. projektów miękkich.

- Jednocześnie opracowano już programy funkcjonalno-użytkowe dla trzech inwestycji, które planowane są w pierwszej kolejności: modernizacji krobskiego ratusza, rewitalizacji terenów przy Szkole Podstawowej w Krobi im. prof. Józefa Zwierzyckiego oraz rewitalizacji Parku im. Jana Pawła II w Krobi - tłumaczy wiceburmistrz Marcin Krzyżostaniak.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

Ratusz jest w opłakanym stanie. Na strychu i wieży zmurszałe belki, na ścianach i w piwnicy zacieki

Program modernizacji ratusza zakłada m.in. remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, dostosowanie budynku dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym poprzez budowę windy, wymianę pokrycia dachowego, izolację fundamentów, instalację nowego zegara, wewnętrzne przebudowy, wymianę wszystkich instalacji, a także adaptację pomieszczeń piwnic na cele społeczno-kulturalne (np. utworzenie pomieszczenia  poświęconego pamięci rozstrzelanych w 1939 r.).

Krobski ratusz znajduje się w opłakanym stanie. Mowa nie tylko o samej elewacji budynku, która miejscami się sypie, ale także o wnętrzu obiektu.

Poczynając od piwnic, w których przechowywane jest archwium czy znajdują się pomieszczenia, gdzie przetrzymywano w 1939 roku mieszkańców Krobi i okolic, a następnie rozstrzelano 21 października, po strych oraz wieżę zegarową budynek wyraźnie "nadgryzł ząb czasu". Zacieki na ścinach, odklejające się panele w pomieszczeniach biurowych czy zmurszałe belki i dziurawe podłogi na górnych kondygnacjach widać gołym okiem.

reklama

Można sobie wyobrazić, dlaczego władze gminy chcą rewitalizacji budynku, w którym mieści się Urząd Miejski w Krobi.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM

Kort, aleja spacerowa i strefa street workoutu przy szkole

Z kolei przy szkole podstawowej w Krobi program rewitalizacji zdegradowanych terenów zakłada m .in. budowę kortu tenisowego, skoczni w dal, miejsca do pchnięcia kulą, trawiastego miniboiska, boiska do gry w piłkę plażową, wiat do parkowania rowerów oraz stacji ładowania rowerów.

Na terenie tzw. ogródków działkowych i w sąsiedztwie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi planuje się utworzenie alei spacerowej, która ma połączyć ciągi spacerowe przy Wyspie Kasztelańskiej z ulicą Sportową.

reklama

- W tym miejscu planowane jest także utworzenie miejsca na spotkania młodzieży: strefę street workout, wiaty, miejsca na ognisko lub grill. Planowany jest również monitoring i energooszczędne oświetlenie - dodaje wiceburmistrz Krobi.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

W parku mineralne ścieżki, nowe nasadzenia i remont małej architektury

Z kolei w Parku im. Jana Pawła II planowane są nowe nasadzenia, wykonanie ścieżek z nawierzchni mineralnej, montaż toalety, modernizacja placów zabaw, ławek, koszy na śmieci, wymiana oświetlenia, monitoring.

Koszt wszystkich przedsięwzięć według kosztów szacunkowych ma wynieść około 14 milionów złotych.

Oczywiście podobnie, jak przy poprzedniem projekcie rewializacyjnym centrum Krobi, większość pieniędzy na inwestycje na pochodzić ze środków zewnętrznych.

reklama

- Kwota dofinansowania, o którą wnioskuje gmina Krobia to blisko 11,3 miliona złotych - informuje Marcin Krzyżostaniak.

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo