reklama

Czy zasłynie speed-ball’em?

Opublikowano:
Autor:

Czy  zasłynie speed-ball’em? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Spotkanie promujące speed-ball, czyli nową grę w piłkę na uwięzi, zorganizowano w hali Zespołu Szkół w Bodzewie.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Radość w Piaskach, które patronuje też Młodzieżowej Grupie Sportowej Radość. Instruktarz poprowadził Zbigniew Bizoń – trener speed-ball, propagator tej dyscypliny w Polsce.

- Pokaz w Bodzewie był jednym z cyklu spotkań promujących nową dyscyplinę. Zależy nam na budowaniu szerokiej oferty dla uczniów gminy Piaski, dlatego jesteśmy otwarci na nowości. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich mogliśmy wyposażyć 3 szkoły w niezbędny sprzęt, zatem nauka gry będzie kontynuowana podkreśla Dagmara Rucińska, koordynator projektu. I dodaje: - Pod nazwą speed-ball kryje gra, którą zaczyna się propagować w naszym kraju.

Jest to gra, w której wykorzystuje się rakiety i piłeczkę. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Minimalne wymagania techniczne sprawiają, że rozgrywkę można przeprowadzić w każdym terenie, o każdej porze roku. Dzięki temu speed-ball zyskuje coraz więcej zwolenników. Pomysł gry w speed-ball narodził się w Egipcie w drugiej połowie XX wieku. Początkowo był traktowany jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów, jednak szybko rozwinął się jako odrębny sport. Rozgrywki w speed-ball odbywają się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach; w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym.

Na terenie Polski działa Stowarzyszenie Speed-Ball Polska, którego celem jest popularyzacja tego sportu w naszym kraju. W szeregach stowarzyszenia działa Speed-Ball Lider Team złożony z grupy najmocniejszych zawodników i trenerów, którzy realizują pokazy i uczą gry w speed-ball. A prowadzący zajęcia Zbigniew Bizoń – to zawodnik polskiej kadry speed-ball, który zajął 9. miejsce podczas 27. Mistrzostw Świata w Speed-Ball, które odbyły się w Krakowie w ubiegłym roku. Zbigniew Bizoń podkreśla – Speed-ball to dyscyplina dostępna dla każdego. Można grać rekreacyjnie z rodzicami i rodzeństwem.

- Z drugiej strony kiedy zaczynasz regularnie trenować i staniesz do rywalizacji z doświadczonym zawodnikiem, zaczyna się trening wyczynowy. Piłka potrafi osiągnąć prędkość do dwóch obrotów na sekundę, walka o każdy punkt może trwać kilka minut, tak więc pod koniec rozgrywki jest to test na wytrzymałość, koordynację ruchowo-wzrokową i koncentrację. Cieszymy się, że speed-ball zawitał do Wielkopolski, nauczyciele z gminy Piaski są pionierami tej dyscypliny w województwie. W spotkaniu szkolącym wzięli udział nauczyciele ze szkół gminy Piaski. I już planują jesienny Międzyszkolny Turniej Speed-Ball. Wcześniej przygotują uczniów do tej gry.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE