reklama

Coś Cię zaniepokoiło - dzwoń! Apel w sprawie zimy!

Opublikowano:
Autor:

Coś Cię zaniepokoiło - dzwoń! Apel w sprawie zimy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nadeszły mrozy. Zdecydowana większość z nas jest do nich odpowiednio przygotowana.

Ale są też tacy, którzy - ze względu na wiek, choroby, niepełnosprawność, niesamodzielność, biedę, czy różne sytuacje losowe – nie poradzą sobie są ze skutkami mrozów. Są też osoby bezdomne.

- Przyczyny bezdomności są różne, np. sytuacja w domu albo konflikt z prawem, w następstwie którego, po odsiadce, nie ma gdzie wrócić. Każda osoba to inna historia. Nie jest tajemnicą, że znaczna część spośród nich ma problem z alkoholem. Problem jest tym poważniejszy, że bez dobrej woli samych bezdomnych wszelkie działania pomocowe, kierowane do nich, są daremne - mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

Pamiętajmy o nich!



- Dlatego w imieniu realizatorów programu "ZIMA 2017/2018" na terenie powiatu gostyńskiego zwracam się z gorącym apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób narażonych na działania niskich temperatur, wymagających wsparcia, a przede wszystkim o informowanie o takich sytuacjach policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, Ośrodków Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., Gostyniu, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pogorzeli czy Poniecu, urzędu gminy, ośrodka zdrowia czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie - apeluje Mirosław Sobkowiak.

 

 

Pomóżmy im w miarę naszych możliwości, bo może powodem ich trudnej sytuacji jest tylko np. nieumiejętność zakupu opału w składnicy albo nieszczelne drzwi czy okna, albo awaria systemu grzewczego, którą łatwo usunąć, a jeśli pomoc przerasta nasze możliwości, poinformujmy ww. służby.

Reagujmy nawet wtedy, gdy widzimy na ulicy, w rowie, czy gdzieś pod drzewem siedzące lub leżące osoby, będące pod wpływem alkoholu. Niestety, to one są najczęściej ofiarami mrozów.

Prawie wszystkie krajowe przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu to przede wszystkim osoby pijane, w tym młode i zdrowe.

- Dlatego też szczególnie apeluję do osób nadużywających alkoholu, by zachowały kontrolę oraz nie wystawiały na próbę wrażliwości społecznej innych ludzi, zwłaszcza, że zaśnięcie lub zasłabnięcie poalkoholowe może się zdarzyć w miejscu, w którym nikt się na czas nie pojawi. Apeluję również do właścicieli mieszkań, by nie oszczędzali na ogrzewaniu i na swoich lokatorach, zwłaszcza na osobach starszych, niepełnosprawnych czy rodzinach z małymi dziećmi - podkreśla dyrektor PCPR. A takie sytuacje, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, niestety mają miejsce.

Niepotrzebną  i zbędną ciepłą odzież zimową, kurtki, buty oraz koce można przekazywać za pośrednictwem gminnych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie - trafią one do najbardziej potrzebujących.

W powiecie realizowany jest program pomocowy „Zima 2017/2018”.  Jego celem jest zabezpieczenie potrzeb osób narażonych na działania niskich temperatur. W ramach programu zostało przygotowanych w placówkach powiatowych 16 miejsc interwencyjnych, a dodatkowo ośrodki pomocy społecznej przygotowały też schronienie w noclegowniach i schroniskach poza powiatem gostyńskim.

Zaplanowano też szereg działań monitorujących oraz wspierających funkcjonowanie w środowisku osób narażonych na działanie zimowych temperatur. Adresatami programu są osoby bezdomne, osoby pozostające bez schronienia; osoby niedołężne, niesamodzielne, samotne, wymagające z różnych względów opieki i pomocy. Program jest realizowany w okresie zagrożenia działaniem niskich temperatur – od listopada 2017 r. do marca 2018 r.

Program został przygotowany przez gminne i powiatowe jednostki organizacyjne pomocy społecznej, ochrony zdrowia oraz organizacje pozarządowe, działające na terenie powiatu gostyńskiego. Informacja o programie została rozpowszechniona wśród wszystkich instytucji i specjalistów, którzy mogą zetknąć się z ww. problemem (policjanci, strażnicy miejscy, lekarze rodzinni, lekarze pogotowia ratunkowego, pracownicy socjalni, pielęgniarki środowiskowe, kuratorzy sądowi, pedagodzy szkolni, nauczyciele, radni powiatowi i gminni, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy samorządowi).

Cały program jest dostępny na stronie pcpr-gostyn.info w zakładce "Program Zima".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE