reklama
reklama

Kobiety na listach SKW do gostyńskiej rady miejskiej zaprezentowały się w dniu swego święta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Kobiety na listach SKW do gostyńskiej rady miejskiej zaprezentowały się w dniu swego święta - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory Samorządowe Podczas tegorocznych wyborów, na listach SKW, spośród 54 kandydatów, aż 25 osób stanowią kobiety. - Wszystkie są osobami odpowiedzialnymi, kompetentnymi, mądrymi, chcącymi coś zdziałać dla naszego powiatu – przedstawiła panie liderka Joanna Jakubiak z Gostynia. Kobiecą stronę SKW, zwłaszcza tę, która miałaby reprezentować mieszkańców w Radzie Miejskiej w Gostyniu, przedstawiono podczas konferencji prasowej, 8 marca.
reklama

Data spotkania, na którym przedstawiono mediom damską część komitetu wyborczego SKW, nie została wybrana przypadkowo. 

- Kobiety zajmują bardzo wysokie miejsca na listach, ponieważ z reguły zaczynają od miejsca drugiego lub trzeciego, na wszystkich listach do gmin i powiatów. Dzisiaj spotykamy się z państwem, aby poprosić o pewien rodzaj przysługi i prezentu – mówiła Joanna Jakubiak, liderka damskiej części komitetu SKW. -  Chcielibyśmy, by ten prezent miał odroczony termin ważności i ziścił się 7 kwietnia, czyli w dniu wyborów. Serdecznie zapraszamy, by skorzystali państwo ze swojego prawa, poszli 7 kwietnia na wybory i postawili krzyżyk przy nazwiskach najlepszych dla siebie kandydatów – uzupełniła.

Kobiety z KW SKW zapewniły, że w ich programach wyborczych, oprócz twardych programów infrastrukturalnych, znajdują się także elementy przygotowane z myślą o rodzinach, kobietach, mężczyznach i o dzieciach. Podczas konferencji prasowej opowiadały głównie o nich. Tego dnia rozpoczęły też rozdawanie ulotek wyborczych, w formie zaproszeń do lokali wyborczych na 7 kwietnia.

Ścieżki rowerowe, zadbane hale sportowe

Anna Ogrodnik – kandydatka związana z oświatą i specjalizująca się w edukacji opowiedziała, co kandydujące z KW SKW kobiety chciałyby zmienić w tej branży. Zadeklarowała, że w nadchodzącej kadencji Rady Miejskiej w Gostyniu, jeśli wyborcy jej zaufają, zamierza skupić się na problemach dzieci i młodzieży. 

- Dobrze wszyscy wiecie, że w Gostyniu szkoły nie są w dobrym stanie. Czas, aby stały się miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla dzieci. To jest mój cel i moje zadanie. 7 kwietnia będziemy mieli święto demokracji. Nasi rodzice i dziadkowie wiedzą jednak, że demokracja nie jest nam dana na zawsze i od zawsze, dlatego musimy kształcić młodych ludzi, aby wiedzieli czym jest demokracja. Zrobię to poprzez lekcje obywatelskie, abyśmy mieli mądre społeczeństwo - deklarowała.

Poza tym przyznała, że jako osoba, która na co dzień porusza się rowerem chciałaby, aby w Gostyniu było więcej ścieżek, tak aby dojazd dzieci i młodzieży do szkół był bezpieczniejszy.

Ewa Nowacka – kandydatka z okręgu nr 1 w Gostyniu, na liście zapisana na pozycji nr 3, przedstawiła plan na poprawienie infrastruktury sportowej i aktywizacji ruchowej dzieci oraz dorosłych z gminy Gostyń. Chodzi o zmodernizowanie i wyremontowanie hal przy szkołach podstawowych nr 1 i nr 2, a także zrobienie przeglądu orlików i boisk wielofunkcyjnych w gminie. Zauważyła, że kilka obiektów nadaje się do modernizacji, chociażby orlik przy ul. Lipowej, który jest podtapiany. Panie zamierzają też zadbać o to, by w gminie i mieście powstały miejsca rekreacji dla mieszkańców: młodszych i starszych, rodzin z dziećmi. 

- W naszych planach jest stworzenie przy placach zabaw miejsc z przewijakami, chciałybyśmy, żeby na naszym rynku zrobiło się bardziej zielono, żeby pojawiło się więcej ławek. Jednym z priorytetów jest również przywrócenie do świetności Góry Zamkowej. Sądzę, że wiele osób pamięta ją z lepszych czasów – mówiła Ewa Nowacka. 

Powrót do budżetu obywatelskiego

Kandydatki ubiegające się o mandaty w gostyńskiej radzie miejskiej chciałyby zaproponować powrót do budżetu obywatelskiego. Uważają również, że w Gostyniu powinna powstać sala widowiskowa, gdyż ta, ktora obecnie znajduje sie w GOK Hutnik jest zbyt mała.  Koncepcja powstania nowej przestrzeni na wydarzenia kulturalne ma podlegać konsultacjom społecznym. 

- Wydaje nam się, że decydowanie o losach gminy czy powiatu gostyńskiego nie powinno odbywać się tylko raz na 5 lat, w trakcie wyborów, ale mieszkańcy powinni mieć częściej możliwość decydowania o tym, co chcieliby w swojej okolicy zmienić i na co przeznaczyć część środków w budżecie. (...) Będziemy chcieli wzmocnić też fundusz sołecki, który we wszystkich wioskach na terenie gminy Gostyń sprawdza się znakomicie – powiedziała Joanna Jakubiak.

Podczas spotkania na rynku mediom przedstawiły się też panie kandydujące z list SKW do Rady Powiatu Gostyńskiego. W ich programach wyborczych znajdują się elementy i pomysły na działania skierowane do kobiet i rodzin, na pozyskiwanie funduszy unijnych i realizację projektów. 

Monika Gorynia – radca prawny, zamierza zająć się aktywizacją zawodową kobiet chcących po długotrwałej nieobecności wrócić na rynek pracy, czy rozpocząć przygodę z działalnością gospodarczą. Zachęcała, by mieszkanki Gostynia pozbyły się skłonności samoblokowania otwartości, lub rozwoju. 

- Przez to wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw kobiecych nie zostało zrealizowanych, gdyż kobiety nie uwierzyły w siebie i nie przeszły do działania - powiedziała Monika Gorynia.

Powiatowa Rada Młodzieżowa? Dlaczego nie?

W grupie kobiet ubiegających się o mandat w radzie powiatu jest też Karolina Student z okręgu Krobia – Poniec. Została przedstawiona, jako specjalistka od pozyskiwania funduszy i realizacji projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej. Zadeklarowała, że jeśli uzyska mandat w radzie powiatu, postara się o pełne wsparcie i pomoc w pozyskiwaniu pieniędzy m.in. na edukację i politykę społeczną.

Elżbieta Pawlak – kandydatka SKW z okręgu wyborczego Borek Wlkp. – Piaski - zapewniła, że jest doświadczonym pracownikiem administracji, który pracuje w tej branży od 38 lat.

– Zdecydowanie jest nas za mało na kluczowych stanowiskach kierowniczych, na stanowiskach wójtów i burmistrzów, za mało jest też kobiet które są liderkami, ale nie chcą tych funkcji pełnić ze względu na różne okoliczności. Kochane panie, my mamy bardzo dobre i wysokie kompetencje. (...). I jesteśmy wyposażone w umiejętności bardzo pożądane na najwyższych stanowiskach. Uwrażliwienie sprawia, że jesteśmy bardzo blisko polityki społecznej – powiedziała kandydatka SKW, zachęcając do pozbycia się strachu przed staraniem się o wysokie stanowiska w administracji, przed pełnieniem ról liderek i lokalnych ambasadorek oraz funkcji społecznych.

Przyznała, że chciałaby stworzyć Powiatową Radę Młodzieżową, by przybliżyć młodym mieszkańcom działalność samorządu powiatowego, a jednocześnie by każda gmina miała wśród młodych samorządowców swojego przedstawiciela.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama