reklama

Komitet Wyborczy SKW przedstawił „nowe twarze”. Kandydaci do Rady Powiatu Gostyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Komitet Wyborczy SKW przedstawił „nowe twarze”. Kandydaci do Rady Powiatu Gostyńskiego - Zdjęcie główne

Nowe twarze w komitecie wyborczym SKW w wyborach samorządowych - kandydaci do Rady Powiatu Gostyńskiego | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSamorządowa Koalicja Współpracy (SKW) zainaugurowała kampanię wyborczą, organizując konferencję prasową w plenerze. Na skrzyżowaniu drogi biegnącej od ul. Strzeleckiej w Gostyniu w kierunku Brzezia, z al. Niepodległości podsumowano mijającą kadencję. Przedstawili się też nowi kandydaci komitetu wyborczego, startujący w wyborach samorządowych do Rady Powiatu Gostyńskiego.
reklama

- Spotykamy się w nieprzypadkowym miejscu. Z jednej strony chcemy pokazać, że mamy już gotowe, zrealizowane inwestycje, jak przebudowana ul. Strzelecka w Gostyniu, a z drugiej strony mamy też plany, które częściowo są w realizacji. Widać je za nami. Myślę o remoncie drogi, która przebiega przez Brzezie. To modernizacja w wysokim standardzie: ze ścieżką rowerową, oświetleniem, z nową nawierzchnią i kanalizacją deszczową - powiedział na powitanie Robert Marcinkowski, gostyński starosta i lider komitetu wyborczego SKW.

Rozliczenie SKW z obietnic wyborczych

Na starcie kolejnej kampanii wyborczej SKW uznało, że powinno rozliczyć się z przedstawianego w 2018 r. programu. Robert Marcinkowski zauważył, że ugrupowanie obietnice wyborcze zrealizowało praktycznie w stu procentach. 

reklama

- Myślę tutaj o nowych obiektach sportowych, drogach (udało się zmodernizować 75 km dróg), o obwodnicy, której budowę wspieraliśmy, o ścieżkach rowerowych (przebudowanych zostało 10 km ścieżek i chodników). W zadania drogowe, z pozyskanych funduszy lub z powiatowego budżetu, przez ostatnie 5 lat zainwestowaliśmy 157 mln zł - powiedział włodarz powiatu gostyńskiego.

Starosta gostyński przyznał, że jednego zadania nie udało się zrealizować - chodzi o budowę krytego boiska przy ZSO w Gostyniu.

- Boisko powstanie jeszcze w 2024 roku. Mamy plan i zabezpieczone finansowanie. Będzie to nie tylko boisko, ale także niewielki kompleks lekkoatletyczny, z którego uczniowie prawdopodobnie w nowym roku szkolnym 2024/2025 już będą mogli korzystać. Dotrzymujemy słowa - to nie są tylko puste słowa, ale konkrety, nasz program został zrealizowany, dlatego odpowiedzialnie stajemy do kolejnych wyborów - zaznaczył lider SKW w powiecie gostyńskim. 

reklama

Nowi kandydaci w wyborach samorządowych 2024 do Rady Powiatu Gostyńskiego 

Wraz z liderem na spotkanie z dziennikarzami dotarła „drużyna SKW” - czyli grupa osób, które po raz pierwszy startują w wyborach samorządowych do rady powiatu. Jak stwierdził Robert Marcinkowski, ten gest ma pokazać, że SKW to komitet, do którego należą nie tylko doświadczeni i sprawdzeni samorządowcy. W tej grupie przeważały kobiety.

- Są to nowe twarze, ale nie ma tutaj osób przypadkowych. SKW nie musiało szukać kandydatów po to, żeby zapełniać listę. Postawiliśmy na osoby doświadczone, sprawdzone, które coś w swoim życiu już osiągnęły i w swoich środowiskach wiele znaczą. Uważamy, że będą w samorządzie doskonałymi reprezentantami nas, jako mieszkańców powiatu gostyńskiego - zapewnił Robert Marcinkowski.

reklama

W okręgu nr 1 - gm. Gostyń z SKW startuje m.in. radca prawny Monika Gorynia - mecenas, zajmująca się między innymi bezpłatnym poradnictwem obywatelskim. Kandyduje do rady powiatu gostyńskiego, by skuteczniej działać na rzecz społeczności lokalnej. Przyznaje, że bliskie są jej prawa kobiet i stawia między innymi na aktywizację zawodową kobiet.

- Można powiedzieć, że jest już doświadczona w sferze wsparcia mieszkańców - zauważył Robert Marcinkowski.

Wyborcy z okręgu nr 1 na listach wyborczych SKW znajdą też Michała Pohla - oficera pożarnictwa, w stopniu brygadiera w stanie spoczynku. Ma za sobą ponad 35 lat służby w straży pożarnej na wielu stanowiskach, w tym pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP. Równolegle udzielał się społecznie w szeregach OSP, zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym. Swoje doświadczenie z dziedziny ochrony przeciwpożarowej chciałby przenieść do samorządu powiatowego.

- Powstają nowe obwodnice, dojdą z tego powodu nowe zagrożenia, mogę pewne zagadnienia przewidzieć - powiedział Michał Pohl.

Z okręgu nr 2 - gm. Piaski i Borek Wlkp. startuje Małgorzata Stachowiak - prezes Gostyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Jestem”, zaangażowana również w działalność Stowarzyszenia „Baza”. Cieszy się, że w samorządzie będzie mogła działać na rzecz całego społeczeństwa.

- Kobieta wulkan energii, ma mnóstwo ciekawych pomysłów. (...) O sobie mówi, że jest „społeczniarą” z zamiłowania - przedstawiał kandydatkę starosta gostyński.

Z tego samego okręgu kandyduje także Mariola Sikora - prezes Zarządu Spółdzielni Administracyjno-Usługowej Karolew. Zaangażowana jest również w działalność zarządu KGW w Bruczkowie, ma doświadczenie w zakresie pozyskiwania środków m.in. na zakup sprzętu sportowego czy projekty małej architektury. W Radzie Powiatu Gostyńskiego, chciałaby zwrócić szczególną uwagę na poprawę infrastruktury drogowej, a także zająć się problemami szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców. 

- Zajmuję się zawodowo administrowaniem wspólnot mieszkaniowych i doskonale wiem, ile mamy problemów związanych z termomodernizacją budynków. Chciałabym pomagać mieszkańcom w realizacji tych celów, a przy okazji działać na rzecz ochrony środowiska - powiedziała Mariola Sikora.

Zależy jej na dobrej współpracy powiatu z gminami. Jest zwolenniczką włączania obywateli do procesów podejmowania decyzji przez samorząd i konsultacji społecznych. 

Z okręgu nr 3 - gm. Pogorzela i Pępowo kandydatką SKW na radną powiatową jest Anna Seraszek, na co dzień związana z rolnictwem.

- Rolnictwo stanowi niezwykle ważną sferę naszej działalności - podkreślił gostyński starosta. Jesteśmy powiatem rolniczym, będzie to widać i było już widać w naszej działalności. Pani Anna rozmawia z rolnikami, zna ich sprawy i będzie ich dobrą reprezentantką - uzupełnił.

Z tego samego okręgu startuje również sołtys Kościuszkowa, a jednocześnie animator sportowy, menadżer ds. kultury i sportu w ośrodku kultury Pępowo - Tomasz Gruetzmacher. Zapewnia, że doświadczenie, które zebrał do tej pory chciałby przenieść na wyższy poziom. Ma zamiar działać na rzez poprawy infrastruktury sportowej.

W okręgu nr 4 - gm. Krobia i Poniec podczas nadchodzących wyborów samorządowych SKW reprezentować będzie Karolina Student - doświadczona w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Uważa, że skoro mieszka w powiecie gostyńskim, jako radna może mieć wpływ na to, co się tutaj dzieje. Twierdzi, że ma ku temu predyspozycje i kompetencje. Z wykształcenia jest pedagogiem, a od zawsze - społecznikiem.

- Sprawdzona w administracji, a przede wszystkim w działalności społecznej - najpierw jako wieloletnia członkini rady rodziców przy szkole w Poniecu, a teraz jako druhna OSP w Dzięczynie - mówił Robert Marcinkowski.

- Edukacja i pomoc społeczna to jest to, co najbardziej leży mi na sercu. czyli nasi milusińscy i seniorzy, i w tych obszarach chciałabym wesprzeć powiat - uzupełniła Karolina Student.

Sylwia Jakubowska - zawodowo związana z rolnictwem, a prywatnie jest szefową KGW w Starej Krobi. Na rolnictwie chciałaby też skupić działalność w radzie powiatu. Zamierza polepszyć komunikację pomiędzy powiatem a gminami, a  docelowo pomiędzy rolnikami. Zamierza zadbać o modernizację dróg powiatowych, a także polepszenie warunków służby zdrowia. Ważny dla niej jest również temat działalności kół gospodyń wiejskich.

 

Nowy program wyborczy SKW

Robert Marcinkowski zaznaczył, że SKW jest silną drużyną i ma nie tylko bardzo dobrych kandydatów, ale też bardzo dobry program wyborczy - „10 priorytetów SKW”. Jego najważniejsze założenia to:

Modernizacja dróg i chodników - na ten cel SKW chciałoby przeznaczać co najmniej 50% środków inwestycyjnych.

Przede wszystkim będziemy inwestować w szlaki komunikacyjne łączące stolicę powiatu z gminami i gminy między sobą. Nie zamierzamy zapomnieć też o mniejszych drogach na terenach wiejskich - deklarował Robert Marcinkowski.

Obwodnice dla powiatu. Powstanie obwodnicy DW434 dla Gostynia samorząd powiatowy uznał za najlepszy czas, by skierować się w stronę Krobi - tam konieczna jest budowa wschodniej obwodnicy DW434.  

Ścieżki rowerowe - SKW planuje połączyć Gostyń z Krobią ścieżką rowerową. Chce wspierać również  budowę ścieżek, które będą powstawać przy drogach po oddaniu do użytku obwodnicy DK12 dla Gostynia. Priorytetem będzie ścieżka Gostyń - Piaski.

Infrastruktura sportowa - chodzi o budowę stadionu sportowego w Krobi, czy nowej bieżni przy ZSR w Grabonogu.

Poprawa warunków dla pacjentów i pracowników szpitala powiatowego. 

- Nasz plan jest taki, by wszystkie elementy, które znajdują się po prawej części szpitala, patrząc od strony gostyńskich plant, zburzyć i w to miejsce wybudować zupełnie nowy obiekt  - mówił lider SKW.

Głównym kierunkiem nowych inwestycji w szpitalu ma być szeroko rozumiana opieka nad dziećmi, zwłaszcza budowa nowego obiektu oddziału pediatrycznego (dziś najgorsze warunki w ocenie SKW) oraz chirurgii dziecięcej, a także modernizacja pozostałych oddziałów.  

- Miejsca, które pozostaną po chirurgii dziecięcej, czy pediatrii będą mogły być wykorzystane na rozwój ginekologii i położnictwa, gdyż bardzo zależy nam na rozwoju wszystkich aktualnie istniejących oddziałów - powiedział gostyński starosta, zaznaczając, że w przypadku projektu w zakresie ochrony zdrowia SKW liczy na pieniądze z KPO.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama