Rewitalizacja Wyspy Kasztelańskiej w Krobi - w pierwszym terminie się nie udało
Przypomnijmy, rewitalizacja Wyspy Kasztelańskiej w Krobi rozpoczęła się w połowie grudnia 2022 roku.W jej ramach zagospodarowany miał być zarówno teren wokół samego Pałacu Ślubów mieszącego m.in. biura Urzędu Stanu Cywilnego czy pomieszczenia, w których funkcjonowały różne organizacje i grupy nieformalne, jak i same wnętrza budynku. Całość inwestycji jej wykonawca - firma JG - BUD Jan Grzybowski z Daszewic - wyceniła na prawie 4,5 mln złotych.
Pierwotnie rewitalizacja miała zakończyć się do 15 kwietnia 2023 roku. Jednak wykonawca poprosił o przedłużenie terminu realizacji, powołując się na problemy z dostępnością materiałów budowlanych potrzebnych do zakończenia przedsięwzięcia. Władze gminy przekonały przedstawione argumenty i zgodziły się na zmianę harmonogramu.
- Wystąpił również drobny kłopot z elewacją budynku. Całość inwestycji jest pod nadzorem konserwatorskim i musiała być wykonana w określonych technologiach. Natomiast po oczyszczeniu ścian zewnętrznych okazało się, że trzeba uzupełnić ubytki w tynku. To zajęło wykonawcy trochę czasu, ale teraz wszystko zmierza w dobrym kierunku i za kilka tygodni mieszkańcy będą mogli korzystać z Wyspy Kasztelańskiej. Z kolei przeprowadzka urzędników do biur potrwa pewnie trochę dłużej - tłumaczy Adam Sarbinowski.
Piętro Pałacu Ślubów w Krobi trzeba jeszcze "rozdysponować"
Jak już wielokrotnie opisywaliśmy, po przeniesieniu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krobia i jej księgozbiorów do nowo powstałego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT, rozpoczął się proces modernizacji i adaptacji pomieszczeń budynku na Wyspie Kasztelańskiej.Po rewitalizacji, na parterze nadal będą znajdowały się biura Urzędu Stanu Cywilnego, m.in. z salą zmodernizowaną wyłącznie na potrzeby udzielania ślubów.
Pomieszczenia na pierwszym piętrze, zgodnie z planem, zostaną zagospodarowane na: Salę Animacji Kulturalnej, inkubator NGO i przedsiębiorczości, Klub Wsparcia Rodzin oraz świetlicę środowiskową.
Z kolei w piwnicy przygotowano "pokój" na tzw. Multimedialną Wyspę Kasztelańską, w której będzie można zapoznać się z historią tego miejsca, siedzibę myśliwych z Koła Łowieckiego "Łowca" oraz harcówkę dla członków 4. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krobi.
W niektórych z tych pomieszczeń wyeksponowano oryginalne fundamenty Pałacu Ślubów.
- To są wytyczne konserwatora zabytków, ale taki był też nasz zamysł, aby pokazać te elementy, które nie zostały zrewitalizowane, nawiązując do pierwotnego wyglądu budynku - dodaje A. Sarbinowski.
Winda i platforma likwidują bariery na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi
We wnętrzu Pałacu Ślubów przebudowano także klatkę schodową, pomieszczenia sanitarne oraz wymieniono instalację gazową, ale przede wszystkim zamontowano windę, która umożliwi dostęp do wszystkich części budynku osobom z niepełnosprawnościami. Tym samym, wraz z powstaniem przy wejściu do budynku platformy podłogowej, całkowicie znikną bariery architektoniczne.Jeżeli chodzi o prace na zewnątrz, w ramach zagospodarowania terenu wokół Wyspy Kasztelańskiej powstały dotychczas m.in. kaskada wodna, zamontowano elementy małej architektury, wybudowano schody i taras przy fosie.
Według zapewnień miejscowych urzędników, zrewitalizowana Wyspa Kasztelańska w Krobi robi wrażenie nie tylko za dnia, ale także w nocy, a to dzięki specjalnej iluminacji świetlnej. Niektóre jej elementy wizualne mają być jednak widoczne tylko przy szczególnych okazjach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.