reklama

Wybory parlamentarne. Znamy wyniki z gminy Gostyń - PiS wygrywa, jednak to opozycja triumfuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Wybory parlamentarne. Znamy wyniki z gminy Gostyń - PiS wygrywa, jednak to opozycja triumfuje - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości- Zmiany dotychczasowych układów politycznych. Coś nowego musi zadrżeć - powiedział nam jeden z mieszkańców Gostynia, zapytany, czego oczekuje po tegorocznych wyborach parlamentarnych. W gminie Gostyń 15 października 2023 r. na pójście do lokalu wyborczego zmobilizowało się 73,53% upoważnionych do głosowania.
reklama

Wciąż trwa liczenie głosów, chociaż większość lokali wyborczych została zamknięta 24 godziny temu. Na portalu Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są wyniki wyborcze do Sejmu i Senatu z ponad 96% wszystkich obwodów do głosowania. Wyniki z gminy Gostyń uzupełniły brakujące  dane z powiatu gostyńskiego. 

Frekwencja w gminie Gostyń

Uprawionych do głosowania było 21 006 osób. Większość z nich, jak słyszeliśmy wczoraj przed lokalami wyborczymi, wzięła udział w głosowaniu, gdyż uznała to za „święty”, albo „obywatelski” obowiązek i demokratyczny przywilej. Do lokali wyborczych przyszło w sumie  ponad 15 400 uprawnionych do głosowania, co daje 73,53% (dla porównania w kraju poszło 74,14%).

reklama

  • miasto - liczba uprawnionych do głosowania - 15 044, wydanych kart 11 340 - 75,36%
  • wieś - liczba uprawnionych do głosowania - 5962, liczba wydanych kart - 4112, co daje 68,92%    
 Gostynianie wypracowali wynik lepszy, niż średnia frekwencja z powiatu gostyńskiego, która wynosi 70,51%. Nieco bardziej zmobilizowani byli tylko wyborcy z gminy Pępowo. 

  • Najniższą frekwencję wyborczą odnotowano w lokalu w szkole w Goli. Głosować poszło tylko 62,67%.
  • Najwięcej osób zmobilizowało się do głosowania na os. Pożegowo (głównie nowa część) - w obwodowej komisji nr 13, mieszczącej się w budynku ŚDS po karty do głosowania zgłosiło się ponad 82% uprawnionych. Podobna mobilizacja była wśród mieszkańców dużych gostyńskich osiedli z budynkami wielorodzinnymi, którzy głosowali w osiedlowej świetlicy przy ul. Górnej - 81,59%.

Szukała "pana Ziobro"

Dziewiętnastoletnia dziewczyna, która po raz pierwszy wzięła udział w wyborach, zanim przyszła po kartę do głosowania, była „pouczana” i instruowana przez najbliższych członków rodziny. 

reklama

- Każdy przekazał swoje poglądy, ale my młodzi też widzimy, co się dzieje w kraju. Czytamy i słuchamy informacji przekazywanych w mediach. Mamy własne zdanie - powiedziała nastoletnia mieszkanka Gostynia.

Znaleźli się także głosujący, którzy na kartach szukali polityków z telewizji. Starsza kobieta z Gostynia, bardzo chciała oddać swój głos na "pana Ziobro" i to jego szukała na listach. Z pomocą przyszedł przewodniczący komisji, który wyjaśnił, dlaczego w naszym okręgu nie znajdzie nazwiska tego kandydata.

Aktywni wyborcy z gminy Gostyń chcieli zmiany?

Wśród mieszkańców gostyńskiej gminy rządzące obecnie ugrupowanie uzyskało poparcie 32,63% wyborców z liczbą głosów 4914.

reklama

KKW Koalicja Obywatelska dostała 3 557 głosów (23,62%).

Dalej wyborcy z gminy Gostyń zdecydowali inaczej, niż pokazują wyniki ogólnokrajowe - na III miejscu pod względem liczby oddanych głosów znalazł się KW Nowa Lewica z poparciem 2 377 wyborców (15,8%), natomiast KKW Trzecia Droga dostał 2 244 (14,90%). Konfederacja zdobyła 1295 głosów (8,60%)

Ugrupowania opozycyjne zebrały łącznie 8178 głosów, o ponad 3200 więcej niż PiS.

Czy uprawnieni do głosowania z gostyńskiej gminy zaufali lokalnym kandydatom?

Największe poparcie w walce o mandat w parlamencie uzyskał nauczyciel, zastępca dyrektora w szkole nr 5 w Gostyniu - Mikołaj Rogala. Radny powiatowy otrzymał w gminie Gostyń więcej głosów, niż tzw. jedynka na liście KKW KO - Jarosław Urbaniak. Słabą i niezbyt skuteczną kampanię wyborczą prowadził Albert Sierakowski - technik BHP z Ponieca. Ten lokalny, ale mało znany kandydat otrzymał niewiele głosów, nie tylko w gminie Gostyń.

reklama

Oto wyniki w zestawieniu z pozostałymi kandydatami:

  • Mikołaj Rogala - (Nowa Lewica) 1392
  • Dominik Idkowiak - (Konfederacja) 214
  • Mariola Smektała - (Trzecia Droga Pl 2050 Szymona Hołowni) - 196
  • Piotr Kogut (PiS) - 151
  • Andrzej Kubiak - (PSL) 126
  • Albert Sierakowski (KO) - 39
Jak mieszkańcy gminy Gostyń w tegorocznych wyborach parlamentarnych spojrzeli na liderów ugrupowań, które w okręgu wyborczym 36 do Sejmu wystawiły swoje listy?

Może się cieszyć minister rodziny Marlena Maląg z PiS, gdyż uzyskała największe poparcie wyborców - w sumie oddali na nią 2758 głosów

Ponad połowę mniej głosów, bo 1242 dostał Jarosław Urbaniak startujący z miejsca nr 1 na listach KO. Z kolei Andrzej Grzyb - ubiegający się o mandat z ramienia PSL - otrzymał wsparcie 676 wyborców, a na Wiesława Szczepańskiego z Nowej Lewicy głosowało 468 mieszkańców gminy Gostyń. 

Kogo wyborcy z gostyńskiej gminy chcieliby widzieć w Senacie RP?

Tutaj od lat nic się nie zmienia - Wojciech Ziemniak z KO wygrywa. Jeśli chodzi o pozostałych kandydatów do Senatu, głosy wyborców z gminy Gostyń rozłożyły się następująco:

  • Wojciech Ziemniak    KKW KO - 6 949
  • Dorota Słowińska KW PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ - 4 845
  • Adam Gbiorczyk - Konfederacja - 1 919
  • Marcin Kryjom KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY - 1 430
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama