Reklama

„Zmysłowy senior” w Piaskach. Migają aż miło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Starzenie się polskiego społeczeństwa jest faktem, któremu nie można zaprzeczać. To właśnie z myślą o starszych osobach powstał projekt "Zmysłowy Senior", propozycja Stowarzyszenia "Dziecko" z Gostynia. Ostatnio na warsztatach w Piaskach seniorzy uczyli się języka migowego.

Reklama

Statystyki mówią wprost, polskie społeczeństwo się starzeje. Już ponad 25% Polaków to osoby powyżej 60. roku życia - to ponad 10 milionów osób (dane  GUS i Eurostatu). Za 20 lat co trzeci Polak będzie po 60-tce, czyli w wieku okołoemerytalnym.

- Jak dotąd liczba osób starszych była stosunkowo marginalna – podkreśla Mirosław Sobkowiak, prezes Stowarzyszenia „Dziecko” w Gostyniu. - Obecnie mamy trend zgoła inny - osoby starsze, chociażby poprzez swoją liczbę, stają się coraz ważniejszymi przedstawicielami społeczeństwa, także w powiecie gostyńskim.

Zmysłowy senior w Piaskach

To właśnie z myślą o tej grupie mieszkańców gmina Piaski ogłosiła konkurs na zadania w zakresie działalności na rzecz seniorów. Stowarzyszenie „DZIECKO” odpowiedziało projektem „Zmysłowy senior”. Projekt otrzymał dofinansowanie i jest właśnie realizowany. Obejmuje działania aktywizujące, wspierające oraz poświęcone bezpieczeństwu osób w wieku senioralnym. 

W Piaskach się nie migają od migania

W ramach projektu prowadzone są warsztaty języka migowego. Język migowy to język naturalny służący do porozumiewania się bez używania narządu słuchu, zazwyczaj przez same osoby głuche lub osoby słyszące z osobami głuchymi. Seniorzy z Piasków aktywnie  uczą się tej wymagającej formy komunikacji.

- Podkreślają, że ćwiczenie języka migowego doskonale rozwija sprawne myślenie, uważność, spostrzegawczość i sprawność ruchową, zwłaszcza manualną – dodaje rozmówca.

Kolejne działania zaplanowane w projekcie to warsztaty sensoryczne oraz warsztaty poświęcone bezpieczeństwu seniorów. 

Realizację projektu wspierają Koło w Piaskach Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. 

Piaski dbają o seniorów

O seniorach pamiętają także inne organizacje, chociażby fundacja Fabryka Pomysłów z projektem "Aktywny Senior" czy  Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gostyniu, organizujący swój coroczny Zjazd na Świętej Górze, o którym piszemy TUTAJ

W gminie Piaski uroczyście otwarto niedawno Dom Seniora "Bronek" w Szelejewie Drugim. Relacja poniżej po kliknięciu w obrazek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy