Samorząd gostyńskiej gminy, w porozumieniu z dyrektorem szkoły nr 3 w Gostyniu - Markiem Rożkiem uznał, że obecna nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu jest nieadekwatna do funkcjonujących w niej oddziałów szkolnych. Nie występują w niej oddziały dwujęzyczne w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe, co jest spowodowane brakiem zainteresowania wśród uczniów nauczaniem dwujęzycznym na poziomie szkoły podstawowej.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:
oddziale dwujęzycznym – należy przez to rozumieć oddział szkolny, w którym nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, przy czym prowadzone w dwóch językach są co najmniej dwa zajęcia edukacyjne, z wyjątkiem zajęć obejmujących język polski, część historii dotyczącą historii Polski i część geografii dotyczącą geografii Polski, w tym co najmniej jedne zajęcia edukacyjne wybrane spośród zajęć obejmujących: biologię, chemię, fizykę, część geografii odnoszącą się do geografii ogólnej, część historii odnoszącą się do historii powszechnej lub matematykę;
Ambitne plany i brak zainteresowania uczniów
Na początku, kiedy tworzono szkołę z oddziałami dwujęzycznymi, były wielkie ambicje, myślano, że takie oddziały będą mogły powstać. Jednak nie było zainteresowania uczniów nauką przedmiotów w dwóch językach, by tworzyć oddziały i bardzo szybko zakończyły swój żywot - mówi dyrektor "podstawówki".
Marek Rożek twierdzi, że klas dwujęzycznych praktycznie w gostyńskiej "trójce" nie było, figurowały tylko w nazwie.
Niektóre przedmioty, przynajmniej dwa powinny być prowadzone w dwóch językach, używane powinny być zwroty. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy już od przedszkolaka dzieci są uczone obcych języków, niewiele to wnosi, nie ma sensu wprowadzać takiej formy kształcenia. Obecnie ten człon nazwy „z oddziałami dwujęzycznymi” jedynie wprowadza w błąd. Chcemy, żeby sytuacja była jasna, przejrzysta. Okazuje się, tego rodzaju szkoły podstawowe w miejscowościach, miastach wielkości Gostynia, raczej się nie sprawdzają. Lepiej dołożyć kilka godzin z konkretnego języka obcego, niż tworzyć coś, co nie ma zastosowania. Nie twierdzę, że w dużych miastach taka forma nauczania się nie sprawdza, ale u nas jest zbyt mało chętnych, żeby takie oddziały tworzyć - uzupełnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu.
W "trójce" uczniowie uczęszczają na język angielskii i język niemiecki - wprowadzane zgodnie z ramowym planem nauczania. Warto dodać, że nowa nazwa placówki zacznie obowiązywać od 1 września 2025 r.
Nowe imię dla gostyńskiej "trójki"
O nadanie nowego imienia gostyńskiej "trójce" zabiegał dyrektor Marek Rożek, występując z taką inicjatywą w październiku 2024 r. Wprowadził również procedurę działań związanych z tym procesem.Placówka oświatowa, o której mówimy, powstała w 1965 roku jako tysiąclatka, a rok później uzyskała już imię Przemysława II i był to jej patron aż do utworzenia gimnazjum. Ale według Marka Rożka jest to pewien błąd.
Wynika z faktu XIX-wiecznej historii świata, kiedy rozwijają się jedne z najważniejszych gałęzi gospodarki - chodzi o przemysł. doszło do sprzeczności w nazwie Przemysł II, a Przemysław II. Zaczęto w literaturze Przemysł używać jako Przemysław. A teraz przywracamy właściwie imię - Przemysła II, jakie nosi książę wielkopolski, który rozpoczął proces pewnego jednoczenia ziem polskich, jako ostatni z linii wielkopolskich Piastów - wyjaśnia dyrektor. - Poza tym Przemysł II dał lokację miasta Gostynia w 1278 roku - uzupełnia.
Dyrekcja, mając świadomość, że zostanie zmieniona nazwa tej oświatowej instytucji, postanowiła wykorzystać sytuację, żeby uniknąć powielania formalności i kosztów. Uznano że najlepiej będzie, jeśli proces zmian będzie przebiegał jednocześnie.
360 głosów dla Przemysła II
W styczniu 2025 roku powołano komisję do przeprowadzenia stosownych wyborów. W sprawie patrona placówki, w społeczności przeprowadzono referendum. 14 marca 2025 r. zakończono etap zgłaszania kandydatów na patrona szkoły. Każdy z organów: rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski, reprezentujący młodzież, mogli przedstawiać swoje propozycje, a te były różne.
- Proponowano między innymi żeby nadać imię Marii Skłodowskiej-Cure, poprzedniej patronki gminazjum nr 2, które przecież mieściło się w tym budynku. Proponowano również imię Jana Pawła II, ale także różnych piłkarzy, ale były to pojedyncze przypadki - opowiada Marek Rożek.
Wśród wybranych w ankiecie postaci ze świata historii, nauki i literatury znalazły się następujące propozycje:
- Przemysł II – 267 głosów,
- Adam Mickiewicz – 9 głosów,
- Wisława Szymborska – 8 głosów,
- Maria Skłodowska-Curie – 7 głosów,
- Jan Paweł II – 6 głosów.
Od 3 do 11 kwietnia odbywały się wybory na patrona Szkoły Podstawowej nr 3 zw Gostyniu. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy obsługi i administracji mogli oddać swój głos na jednego z trzech kandydatów, którzy zdobyli największe poparcie w referendum. Ostatecznie w wyniku demokratycznych wyborów, największą liczbę głosów uzyskała kandydatura Przemysła II – 360 głosów. Książę wielkopolski nadał prawa miejskie dla Gostynia. Jego niezłomna postawa i konsekwentne dążenie do odbudowy państwowości polskiej, jako całości po rozbiciu dzielnicowym, uwieńczone koronacją na króla Polski, powinno być docenione i pozostać w pamięci potomnych.
W połowie kwietnia 2025 r. rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski zatwierdzili wybór patrona szkoły, podpisli się pod wspólnym wnioskim, składanym do organu prowadzącego o nadanie imienia szkole, który wpłynął do Urzędu Miejskiego w Gostyniu.
Na ostatnim posiedzeniu gostyńskiej rady miejskiej, które odbyło się 8 maja, radni otrzymali projekty uchwał w sprawie zmiany nazwy placówki oraz nadania imienia szkole. Oba projekty przegłosowali jednomyślnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.