Reklama

Zawody sportowo-pożarnicze OSP gminy Gostyń. W upale zespoły ochotników radziły sobie świetnie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozegrano gminno-powiatowe zawody sportowo pożarnicze dla jednostek OSP z gminy Gostyń. Sporo emocji wzbudził start zespołów żeńskich. Strażaczki-ochotniczki nieźle spisały się w konkurencji z wodą, czyli w tzw. bojówce.

Reklama

Zawody sportowo-pożarnicze OSP gminy Gostyń

Gostyńska gmina była kolejną, w której odbyły się zawody sportowo-pożarnicze dla jednostek ochotniczej straży pożarnej. Wydarzenie przygotowane przez strażaków - ochotników odbyło się na boisku sportowym w Daleszynie.

Na szczeblu gminnym zawody rozgrywane są w kategorii seniorów i seniorek. Z kolei w kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych połączyliśmy to z zawodami powiatowymi. Dlatego podwójne rozpoznanie tej imprezy. Po dwóch latach posuchy w tej kwestii, jest duże zainteresowanie. Aura trochę nas straszy, jest gorąco. Ale nie chcemy dzieci i młodzieży w tym upale długo trzymać, stąd przyspieszenie - wyjaśnił charakter imprezy dh Andrzej Dorsz, prezes zarządu oddziału miejsko-gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyniu.

Jedne zespoły OSP startowały na szczeblu gminnym, inne - powiatowym

Tylko w kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, oprócz zespołów z gminy Gostyń wystartowały też drużyny z innych gmin powiatu gostyńskiego: Borek Wlkp., Pępowo, Krobia czy Piaski. Rozgrywki te - ze względu na upał - nieco przyspieszono. Zespoły walczyły o puchary, dyplomy i nagrody.

Z kolei rywalizację drużyn seniorów i seniorek rozegrano w normalnym trybie, na szczeblu gminy Gostyń. Ochotnicy rywalizowali w sztafecie i w tzw. bojówce. W tej ostatniej kategorii czyli w ćwiczeniach z wodą, należało zmontować linię ssawną, linię tłoczną i strumieniem wody strącić pachołki oraz tarczę. Liczył się czas i za to zespoły strażaków-ochotników otrzymywały punkty. 

- Jeśli wystąpił błąd, chociażby niewłaściwe sprawianie liny czy cokolwiek, sędziowie przyznawali punkty karne. Należało zdobyć ich jak najmniejszą liczbę, ale ostatecznie w klasyfikacji liczył się czas - tłumaczył dh Andrzej Dorsz.

Ochotnicza Straż Pożarna z gminy Gostyń do zawodów wystawiła 5 zespołów MDP (4 chłopięce, 1 dziewczęca), a w kategorii seniorów 15 drużyn męskich i 3 żeńskie. Do Daleszyna nie dojechał zespół OSP z Czajkowa. Z kolei druhowie ze Stankowa musieli w ostatniej chwili zrezygnować ze startu. W zawodach wygrała MDP z Daleszyna, która zajęła też II lokatę wśród młodzieżowych drużyn w powiecie gostyńskim.

Rywalizację drużyn OSP rozpoczęto 25 czerwca 2022r., w samo południe. W tę czerwcową, letnią już sobotę, przez cały czas zespołom towarzyszyło słońce i upał. Nie było łatwo zawodnikom dźwigać i rozwijać węże czy rozkładać pozostałe - potrzebne do zmontowania linii - urządzenia. Mimo niełatwych warunków, jakie zafundowała im pogoda, zespoły ochotniczej straży pożarnej radziły sobie świetnie. Nie poddawali się najmłodsi strażacy-ochotnicy, dzielnie walczyły też żeńskie drużyny seniorek.

Na boisku sportowym w Daleszynie. Dlaczego nie w Gostyniu?

Od lat wydarzenie przygotowywane przez strażaków - ochotników z gostyńskiej gminy odbywa się na boisku sportowym w Daleszynie. Jest to możliwe dzięki przychylności poszczególnych dyrektorów miejscowej szkoły podstawowej. W tym roku frekwencja podczas sportowo-pożarniczego wydarzenia była bardzo duża. Przyjechali ochotnicy ze strażackich jednostek, którzy nie znaleźli się w zespole wystawionym do rywalizacji, by kibicować koleżankom czy kolegom, byli też widzowie spoza „branży” strażackiej.

Chciałbym robić zawody sportowo-pożarnicze dla zespołów OSP na stadionie OSiR w Gostyniu. Jedno z tego rodzaju wydarzeń tam się odbyło, ale już nie mamy tam wstępu, bo - jak mówią - uszkodzimy murawę i bieżnię. A tu brakuje nam trybun, dziś byłyby pełne - przyznał dh Andrzej Dorsz.

Dlaczego strażakom tak zależy na dużej publiczności? 

Chodzi o to, by ludzi z zewnątrz, oglądających wysiłki naszych strażaków, było jak najwięcej. Zależy nam tym bardziej, żeby młodzież i zapracowani dorośli odeszli od laptopów, telefonów, smartfonów i może dzięki temu zasilili zespoły strażaków-ochotników. Widać na tym polu jakieś światełko w tunelu, ale tłumów nie mamy. Staramy się rozszerzać ofertę działaczy, którzy organizują różne rzeczy - wyjaśnił prezes Dorsz.

Co będzie, kiedy w powiecie gostyńskim skończą się zawody strażackie na szczeblu gminnym?

Zespoły OSP (seniorów - męskie i żeńskie), które zwyciężyły w zawodach sportowo - pożarniczych poszczególnych gmin, jesienią 2022 roku wystartują w zmaganiach na szczeblu powiatowym. W tym roku wydarzenie odbędzie się we wrześniu w Pępowie. Stamtąd zwycięska drużyna pojedzie na zawody wojewódzkie. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy