Na terenie zakładu, przy ul. Lipowej w Gostyniu, na którym magazynowane są odpady, w ubiegłym tygodniu „na gorącym uczynku” zatrzymano podejrzanych o udział w "śmieciowej mafii". Akcja odbyła się w związku ze śledztwem prowadzonym przez łódzki wydział Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej (PZiK PK). Sprawa dotyczy udziału oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się nielegalną utylizacją odpadów.
Grupa, która jest podejrzana o przestępstwa przeciwko ochronie środowiska i wiarygodności dokumentów, została zlikwidowana przez mazowieckich policjantów, na polecenie prokuratora z łódzkiego pionu PZiK PK. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu prowadzili akcję od 20 do 22 marca. Do zatrzymań doszło na gorącym uczynku, kiedy podejrzani o udział w "śmieciowej mafii" przewozili odpady do nielegalnej utylizacji.
Mazowieccy policjanci wkroczyli na teren gostyńskiej firmy najprawdopodobniej w czwartek, 20 marca. Wówczas pocztą mailową otrzymywaliśmy liczne informacje od anonimowych czytelników.
- Aresztowania na terenie firmy odpadowej na ul. Lipowej w Gostyniu. Wiele służb, w tle wiele zarzutów - informowali. - Dezydery (...) aresztowany. Dzisiaj do odlewni wjechało 5 samochodów uzbrojonych policjantów - uzupełniali inni.
Podczas weryfikowania tych doniesień, byliśmy w kontakcie z łódzką prokuraturą rejonową, skąd otrzymaliśmy informację, że śledztwo, dotyczące udziału oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, związaną z popełnianiem przestępstw przeciwko ochronie środowiska i wiarygodności dokumentów, koordynuje Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej (PZiK PK).
W poniedziałek, 24 marca, Prokuratura Krajowa wydała w tej sprawie ośwadczenie. Podejrzani o udział w "mafii śmieciowej", wpadli w ręce mazowieckiej policji na gorącym uczynku. Przebywając na terenie magazynowania odpadów przy ul. Lipowej w Gostyniu, przygotowywali transport śmieci do nielegalnej utylizacji. W grupie zatrzymanych na terenie magazynu odpadów w centrum Gostynia byli kierowcy, a także Dezydery W., wchodzący w skład zarządu firmy. Doniesienia potwierdziła Prokuratura Krajowa.
Mazowieccy policjanci pojawili się nie tylko w naszym mieście, ale też w okolicach Nawojowa Łużyckiego, w województwie dolnośląskim. W sumie zatrzymano 9 osób.
Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty, dotyczące udziału oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się popełnianiem przestępstw przeciwko ochronie środowiska i wiarygodności dokumentów (art. 258 § 1 kk, art. 183 § 1 kk, art. 271 § 1 i 3 kk).
Z ustaleń śledczych wynika, że czyny związane z przestępstwami na szkodę środowiska polegały między innymi na tym, że:
- Członkowie grupy przestępczej przewozili odpady do miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania, magazynowania lub przetwarzania i tam je porzucali.
- W grę wchodziło też mieszanie odpadów, w tym odpadów o kodach niebezpiecznych, wszystko po to, żeby zdeponować je na terenach rekultywowanych w woj. dolnośląskim.
- Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zakopywali odpady przekazane poza rejestrem, jako humus lub przekazane w ramach rejestru, z jednoczesnym poświadczeniem nieprawdy w Karcie Przekazania Odpadów.
- Poza tym zmieniano tablice rejestracyjne pojazdów, żeby upozorować załadunek odpadów na terenie spółki, przez co można było obniżyć w rejestrze faktyczną ilość odpadów.
- Na wniosek prokuratora wobec czterech podejrzanych Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowanie na okres 3 miesięcy. W stosunku do pozostałych pięciu osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, połączonego z zakazem kontaktowania się innymi osobami zaangażowanymi w sprawę oraz zakazu opuszczania kraju - informuje w komunikacie prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Sprawa jest rozwojowa, prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.