Reklama lokalna
reklama

Zasłużony - komu popadnie

Opublikowano:
Autor:

Zasłużony - komu popadnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jak jeden mąż powiatowi radni zagłosowali za wszystkimi kandydaturami do zaszczytnego tytułu „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”. No właśnie czy na pewno zaszczytnego? Od 2002 roku przyznano do tego momentu już 45 takich wyróżnień. Na liście znajdziemy prawdziwych społeczników, osoby znane wszystkim, jak i przedsiębiorstwa działające na trenie powiatu. W uchwale określającej zasady przyznawania tytułu zapisano, iż przyznaje się go „za wybitny wkład w działalność i współpracę na rzecz powiatu oraz promowanie powiatu w kraju i zagranicą”. Co zatem można nazwać „wybitnym wkładem”? Wiecej w "Życiu". (gabi)

Uzasadnienia


Stowarzyszenie Historia Militaris na wniosek przewodniczącego rady powiatu Roberta Marcinkowskiego.

Stowarzyszenie oficjalnie działa od lipca 2010 roku, a jego powołanie jest wynikiem porozumienia trzech podmiotów: Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz Stowarzyszenia "Odwach" organizujących jedno z największych wydarzeń plenerowych na terenie powiatu gostyńskiego - „Strefę Militarną". Przedstawiciele różnych organizacji postanowili połączyć swe siły i skupić się w jednym stowarzyszeniu, które przejmuje na siebie ciężar organizacji tak dużego przedsięwzięcia. „Strefa Militarna" odbędzie się w tym roku już po raz piąty. Organizatorzy na przestrzeni lat udowodnili, że historyczna pasja i ciekawy pomysł na jej przedstawienie mogą zgromadzić rzesze publiczności. Ta swoista żywa lekcja historii i patriotyzmu stała się już trwałym elementem kalendarza imprez powiatu gostyńskiego. Poza olbrzymim walorem edukacyjnym „Strefa Militarna" jest doskonałym elementem promującym nasz region w całym kraju, czego dowodem może być obecność uczestników z różnych stron Polski oraz nagrody przyznawane przez branżowe środowiska. Choć „Strefa Militarna" stanowi bez wątpienia najważniejszy element działalności stowarzyszenia, warto wspomnieć o jego najważniejszych celach, wśród których należy wymienić: 1. Upowszechnianie i propagowanie wiedzy w zakresie historii, militariów, sił zbrojnych, techniki, a w szczególności historii techniki wojskowej, umundurowania, znaków i architektury wojskowej, tradycji wojskowej. 2. Pielęgnowanie tradycji oręża Rzeczypospolitej Polskiej. 3. Popularyzację, uczestnictwo, rozwój i organizację działań w zakresie propagowania historii i tradycji narodowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 4. Prowadzenie działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości. 5. Udział w życiu naukowym środowisk lokalnych w zakresie propagowania wiedzy o historii i wojskowości. 6. Prowadzenie działalności wydawniczej zmierzającej do pogłębienia wiedzy historycznej społeczeństwa.

 

Józef Konarczak na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych

Założyciel i Prezes Zakładu Mięsnego Konarczak Sp. j. z Pogorzeli- firmy istniejącej na rynku od 1990 roku. Józef Konarczak jest jednak nie tylko jednym z największych pracodawców w okolicy (ponad 100 pracowników), ale również czynnym działaczem na szczeblu lokalnym i branżowym. W poprzedniej kadencji był radnym powiatowym, do dzisiaj nie są mu obojętne sprawy miasta i powiatu, chętnie bierze udział w różnych inicjatywach, nierzadko - sponsoruje je. Chętnie organizuje różne akcje charytatywne, wspiera utalentowane dzieciaki, nie zapomina o potrzebujących pomocy mieszkańcach powiatu. Za swoją działalność społeczną został już niejednokrotnie odznaczony, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Zasługi dla Rzemiosła czy Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Józef Konarczak najwięcej odznaczeń otrzymuje za wysoką jakość wyrobów, które produkowane są w jego zakładzie. Zaszczytnym wyróżnieniem jest Złoty Medal Wybitnego Producenta Żywności nadany przez Kapitułę Korporacji Producentów Żywności. Wysoka jakość wyrobów - to priorytet w jego codziennej pracy. Dużo zapału i pracy prezes pogorzelskiego zakładu wkłada w swoją działalność w organizacjach branżowych - jako wiceprzewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, w Wielkopolskim Cechu Rzeźników i Wędliniarzy oraz jako uczestnik programu Europejski Stół -Tradycja, Nowoczesność Jakość. Józef Konarczak promuje wielkopolską żywność i powiat gostyński na szczeblu krajowym i międzynarodowym, m.in. podczas Targów w Chinach, Tajlandii, Rosji czy w Singapurze.

 

Jerzy Giernalczyk na wniosek grupy radnych: Ireneusza Lesińskiego, Kazimiery Puślednik, Józefa Czarneckiego i Stanisława Zaremby

Pan Jerzy Giernalczyk sprawował lub sprawuje liczne funkcje społeczne. Jest członkiem OSP w Krobi. Przez kilka kadencji pełnił funkcje Wiceprezesa ZMG ZOSP w Krobi. Aktywnie działa w Klubie Oficerów Rezerwy w Krobi jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Klub rokrocznie organizuje zawody strzeleckie nie tylko na terenie gminy Krobia ale i powiatu gostyńskiego. Był jednym z inicjatorów ufundowania sztandaru dla Klubu Oficerów Rezerwy. Jest członkiem Koła Łowieckiego nr 20 „Łowca" w Krobi. Przez trzy kadencje pełnił funkcje sekretarza koła, a od dwóch kadencji piastuje funkcję Prezesa tego koła. Z jego inicjatywy pobudowano domek myśliwski w Pudliszkach, miejsce spotkań nie tylko myśliwych, ale i różnych organizacji pozarządowych także spoza terenu gminy Krobia. Jest pomysłodawcą organizowanych od kilku lat imprez z okazji Dnia Dziecka i zakończenia lata dla dzieci myśliwych i sympatyków rodzin myśliwskich. Aktywnie organizuje akcje dokarmiania zwierząt oraz uczestniczy w powiatowej akcji redukcji populacji lisa. W latach 1973 - 1990 był Naczelnikiem Miasta i Gminy Kroba. Inicjował prace społeczne na terenie gminy i nadzorował ich wykonanie. Był inicjatorem pobudowania szkoły podstawowej w Krobi, przedszkola, kina, apteki, oraz domu strażaka w Krobi. Za jego kadencji powstało wiele dróg asfaltowych, gazyfikowano gminę, modernizowano sieć energetyczną w mieście i na wsi. Jako naczelnik uczestniczył w wielu inicjatywach w powiecie np.: komitetu społecznego Góry Zamkowej w Gostyniu. Pełnił również funkcję radnego Rady Powiatu Gostyńskiego pierwszej i drugiej kadencji. Był wiceprzewodniczącym komisji rewizyjnej w l kadencji, przewodniczącym komisji samorządowo-organizacyjnej i porządku publicznego w II kadencji. Z jego inicjatywy powstał między innymi chodnik w Pudliszkach do cmentarza. Przez dwie kadencje był członkiem Rady Społecznej szpitala w Gostyniu. Odznaczany: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym i Srebrnym Medalem Łowieckim, Odznaką Zasłużony dla Województwa Leszczyńskiego, Odznaką Zasłużony dla Województwa Poznańskiego, Medalem Zasłużony dla Powiatu, odznaczeniami resortowymi. W roku ubiegłym uhonorowany został medalem Zasłużony dla Gminy Krobia.

 

Elżbieta i Jan Wujczakowie na wniosek klubu radnych SKW

Elżbieta i Jan Wujczakowie z Drzęczewa w Gminie Piaski należą do grona przodujących rolników na terenie powiatu gostyńskiego. Ich praca i wzorowo prowadzone gospodarstwo rolne są zauważane i nagradzane zarówno na terenie powiatu gostyńskiego jak i w kraju - stając się znakiem gospodarności i nowoczesności rolnictwa na naszym terenie. Zarówno Pani Elżbieta Wujczak jak i Jan Wujczak zostali odznaczeni orderem „Zasłużony dla rolnictwa", w 2010 roku zostali laureatami powiatowymi, wojewódzkimi i krajowymi 18 edycji konkursu „AgroLiga 2010" w kategorii rolnicy, dwukrotnie organizowali Demo Farmę goszcząc na swym terenie rolników z całego województwa. W 2011 roku pełnili funkcję Gospodarzy Powiatowych Dożynek na Świętej Górze, a podczas uroczystości otwarcia rynku w Piaskach zostali uhonorowani dyplomem uznania ze strony władz samorządowych gminy Piaski. Państwo Wujczakowie od lat są gośćmi wojewódzkich dożynek. Są także członkami międzynarodowej grupy RYE BELT skupiającej najwybitniejszych przedstawicieli nauki, branży rolniczej oraz przemysłu przetwórczego, której celem jest współpraca w zakresie zmian i planów rozwoju rolnictwa. Dynamiczny rozwój gospodarstwa rolnego Państwa Wujczaków jest możliwy dzięki korzystaniu ze środków unijnych przeznaczanych na rozbudowę, unowocześnianie gospodarstwa i modernizowanie parku maszynowego. Rolnicy gospodarują na 46 hektarach ziemi, posiadają około 450 sztuk trzody chlewnej i 70 sztuk bydła. W gospodarstwie prowadzone były również prace badawcze Akademii Rolniczej w Krakowie polegające na doświadczeniach na trzodzie chlewnej. Gospodarstwo z Drzęczewa Pierwszego zasługuje na uwagę ze względu na swą postawę: idąc z postępem, zwracając uwagę na środowisko naturalne, realizują inwestycje z rozmachem, ale i z rozsądkiem. Od 2009 roku rozpoczęli współprace z firmami zaopatrującymi rolnictwo. W ich gospodarstwie odbyła się Demo Farma oraz dni kukurydzy i dni zboża zorganizowane wspólnie z firmą KWS i KWS Lochow Polska.

 

Andrzej Wawrzyniak na wniosek klub radnych SKW

Nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski Andrzej Wawrzyniak pracuje w Nadleśnictwie Piaski od 1974 roku, a funkcję nadleśniczego Nadleśnictwa Piaski pełni od ponad 30 lat. Od wielu lat wspiera działania samorządów, szkół, stowarzyszeń i osób, którym na sercu leży działalność społeczna, pomoc potrzebującym oraz wszelkie działania proekologiczne. Za pracę zawodową i zasługi dla leśnictwa został uhonorowany najwyższym branżowym odznaczeniem: Kordelasem Leśnika Polskiego. Jest wyróżniony Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką „Za Zasługi dla województwa Leszczyńskiego", Złotym, Srebrnym i Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa" oraz odznaką „Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego". Pan Andrzej Wawrzyniak odegrał osobiście dużą rolę w organizowaniu sprawnego usuwania skutków największej od roku 1965 klęski żywiołowej, która nawiedziła Ziemię Gostyńską. Zaangażował się w pomoc w organizowaniu i usuwaniu skutków huraganu, który spustoszył 23 lipca 2009 roku powiat gostyński. Nadleśniczy udzielał pomocy, podczas kataklizmu, okolicznym społecznościom w udrażnianiu dróg lokalnych oraz w lasach niepaństwowych. Udzielał również pomocy rolnikom z całego powiatu zgłaszającym się indywidualnie po pomoc w usuwaniu wywrotów. Nadleśniczy jest członkiem Stowarzyszenia Przyrodniczego „Borek" jako z-ca przewodniczącego, Stowarzyszenia Miłośników Swiętogórskich Zabytków, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Śremskiej w Śremie, Koła Polskiego Związku Filatelistów w Gostyniu. Jest czynnie zaangażowany w wspieranie i rozwój lokalnych inicjatyw. Od lat jest wielkim propagatorem ścieżek i tras rowerowych, czynnie uczestniczył w przygotowaniu ścieżki rowerowej łączącej Gostyń i Piaski, Powiatowej Ścieżki Rowerowej, ścieżki rowerowej „Do 3 rezerwatów" oraz ścieżki Kaspra Miaskowskiego. Corocznie współorganizuje i wspiera majowe festyny świętogórskie oraz „Dzień Powiatu Gostyńskiego". Podejmuje współpracę z Zakładem Aktywności Zawodowej w Leonowie w gm. Borek Wlkp, wspiera organizację festynów i wydarzeń kulturalnych na terenie całego powiatu np. Strefy Militarnej. Współpracuje z 20 szkołami w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w podwyższaniu świadomości edukacji przyrodniczej poprzez organizowanie rajdów, konkursów i festynów przyrodniczych oraz fundowanie nagród dla zwycięzców. Wspiera wszystkie akcje zmierzające do zwiększenia zadrzewienia na terenie gminy Piaski i okolicznych gmin. Współpracuje z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu, Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach oraz wspiera finansowo i materialnie działalność ochotniczych straży pożarnej w Karolewie, Babkowicach, Gogolewie w Kosowie. Nadleśniczy wspiera inicjatywy sołectw i pomaga im finansowo w podjętych przez nich działaniach, m. in. w budowie placów zabaw i innej infrastruktury umożliwiającej integrację lokalnej społeczności. Pomocą objęte były sołectwa: Smogorzewo, Siedlec, Wycisłowo, Dusina. Wspiera także działalność „Uniwersytetu Trzeciego Wieku" oraz klubu sportowego „Korona Piaski". Od lat współpracuje z GOK w Piaskach przy organizacji festynów i imprez kulturalnych na terenie Gminy Piaski, m. in. WOŚP, koncertów gwiazd, rajdów rowerowych, kuligów. Nadleśniczy współpracuje z Sądem Rejonowym w Gostyniu, zainicjował także proces pozyskania środków finansowych z UE na oczyszczenie z niewybuchów i niewypałów terenów leśnych w lesie starogostyńskim przy trasie: Gostyń- Gostyń Stary- Gola. Jego wszechstronna działalność i wrodzona skromność od wielu lat zasługują na uznanie i wyróżnienie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE