Reklama

Zainteresowanie szczepieniami dzieci w powiecie gostyńskim „jest żadne”. Na ferie nie pojadą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Zainteresowanie szczepieniami dzieci w powiecie gostyńskim „jest żadne”. Na ferie nie pojadą? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Często mamy do czynienia z dziećmi, które mają pozytywny wynik testu na Covid-19. Coraz częściej przedszkola zgłaszają dzieci na kwarantannę. Zbliżają się też święta, więc dzieci będą miały więcej kontaktu z dziadkami i rodziną. Czy rodzice młodszych dzieci są zainteresowani szczepieniami?

16 grudnia rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Otrzymują one najczęściej szczepionkę firmy Pfizer. Specjaliści twierdzą, że takie szczepienie jest bezpieczne, dlatego można je stosować także u dzieci. Należy o tym pomyśleć tym bardziej, że za pasem okres świąteczno-noworoczny, więc maluchy będą miały więcej kontaktu z dziadkami i rodziną.

Schemat szczepienia przeciw Covid-19 w przypadku dzieci jest dwudawkowy, dlatego punkty szczepień podczas pierwszej wizyty umawiają dziecko od razu na drugą dawkę w odstępie minimum 21-dniowym. Według zapowiedzi rządu szczepienia realizowane są przy użyciu szczepionki Comirnaty, a o kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat decyduje każdorazowo lekarz.

Jak sytuacja wygląda w Gostyniu? Ile dzieci w wieku 5 - 11 lat jest zapisanych?

- Nie ma zainteresowania rejestracją ze strony rodziców - zdradza Jędrzej Grześkowiak, lekarz z SPZOZ w Gostyniu, koordynator ds. szczepień.

Jeśli chodzi o zapisy na szczepienie przeciwko Covid-19 w punkcie szczepień powszechnych w Gostyniu, 16 grudnia przed południem znalazły się tylko 2 osoby, które wysłały zapytania czy jest możliwość zaszczepienia dzieci. Lekarz przyznaje, że niewielki jest odsetek chętnych również w pozostałych grupach wiekowych, które mają taką możliwość.

- Poza tym zgłaszają się osoby na przyjęcie dawek uzupełniających i te, które w ogóle chcą się zaszczepić. Zachęcam wszystkich rodziców do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w punkcie szczepień powszechnych czy to w przychodniach, czy to u pediatrów, żeby jak największy odsetek z tej grupy był zaszczepiony - mówi Jędrzej Grześkowiak.

Jeśli chodzi o szczepienia w ogóle (dla dorosłych i starszych dzieci) oraz podawanie dawki uzupełniającej, wszystkie terminy do świąt Bożego Narodzenia w punkcie szczepień masowych w gostyńskim szpitalu są zajęte.

- Kiedy zgłaszają się zainteresowani, to sukcesywnie dodajemy kolejne godziny pracy punktu szczepień, aby możliwie szybko każda osoba, która chce dawkę przyjąć została zaszczepiona. Stałe dni, kiedy punkt szczepień masowych jest czynny, to wtorki i czwartki, od godz. 12.00 lub 13.00. Długość działania punktu szczepień zależy od liczby pacjentów. Mamy dostępny zapas szczepionek, gdyby zgłosili się chętni „z wolnej stopy” - wyjaśnia Jędrzej Grześkowiak. 

Szczepienia przeciw Covid-19 oraz antygrypowe nie są objęte rejonizacją, ani terytorialną ani związaną z deklaracją do lekarza rodzinnego. Lekarze z przychodni w Pogorzeli twierdzą, że sezon świąteczno-noworoczny nie jest dobrym czasem do podejmowania decyzji o szczepieniach.

- Gdyby to był inny czas w roku, byliby rodzice znacznie bardziej zainteresowani. Udało nam się jednak rozpocząć te szczepienia i w zeszłym tygodniu zaszczepiliśmy 40 dzieci i mam nadzieję, że to się będzie rozwijało - mówi Piotr Bartela, specjalista medycyny rodzinnej.

Uczniowie z województwa wielkopolskiego mają w roku szkolnym 2021/2022 ferie szkolne dość wcześnie - od 17 stycznia. Jeśli  rodzice chcieliby wyjechać z pociechami, to drugą dawkę szczepionki dzieci musiałyby przyjąć mniej więcej 3 stycznia.

- Pierwsza musiałaby być podana w 1 tygodniu. To już się nie uda. Dzieci, które teraz będą podchodziły do szczepionki będą miały certyfikat ważny na drugi tydzień ferii. Dla Wielkopolski nie jest to dobra sytuacja - zauważa Piotr Bartela. 

Z raportu szczepień - KLIK:

Liczba szczepień

wielkopolskie

  • Liczba szczepień ogółem 4 339 097
  • Dzienna liczba szczepień 3511
  • Liczba osób w pełni zaszczepionych ogółem 1 764 200
  • Dzienna liczba osób w pełni zaszczepionych 240 
powiat gostyński

  • Liczba wykonanych szczepień 93 457
  • Dzienna liczba szczepień 0
  • Liczba osób w pełni zaszczepionych ogółem 39 715
  • Dzienna liczba osób w pełni zaszczepionych 0

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy