Reklama

Z tych zdrojów wodę można pić bezpiecznie. Po zimowej przerwie w Gostyniu uruchomiono zewnętrze urządzenia (poidełka)

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po zimowej przerwie wiosną w Gostyniu uruchomiono zdroje wody pitnej. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu zapewnia, że można bezpiecznie korzystać z tzw. „poidełek” - urządzenia zostały przeczyszczone, woda jest przebadana.

Urządzenia zewnętrzne (zwane potocznie poidełkami) znajdują się w parku przy ul. Górnej, w parku przy pl. Karola Marcinkowskiego (planty) i w podgostyńskim lesie przy stacji uzdatniania wody. 

Co się z nimi działo zimą? Na sezon jesienno-zimowy woda w poidełkach została zakręcona, a urządzenia zabezpieczone przed przymrozkami i silniejszym mrozem, żeby warunki atmosferyczne ich nie uszkodziły. 

.Na początku wiosny wodę odkręciliśmy, urządzenia przepłukaliśmy. Zdroje poddano sanityzacji, którą wykonała firma zewnętrzna. Wodę pod względem jakości przebadaliśmy w naszym laboratorium ZWiK w Gostyniu. Wyniki badań są pozytywne, woda nie jest skażona, jest czysta i można ją pić bezpiecznie. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby urządzenia uruchomić, co zrobiliśmy z początkiem wiosny - informuje Paweł Piasecki, kierownik utrzymania ruchu w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu.

Urządzenie w formie pajaca, które znajduje się na największym placu zabaw w Gostyniu, przy ul. Leszczyńskiej (na tzw. „wałach” ) w poprzednim sezonie zostało zniszczone (jakby się komuś nie podobało). Konieczna była renowacja. Naprawione "poidełko" wróciło na swoje miejsce i również działa.

Teraz każdy może bezdotykowo napić się ze zdroju, by ugasić pragnienie, a także napełnić butelkę. Przypomnijmy, że na gostyńskim basenie i w obu budynkach Urzędu Miejskiego w Gostyniu (w ratuszu i na ul. Wrocławskiej 256) znajdują się urządzenia wewnętrzne, czynne cały rok. Przy każdym zdroju znajduje się krótka instrukcja obsługi urządzenia, a także informacje o jakości gostyńskiej kranówki.

Promocję gostyńskiej wody w 2020 roku rozpoczął wydział komunikacji społecznej gostyńskiego magistratu we współpracy ze ZWiK w ramach prowadzonej od kilku lat akcji „Gostyń EKOlogiczny”. Montaż tzw. poidełek, które w mieście pojawiły się w 2021 r. PATRZ TU, to kontynuacja działań związanych m.in. z dyrektywą Unii Europejskiej - pod koniec 2020 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę regulującą kwestię jakości wody pitnej w krajach UE. Ma ona na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom dostępu do wody.

„Bądź EKO! Pij gostyńską kranówkę” - to hasło zachęcające mieszkańców gminy Gostyń do picia kranówki. Od kilku lat samorząd oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu nakłaniają społeczność gminy Gostyń do używania gostyńskiej kranówki w celach spożywczych. Kupowanie wody butelkowanej jest nieekonomiczne i niepraktyczne, kiedy na wyciągniecie ręki jest gostyńska kranówka z parametrami, które nie odbiegają wcale od wód sprzedawanych w butelkach. Posiada ona minerały, w tym biopierwiastki takie, jak wapń i magnez. Są one bardzo cenne dla naszego organizmu. To właśnie one odpowiadają za osadzający się na dnie czajnika kamień. Przegotowanie wody powoduje ich wytrącenie właśnie w postaci kamienia, co zmiękcza wodę, ale skutkuje zubożeniem jej składu mineralnego. Dlatego warto pić nieprzegotowaną wodę z kranu. Co ważne, żadne badania naukowe nie potwierdzają hipotezy, jakoby picie wody z kranu powodowało powstawanie kamieni nerkowych czy żółciowych. W dodatku, z punktu widzenia domowego budżetu, picie wody z kranu po prostu się opłaca.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy