Wraz z początkiem lata w Gostyniu pojawiły się nowe urządzania - zdroje wody pitnej nazywane często poidełkami. Nowe urządzenia stanęły w parku przy ul. Górnej, w parku przy Pl. Karola Marcinkowskiego, w podgostyńskim lesie przy Stacji Uzdatniania Wody, na krytej pływalni oraz w dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gostyniu (ratusz na rynku i budynek przy ul. Wrocławskiej).
Każdy może napić się ze zdroju, by ugasić pragnienie, a także napełnić swoją butelkę. Poidełka nie do końca są obsługiwane bezdotykowo, trzeba nacisnąć przycisk w odpowiednim miejscu, nie nalezy jednak dotykać urządzenia, z którego leci woda. Zresztą, przy każdym zdroju znajduje się krótka instrukcja obsługi urządzenia, a także informacje o jakości gostyńskiej kranówki. Na sesji w kwietniu rajcy Rady Miejskiej w Gostyniu zdecydowali o przekazaniu 70 tys. zł na montaż dystrybutorów.
„Bądź EKO! Pij gostyńską kranówkę” - to hasło zachęcające mieszkańców gminy Gostyń do picia kranówki. Od kilku lat samorząd i Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu nakłaniają mieszkańców do używania wody "prosto z kranu" i w celach spożywczych.
- Dlaczego w kraju, w którym prawie każdy ma w domu dostęp do wysokiej jakości wody, wciąż kupujemy duże ilości wody butelkowanej? Segregujemy śmieci, coraz częściej wybieramy rower zamiast samochodu, coraz rzadziej pakujemy zakupy w jednorazowe torby. Do tych mądrych, ekologicznych zachowań dołączmy jeszcze picie gostyńskiej kranówki. Wybór tej właśnie wody to same korzyści – dla naszego zdrowia, dla domowego budżetu i dla planety - mówi Dariusz Szymański, prezes ZWiK Sp. z o.o. w Gostyniu.
Promocję „gostyńskiej kranówki” rozpoczął wydział komunikacji społecznej gostyńskiego magistratu wraz z ZWiK w 2020 r., w ramach prowadzonej od kilku lat akcji „Gostyń EKOlogiczny”. Montaż tzw. poidełek to kontynuacja działań związana m.in. z dyrektywą Unii Europejskiej - pod koniec 2020 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę regulującą kwestię jakości wody pitnej w krajach UE. Ma ona na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom dostępu do wody.
- Chodzi o poprawę bezpłatnego zaopatrzenia w wodę w przestrzeni publicznej „w szczególności poprzez instalowanie, tam gdzie jest to techniczne wykonalne, urządzeń do poboru wody w przestrzeniach publicznych na zewnątrz i w budynkach, a także poprzez działania mające na celu upowszechnienie korzystania z wody z kranu na przykład poprzez zachęcanie do nieodpłatnego udostępniania wody przeznaczonej do spożycia” - przypomina Monika Wozik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej - WIĘCEJ TUTAJ
Woda do mieszkańców Gostynia dostarczana jest z głębinowego ujęcia w lesie. Samo jego położenie pozytywnie wpływa na filtrację ujmowanej wody. W kolejnych etapach jest ona poddawana wyłącznie naturalnym procesom technologicznym.
Posiada minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Są to cenne minerały dla naszego organizmu. To właśnie one odpowiadają za osadzający się na dnie czajnika kamień. Przegotowanie wody powoduje ich wytrącenie w postaci kamienia, co wprawdzie zmiękcza wodę, ale powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Dlatego warto pić nieprzegotowaną wodę prosto z kranu. Żadne badania naukowe nie potwierdzają powtarzanej często hipotezy, jakoby picie wody z kranu powodowało powstawanie kamieni nerkowych czy żółciowych - Więcej o WŁAŚCIWOŚCIACH PRZECZYTASZ TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.