Gmina Gostyń planuje w 2021 roku zamontowanie dystrybutorów „gostyńskiej kranówki” w budynkach użyteczności publicznej (w ratuszu, urzędzie na ul. Wrocławskiej 256). Założenie „poidełek” w przestrzeni publicznej przewidziano także m.in. przy krytej pływalni, w parku na pl. K. Marcinkowskiego, na placu zabaw na ul. Górnej oraz w podgostyńskim lesie - przy stacji uzdatniania wody.
- W ramach prowadzonej od kilku lat akcji „Gostyń EKOlogiczny” wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu rozpoczęliśmy w ubiegłym roku promocję „gostyńskiej kranówki”. Teraz planujemy kontynuację działań związaną m.in. z dyrektywą Unii Europejskiej - mówi Monika Wozik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej gostyńskiego magistratu.
Zaznacza, że pod koniec 2020 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę regulującą kwestię jakości wody pitnej w krajach UE. Ma ona na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom dostępu do wody.
- Chodzi o poprawę bezpłatnego zaopatrzenia w wodę w przestrzeni publicznej „w szczególności poprzez instalowanie, tam gdzie jest to techniczne wykonalne, urządzeń do poboru wody w przestrzeniach publicznych na zewnątrz i w budynkach, a także poprzez działania mające na celu upowszechnienie korzystania z wody z kranu na przykład poprzez zachęcanie do nieodpłatnego udostępniania wody przeznaczonej do spożycia” - dodaje Monika Wozik.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu zdecydowano o przekazaniu 70 tys. zł na montaż dystrybutorów.
- Przeprowadzimy niezbędne procedury i wybierzemy dostawcę - zapewnia Monika Wozik.
Zaznacza, że część urządzeń dostępnych na rynku posiada odkażające filtry UV. Opcjonalnie na wyjściu ujścia wody można zamontować antybakteryjną lampę UV, której promieniowanie eliminuje mikroorganizmy, jakie mogą pojawić się w wodzie.
- Pijąc gostyńską kranówkę ograniczamy liczbę produkowanych przez nas plastikowych opadów - przekonuje Monika Wozik.
Podkreśla, że w kolejnych latach samorząd planuje montaż dystrybutorów w innych lokalizacjach w przestrzeni miejskiej oraz w szkołach. - Postaramy się pozyskać na ten cel zewnętrzne dofinansowanie - mówi naczelnik wydziału komunikacji społecznej.
ZWiK w Gostyniu jak najbardziej zachęca do picia wody z kranu. W wielu miastach w Europie i w Ameryce prośba o wodę, oznacza prośbę o wodę z kranu. Od ponad roku w Urzędzie Miejskim w Gostyniu używana jest tylko gostyńska kranówka. Podawana jest na sesjach rady miejskiej, a także na oficjalnych spotkaniach w magistracie. Jakość gostyńskiej wody określa polskie prawo i regulacje Unii Europejskiej. Co ważne, w ostatnich latach gruntownie został zmodernizowany system uzdatniania gostyńskiej wody, dzięki czemu mamy wodę spełniającą wszystkie wymogi i nadającą się do picia - ZOBACZ FILM
Gostyńska kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Są to cenne minerały dla naszego organizmu. To właśnie one odpowiadają za osadzający się na dnie czajnika kamień. Przegotowanie wody powoduje ich wytrącenie w postaci kamienia, co wprawdzie zmiękcza wodę, ale powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Dlatego warto pić nieprzegotowaną wodę prosto z kranu. Żadne badania naukowe nie potwierdzają powtarzanej często hipotezy, jakoby picie wody z kranu powodowało powstawanie kamieni nerkowych czy żółciowych. A poza tym picie wody z kranu się po prostu opłaca - przynosi oszczędności w domowym budżecie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.