Reklama

Dystrybutory gostyńskiej „kranówki” ustawione w mieście

Opublikowano: 21 kwietnia 2021 08:05
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Dystrybutory gostyńskiej „kranówki” ustawione w mieście - Zdjęcie główne

Dystrybutory z wodą - gostyńską kranówką - staną wkrótce w kilku miejscach w Gostyniu | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ZWiK w Gostyniu od kilku lat zachęca do picia wody z kranu. Od ponad roku w Urzędzie Miejskim w Gostyniu używana jest tylko gostyńska kranówka. Podawana jest na sesjach rady miejskiej, a także na oficjalnych spotkaniach w magistracie.

Reklama

Gmina Gostyń planuje w 2021 roku zamontowanie dystrybutorów „gostyńskiej kranówki” w budynkach użyteczności publicznej (w ratuszu, urzędzie na ul. Wrocławskiej 256).  Założenie  „poidełek” w przestrzeni publicznej przewidziano także m.in. przy krytej pływalni, w parku na pl. K. Marcinkowskiego, na placu zabaw na ul. Górnej oraz w podgostyńskim lesie - przy stacji uzdatniania wody.

- W ramach prowadzonej od kilku lat akcji „Gostyń EKOlogiczny” wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu rozpoczęliśmy w ubiegłym roku promocję „gostyńskiej kranówki”. Teraz planujemy kontynuację działań związaną m.in. z dyrektywą Unii Europejskiej - mówi Monika Wozik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej gostyńskiego magistratu.

Zaznacza, że pod koniec 2020 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę regulującą kwestię jakości wody pitnej w krajach UE. Ma ona na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom dostępu do wody.

- Chodzi o poprawę bezpłatnego zaopatrzenia w wodę w przestrzeni publicznej „w szczególności poprzez instalowanie, tam gdzie jest to techniczne wykonalne, urządzeń do poboru wody w przestrzeniach publicznych na zewnątrz i w budynkach, a także poprzez działania mające na celu upowszechnienie korzystania z wody z kranu na przykład poprzez zachęcanie do nieodpłatnego udostępniania wody przeznaczonej do spożycia”  - dodaje Monika Wozik.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu zdecydowano o przekazaniu 70 tys. zł na montaż dystrybutorów.

- Przeprowadzimy niezbędne procedury i wybierzemy dostawcę - zapewnia Monika Wozik.

Zaznacza, że część urządzeń dostępnych na rynku posiada odkażające filtry UV. Opcjonalnie na wyjściu ujścia wody można zamontować antybakteryjną lampę UV, której promieniowanie eliminuje mikroorganizmy, jakie mogą pojawić się w wodzie. 

- Pijąc gostyńską kranówkę ograniczamy liczbę produkowanych przez nas plastikowych opadów - przekonuje Monika Wozik.

Podkreśla, że w kolejnych latach samorząd planuje montaż dystrybutorów w innych lokalizacjach w przestrzeni miejskiej oraz w szkołach. - Postaramy się pozyskać na ten cel zewnętrzne dofinansowanie - mówi naczelnik wydziału komunikacji społecznej.

 

ZWiK w Gostyniu jak najbardziej zachęca do picia wody z kranu. W wielu miastach w Europie i w Ameryce prośba o wodę, oznacza prośbę o wodę z kranu. Od ponad roku w Urzędzie Miejskim w Gostyniu używana jest tylko gostyńska kranówka. Podawana jest na sesjach rady miejskiej, a także na oficjalnych spotkaniach w magistracie. Jakość gostyńskiej wody określa polskie prawo i regulacje Unii Europejskiej. Co ważne, w ostatnich latach gruntownie został zmodernizowany system uzdatniania gostyńskiej wody, dzięki czemu mamy wodę spełniającą wszystkie wymogi i nadającą się do picia - ZOBACZ FILM

Gostyńska kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Są to cenne minerały dla naszego organizmu. To właśnie one odpowiadają za osadzający się na dnie czajnika kamień. Przegotowanie wody powoduje ich wytrącenie w postaci kamienia, co wprawdzie zmiękcza wodę, ale powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Dlatego warto pić nieprzegotowaną wodę prosto z kranu. Żadne badania naukowe nie potwierdzają powtarzanej często hipotezy, jakoby picie wody z kranu powodowało powstawanie kamieni nerkowych czy żółciowych. A poza tym picie wody z kranu się po prostu opłaca - przynosi oszczędności w domowym budżecie.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  :)

  od kąd burmistrzem został Kulak to wszystko co raz gorsze wymyśla nie potrzebne inwestycje pozbawia ludzi majątku działek itp. Wozniakowski dbał o wszystkich a ten to tylko o młodych koncerty jakies hip-hop rapy i nic wiecej to juz nie jest ten sam Gostyń co był. Te parki jakies place zabaw dla deskorolek rowezystow dzieci tam rece łamią. Młodzież wieczorami chodzi po mieście naćpana upita i strasznie agresywna bo Kulak urządza im koncerty i spotkania dla młodzieży i tam jest takie zachowanie. Fajnie że dba o młodzież ale oni nie są jedyni są też starsi

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -7

  Gostynianin

  Jak mamy tak wspaniałą wodę, to dlaczego mam tyle kamienia na kranach,ubikacji,prysznicu... Nie potrzebuję żadnych badań aby nie pić tej wody. Wystarczy jak popatrzę na moją armaturę sanitarną. Wnioski nasuwają się same. ...i taka tania też nie jest.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Johnny

   Ty ciemniaku. Było trzeba nie uciekać z chemii. Głupoty wypisujesz i jeszcze jesteś obrażony? Pie..... j się w głowę i nie udzielaj się wiecej. Przypuszczam, że jesteś kobietą i ani myśle odwoływać tych słów. Nie pozdrawiam.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -1

   gostynianka

   A przeczytałeś artykuł czy tylko czytasz tytuły? W artykule masz dokładnie wyjaśnioną sprawę kamienia i osadu. Chyba, że kłopot ze zrozumieniem tekstu pisanego ale od tego już inny specjalista.

   • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

    PPP

    Twardość wody nie eliminuje jej do spożycia. Utrudnia tylko korzystanie z urządzeń, dlatego sporo ludzi ją zmiękcza. Nie obgryzasz prysznica tylko pijesz wodę

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

  gostynianka

  Bzdura to twój komentarz. Każdy rozumny człowiek wspiera eko akcję ,szczególnie jeśli jest ta akcja z pożytkiem dla zdrowia.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -5

  Swój

  Widać że gmina ma za dużo pieniędzy i wydaje je na bzdury