Na zwiększenie frekwencji w nadchodzących wyborach parlamentarnych teoretycznie ma wpłynąć nowelizacja Kodeksu Wyborczego, uchwalona przez Sejm w styczniu 2023 r. Po podpisaniu przez prezydenta RP weszła w życie 31 marca. Przewiduje ona stworzenie mniejszych, stałych obwodów do głosowania. Do tej pory mogły one liczyć od 500 do 4 tys. mieszkańców. W myśl nowelizacji komisarz wyborczy ma możliwość utworzenia nowych obwodów do głosowania, które będą teraz obejmowały minimum 200 mieszkańców (art. 12 § 3 k.w).
W związku z tym w każdej gminie powiatu gostyńskiego nastąpiły zmiany, w zasadniczej części dotyczące wyborców z terenów wiejskich. W wielu przypadkach zmienią się siedziby obwodowych komisji wyborczych lub powstaną nowe lokale głosowania dla wyborców.
Tereny wiejskie
Zmienią się siedziby obwodowych komisji wyborczych między innymi dla mieszkańców wsi Czachorowo, Krajewice z osadą Leciejewo oraz dla wsi Ziółkowo, którzy dotychczas głosowali w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Od wyborów parlamentarnych 2023 r. lokal ten nie będzie służył wyborom. Powołano 3 nowe obwody z siedzibami w świetlicach wiejskich Czachorowa, Krajewic i Ziółkowa.Kolejne nowe lokale wyborcze powstaną w świetlicach wiejskich w Stankowie dla mieszkańców Stankowa i w Osowie dla mieszkańców Osowa. Wyborcy ci dotychczas głosowali w świetlicy wiejskiej w Starym Gostyniu.
Lepsze warunki głosowania będą mieli również mieszkańcy wsi Brzezie i Czajkowo. Nie będą już głosowali, jak dotychczas, w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu ponieważ siedziba ich lokalu wyborczego zostanie przeniesiona do wyremontowanej, przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami świetlicy wiejskiej w Brzeziu.
Natomiast wyborcy mieszkający w Sikorzynie, którzy również głosowali w gostyńskiej szkole muzycznej, będą obecnie głosowali w świetlicy wiejskiej w swojej miejscowości. Świetlica w Sikorzynie została w ostatnich latach wyremontowana i przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, co na pewno poprawi warunki udziału w wyborach.
Ostatnia zmiana na terenach wiejskich dotyczy wyborców mieszkający w Kosowie, osadzie Płaczkowo i Klony, którzy głosowali wcześniej w Szkole Podstawowej w Siemowie. Od tegorocznych wyborów będą głosowali w świetlicy wiejskiej w Kosowie.
Miasto Gostyń - zmiany dla wyborców z os. Pożegowo
W mieście zmieni się siedziba dwóch obwodowych komisji wyborczych dla mieszkańców osiedla Pożegowo, czyli dla komisji nr 13 i 14, które dotychczas pracowały w ZSZ przy ul. Tuwima w Gostyniu.W 2022 r. oddana została do użytku nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu, która mieści się przy ul. Mikołaja Reja 26, co pozwoliło utworzyć tam 2 lokale wyborcze. Jest to obiekt nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych i w związku z tym mogą z niego korzystać również osoby z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy Pożegowa przy tej okazji będą mieli szansę zobaczyć od środka w jakich warunkach funkcjonują obecnie uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy.
Dla pozostałych wyborców nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ
W gminie Borek Wlkp. dotychczas było 5 lokali wyborczych, teraz jest ich 8. W innym lokalu głosować będą mieszkańcy Zalesia, Wygody i Skokowa, a także Bruczkowa.
Wyborcy sołectwa Zalesie (osady Zacisze i Wygoda) dotychczas głosowali w boreckim ratuszu. Teraz utworzono nowy obwód głosowania nr 6, a lokal wyborczy znajduje się w świetlicy wiejskiej w Zalesiu.
Podobnie będzie z mieszkańcami Skokowa (od teraz stały obwód głosowania nr 8), którzy pójdą głosować do świetlicy wiejskiej w Skokowie, a nie - jak wcześniej do Urzędu Miejskiego w Borku.
Na łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do urny wyborczej mogą liczyć również mieszkańcy wsi Bruczków - (stały obwód głosowania nr 8) - nie będą już głosować w Zimnowodzie, ponieważ nowy lokal wyborczy dla nich powstanie w miejscowej świetlicy wiejskiej w Bruczkowie.
Komisarz wyborczy zmienił siedzibę komisji wyborczej nr 4. Wcześniej mieszkańcy z Koszkowa, Wycisłowa, Grodnicy, Osówca, Studzianny i Jaworów głosowali w budynku szkoły w Wycisłowie. Teraz dla wyborców wyznaczono lokal w świetlicy wiejskiej w Koszkowie.
Dla wyborców z pozostałych miejscowości nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ
Komisarz wyborczy w ponieckiej gminie na wybory parlamentarne 2023 wyznaczył 9 stałych obwodów do głosowania (dotychczas było 5), ustalił ich numery oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych. Zmiany dotyczą głównie mieszkańców Janiszewa, Miechcina, Waszkowa, którzy tworzą nowy obwód wyborczy nr 6, z siedzibą komisji (lokalu wyborczego) w świetlicy wiejskiej w Janiszewie.
Stały obwód wyborczy nr 7 to mieszkańcy Śmiłowa, którzy od teraz będą głosowali w miejscowej świetlicy wiejskiej.
Stały obwód wyborczy nr 8 tworzą głosujący z miejscowości Rokosowo i Bączylas. Dla mieszkańców tych sołectw wyznaczono lokal wyborczy w świetlicy w Rokosowie.
Z kolei sołectwo Sarbinowo z osadą Włostki tworzą stały obwód wyborczy nr 9. Upoważnieni mogą głosować w świetlicy wiejskiej w Sarbinowie.
Dla wyborców z pozostałych miejscowości nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ
Dotychczas w gminie Pogorzela działały 4 obwodowe komisje wyborcze, od teraz będzie ich 6. Dodatkowe dwa stałe obwody tworzą miejscowości Małgów, Stawy, a także Ochla - w tym Józefów Ochelski, Łukaszew oraz Głuchów.
Mieszkańcy z Małgowa i Stawów od teraz tworzą obwód do głosowania nr 5, dla którego lokal wyborczy powstanie w świetlicy wiejskiej w Małgowie, a nie jak wcześniej w świetlicy w Bułakowie.
Z kolei wyborcy z Ochli - w tym Józefowa, Łukaszewa, Głuchowa tworzą obwód wyborczy nr 6. Wcześniej chodzili głosować do szkoły podstawowej w Pogorzeli, od teraz lokal wyborczy będą mieli w świetlicy wiejskiej w Głuchowie.
Wiele zmian komisarz wyborczy wprowadził w gminie Pępowo, gdzie dotychczas podczas wyborów pracowały 4 komisje wyborcze, a teraz będzie ich 10.
Podzielono stały obwód głosowania nr 2, poprzez wyłączenie z jego granic miejscowości Czeluścin, Krzekotowice, Krzyżanki. Mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dostęp do urny, gdyż lokale wyborcze będą funkcjonowały w salach wiejskich.
Sołectwo Czeluścin to od teraz okręg wyborczy nr 5 z lokalem wyborczym w sali wiejskiej w Czeluścinie, a nie - jak wcześniej - w nowym budynku szkoły podstawowej w Pępowie.
Podobnie będzie w miejscowości Krzekotowice, gdzie utworzony został stały obwód głosowania nr 6, a lokal wyborczy będzie od teraz znajdował się w miejscowej sali wiejskiej.
Utworzono stały obwód głosowania nr 7, z granicami obejmującymi miejscowość Krzyżanki. Głosujący pójdą do lokalu wyborczego w sali wiejskiej w Krzyżankach.
Mieszkańcy Pasierb i Wilkonic nie będą już głosowali w szkole w Skoraszewicach. Te miejscowości tworzą teraz stały obwód głosowania nr 8, z siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej w sali wiejskiej w Wilkonicach o tam będą mogli głosować mieszkańcy
Uwaga, miejscowości Kościuszkowo, Ludwinowo oraz ul. Dąbie w Pępowie, tworzą stały obwód głosowania nr 9. Lokal wyborczy dla głosujących z tych sołectw będzie mieścił się w sali wiejskiej w Ludwinowie, a nie jak wcześniej w Babkowicach.
Do Babkowic głosować nie pójdą także mieszkańcy Siedlca. Teraz będzie łatwiej, ponieważ dla nich utworzono nowy stały obwód głosowania nr 10. Wyborcy będą mieli możliwość głosowania w sali wiejskiej na miejscu, w Siedlcu.
Dla wyborców z samego Pępowa i pozostałych miejscowości z gminy nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ.
Sporo zmian w krobskiej gminie pod względem stałych obwodów głosowania i siedzib lokali wyborczych. Dotychczas było ich 9 (w tym 8 stałych, jeden dodatkowy w DPS w Chumiętkach), od teraz będzie 15 obwodów do głosowania.
Komisarz wyborczy w Lesznie zmienił granice obwodów do głosowania zwłaszcza na terenach wiejskich.
Ułatwiono udział w wyborach mieszkańcom Posadowa, Sułkowic, Bukownicy, Pijanowic, Wymysłowa, Żychlewa i Potarzycy, gdyż będą głosować w innych lokalach wyborczych, na terenie swoich sołectw, a nie w szkole podstawowej w Krobi.
Wyborcy z Posadowa od teraz tworzą stały obwód wyborczy nr 9, a siedzibę komisji wyborczej wyznaczono w świetlicy wiejskiej w Posadowie.
Natomiast upowaznieni do głosowania z Sułkowic (obwód wyborczy nr 10) nie pojadą również do szkoły podstawowej w Krobi, ale od teraz będą głosować w lokalu w budynku szkoły filialnej w Sułkowicach.
Dla mieszkańców miejscowości: Bukownica, Pijanowice, Wymysłowo i Żychlewo (dla których powstał obwód głosowania nr 11) lokal wyborczy wyznaczono w świetlicy wiejskiej w Żychlewie.
Potarzyca tworzy obwód głosowania nr 12 i mieszkańcy pójdą na wybory do świetlicy w Potarzycy, gdyż tam będzie się mieściła siedziba komisji wyborczej.
Na lokal do głosowania wykorzystany zostanie również Gościniec Biskupiański w Domachowie. Mieszkańcy tej miejscowości tworzą obwód wyborczy na 13, będą mieli siedzibę komisji na miejscu, dlatego nie pojadą już do szkoły w Starej Krobi.
Podobne zmiany komisarz wyborczy wprowadził w Gogolewie (obwód głosowania nr 14). Wyborcy z tego sołectwa nie będą musieli jechać do szkoły podstawowej w Nieparcie, gdyż lokal wyborczy dla nich wyznaczono na miejscu, w świetlicy wiejskiej
Nie będzie już lokalu wyborczego w szkole w Ciołkowie, gdzie dotychczas mogli głosować mieszkańcy Ciołkowa, Przyborowa, Kuczyny i Ziemlina. Zmieni się granica obwodu do głosowania.
Miejscowości Przyborowo, Kuczyna i Ziemlin tworzą teraz obwód głosowania nr 15, a na siedzibę komisji wyborczej (lokal wyborczy) wyznaczono świetlicę wiejską w Kuczynie.
Z kolei sołectwo Ciołkowo to od teraz obwód głosowania nr 8, a mieszkańcy lokal wyborczy będą mieli w świetlicy wiejskiej w Ciołkowie właśnie.
Dla mieszkańcow DPS w Chumiętkach nic się nie zmieni , podobnie jak dla wyborców z samej Krobi i pozostałych miejscowości wiejskich. Lokale wyborcze zostaną przygotowane w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ
Komisarz wyborczy podzielił gminę Piaski na 12 obwodów wyborczych (w tym 10 stałych), a wcześniej było ich 6.
Zmiany nastąpią m.in. dla mieszkańców Talarów, Drzęczewa I, Smogorzewa, Strzelec Małych i Strzelec Wielkich.
Obwód głosowania nr 7 tworzą miejscowości Strzelce Małe i Strzelce Wielkie. Dla upoważnionych do głosowania wyznaczono lokal w świetlicy wiejskiej w Strzelcach Wielkich, a nie jak dotychczas w szkole podstawowej w Piaskach przy ul. Drzęczewskiej.
Mieszkańcy Michałowa, Drogoszewa, Godurowa i Zaborni (pozostają jako obwód głosowania nr 3, ale głosują od teraz w świetlicy wiejskiej w Michałowie, a nie w podstawówce w Piaskach.
W lokalu wyborczym w szkole podstawowej w Piaskach nie głosują również mieszkańcy Smogorzewa, Drzęczewa I i Talarów. Dla nich utworzono okręg do głosowania nr 10, a wyborcy od teraz będą mieli urnę w świetlicy środowiskowej w Smogorzewie.
Podrzecze podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych to obwód wyborczy nr 9, z nową siedzibą obwodowej komisji wyborczej (lokalu wyborczego) w świetlicy wiejskiej w Podrzeczu.
Miejscowości Bodzewko I, Bodzewko II, a także Rębowo od teraz podczas wyborów parlamentarnych tworzą obwód głosowania nr 8, a głosować pójdą do lokalu wyborczego w świetlicy wiejskiej w Rębowie.
Dla wyborców z Piasków i pozostałych miejscowości z gminy nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.