reklama

Wybory parlamentarne 2023. Zmieniły się obwody do głosowania. Sprawdźcie, gdzie będzie wasz lokal wyborczy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Wybory parlamentarne 2023. Zmieniły się obwody do głosowania. Sprawdźcie, gdzie będzie wasz lokal wyborczy! - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTegoroczna nowelizacja Kodeksu Wyborczego przewiduje stworzenie mniejszych, stałych obwodów do głosowania. Komisarz wyborczy wprowadził pod tym względem zmiany w  każdej gminie - powstały nowe lokale wyborcze. Sprawdźcie, gdzie będziecie głosowali!
reklama

Na zwiększenie frekwencji w nadchodzących wyborach parlamentarnych teoretycznie ma wpłynąć nowelizacja Kodeksu Wyborczego, uchwalona przez Sejm w styczniu 2023 r. Po podpisaniu przez prezydenta RP weszła w życie 31 marca. Przewiduje ona stworzenie mniejszych, stałych obwodów do głosowania. Do tej pory mogły one liczyć od 500 do 4 tys. mieszkańców. W myśl nowelizacji komisarz wyborczy ma możliwość utworzenia nowych obwodów do głosowania, które będą teraz obejmowały minimum 200 mieszkańców (art. 12 § 3 k.w).
W związku z tym w każdej gminie powiatu gostyńskiego nastąpiły zmiany, w zasadniczej części dotyczące wyborców z terenów wiejskich. W wielu przypadkach zmienią się siedziby obwodowych komisji wyborczych lub powstaną nowe lokale głosowania dla wyborców. 

reklama

gmina Gostyń

Tereny wiejskie

Zmienią się siedziby obwodowych komisji wyborczych między innymi dla mieszkańców wsi Czachorowo, Krajewice z osadą Leciejewo oraz dla wsi Ziółkowo, którzy dotychczas głosowali w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Od wyborów parlamentarnych 2023 r. lokal ten nie będzie służył wyborom. Powołano 3 nowe obwody z siedzibami w świetlicach wiejskich Czachorowa, Krajewic i Ziółkowa.

Kolejne nowe lokale wyborcze powstaną w świetlicach wiejskich w Stankowie dla mieszkańców Stankowa i w Osowie dla mieszkańców Osowa. Wyborcy ci dotychczas głosowali w świetlicy wiejskiej w Starym Gostyniu.

reklama

Lepsze warunki głosowania będą mieli również mieszkańcy wsi Brzezie i Czajkowo. Nie będą już głosowali, jak dotychczas, w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu ponieważ siedziba ich lokalu wyborczego zostanie przeniesiona do wyremontowanej, przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami świetlicy wiejskiej w Brzeziu. 

Natomiast wyborcy mieszkający w Sikorzynie, którzy również głosowali w gostyńskiej szkole muzycznej, będą obecnie głosowali w świetlicy wiejskiej w swojej miejscowości. Świetlica w Sikorzynie została w ostatnich latach wyremontowana i przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, co na pewno poprawi warunki udziału w wyborach. 

Ostatnia zmiana na terenach wiejskich dotyczy wyborców mieszkający w Kosowie, osadzie Płaczkowo i Klony, którzy głosowali wcześniej w Szkole Podstawowej w Siemowie. Od tegorocznych wyborów będą głosowali w świetlicy wiejskiej w Kosowie.

reklama

Miasto Gostyń - zmiany dla wyborców z os. Pożegowo

W mieście zmieni się siedziba dwóch obwodowych komisji wyborczych dla mieszkańców osiedla Pożegowo, czyli dla komisji nr 13 i 14, które dotychczas pracowały w ZSZ przy ul. Tuwima w Gostyniu.

W 2022 r. oddana została do użytku nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu, która mieści się przy ul. Mikołaja Reja 26, co pozwoliło utworzyć tam 2 lokale wyborcze. Jest to obiekt nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych i w związku z tym mogą z niego korzystać również osoby z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy Pożegowa przy tej okazji będą mieli szansę zobaczyć od środka w jakich warunkach funkcjonują obecnie uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dla pozostałych wyborców nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ

gmina Borek Wielkopolski

W gminie Borek Wlkp. dotychczas było 5 lokali wyborczych, teraz jest ich 8.  W innym lokalu głosować będą mieszkańcy Zalesia, Wygody i Skokowa, a także Bruczkowa. 

Wyborcy sołectwa Zalesie (osady Zacisze i Wygoda) dotychczas głosowali w boreckim ratuszu. Teraz utworzono nowy obwód głosowania nr 6, a lokal wyborczy znajduje się w świetlicy wiejskiej w Zalesiu. 

Podobnie będzie z mieszkańcami Skokowa (od teraz stały obwód głosowania nr 8), którzy pójdą głosować do świetlicy wiejskiej w Skokowie, a nie - jak wcześniej do Urzędu Miejskiego w Borku.

Na łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do urny wyborczej mogą liczyć również mieszkańcy wsi Bruczków - (stały obwód głosowania nr 8) - nie będą już głosować w Zimnowodzie, ponieważ nowy lokal wyborczy dla nich powstanie w miejscowej świetlicy wiejskiej w Bruczkowie.

Komisarz wyborczy zmienił siedzibę komisji wyborczej nr 4. Wcześniej mieszkańcy z Koszkowa, Wycisłowa, Grodnicy, Osówca, Studzianny i Jaworów głosowali w budynku szkoły w Wycisłowie.  Teraz dla wyborców wyznaczono lokal w świetlicy wiejskiej w Koszkowie.

Dla wyborców z pozostałych miejscowości nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ

 

gmina Poniec

 

Komisarz wyborczy w ponieckiej gminie na wybory parlamentarne 2023 wyznaczył 9 stałych obwodów do głosowania (dotychczas było 5), ustalił ich numery oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych. Zmiany dotyczą głównie mieszkańców Janiszewa, Miechcina, Waszkowa, którzy tworzą nowy obwód wyborczy nr 6, z siedzibą komisji (lokalu wyborczego) w świetlicy wiejskiej w Janiszewie.

Stały obwód wyborczy nr 7 to mieszkańcy Śmiłowa, którzy od teraz będą głosowali w miejscowej świetlicy wiejskiej.

Stały obwód wyborczy nr 8 tworzą głosujący z miejscowości Rokosowo i Bączylas. Dla mieszkańców tych sołectw wyznaczono lokal wyborczy w świetlicy w Rokosowie. 

Z kolei sołectwo Sarbinowo z osadą Włostki tworzą stały obwód wyborczy nr 9. Upoważnieni mogą głosować w świetlicy wiejskiej w Sarbinowie.

Dla wyborców z pozostałych miejscowości nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ

gmina Pogorzela

Dotychczas w gminie Pogorzela działały 4 obwodowe komisje wyborcze, od teraz będzie ich 6. Dodatkowe dwa stałe obwody tworzą miejscowości Małgów, Stawy, a także Ochla - w tym Józefów Ochelski, Łukaszew oraz Głuchów.

Mieszkańcy z Małgowa i Stawów od teraz tworzą obwód do głosowania nr 5, dla którego lokal wyborczy powstanie w świetlicy wiejskiej w Małgowie, a nie jak wcześniej w świetlicy w Bułakowie.

Z kolei wyborcy z Ochli - w tym Józefowa, Łukaszewa, Głuchowa tworzą obwód wyborczy nr 6. Wcześniej chodzili głosować do szkoły podstawowej w Pogorzeli, od teraz lokal wyborczy będą mieli w świetlicy wiejskiej w Głuchowie.

 

gmina Pępowo

Wiele zmian komisarz wyborczy wprowadził w gminie Pępowo, gdzie dotychczas podczas wyborów pracowały 4 komisje wyborcze, a teraz będzie ich 10.

Podzielono stały obwód głosowania nr 2, poprzez wyłączenie z jego granic miejscowości Czeluścin, Krzekotowice, Krzyżanki. Mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dostęp do urny, gdyż lokale wyborcze będą funkcjonowały w salach wiejskich.

Sołectwo Czeluścin to od teraz okręg wyborczy nr 5 z lokalem wyborczym w sali wiejskiej w Czeluścinie, a nie - jak wcześniej - w nowym budynku szkoły podstawowej w Pępowie.

Podobnie będzie w miejscowości Krzekotowice, gdzie utworzony został stały obwód głosowania nr 6, a lokal wyborczy będzie od teraz znajdował się w miejscowej sali wiejskiej.  

Utworzono stały obwód głosowania nr 7, z granicami obejmującymi miejscowość Krzyżanki. Głosujący pójdą do lokalu wyborczego w sali wiejskiej w Krzyżankach. 

Mieszkańcy Pasierb i Wilkonic nie będą już głosowali w szkole w Skoraszewicach. Te miejscowości tworzą teraz stały obwód głosowania nr 8, z siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej w sali wiejskiej w Wilkonicach o tam będą mogli głosować mieszkańcy

Uwaga, miejscowości Kościuszkowo, Ludwinowo oraz ul. Dąbie w Pępowie, tworzą stały obwód głosowania nr 9. Lokal wyborczy dla głosujących z tych sołectw będzie mieścił się w sali wiejskiej w Ludwinowie, a nie jak wcześniej w Babkowicach.

Do Babkowic głosować nie pójdą także mieszkańcy Siedlca. Teraz będzie łatwiej, ponieważ dla nich utworzono nowy stały obwód głosowania nr 10. Wyborcy będą mieli możliwość głosowania w sali wiejskiej na miejscu, w Siedlcu.

Dla wyborców z samego Pępowa i pozostałych miejscowości z gminy nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ.

gmina Krobia

Sporo zmian w krobskiej gminie pod względem stałych obwodów głosowania i siedzib lokali wyborczych. Dotychczas było ich 9 (w tym 8 stałych, jeden dodatkowy w DPS w Chumiętkach), od teraz będzie 15 obwodów do głosowania. 

Komisarz wyborczy w Lesznie zmienił granice obwodów do głosowania zwłaszcza na terenach wiejskich.

Ułatwiono udział w wyborach mieszkańcom Posadowa, Sułkowic, Bukownicy, Pijanowic, Wymysłowa, Żychlewa i Potarzycy, gdyż będą głosować w innych lokalach wyborczych, na terenie swoich sołectw, a nie w szkole podstawowej w Krobi.

Wyborcy z Posadowa od teraz tworzą stały obwód wyborczy nr 9, a siedzibę komisji wyborczej  wyznaczono w świetlicy wiejskiej w Posadowie. 
Natomiast upowaznieni do głosowania z Sułkowic (obwód wyborczy nr 10) nie pojadą również do szkoły podstawowej w Krobi, ale od teraz będą głosować w lokalu w budynku szkoły filialnej w Sułkowicach.

Dla mieszkańców miejscowości: Bukownica, Pijanowice, Wymysłowo i  Żychlewo (dla których powstał obwód głosowania nr 11) lokal wyborczy wyznaczono w świetlicy wiejskiej w Żychlewie.

Potarzyca tworzy obwód głosowania nr 12 i mieszkańcy pójdą na wybory do świetlicy w Potarzycy, gdyż tam będzie się mieściła siedziba komisji wyborczej.

Na lokal do głosowania wykorzystany zostanie również Gościniec Biskupiański w Domachowie. Mieszkańcy tej miejscowości tworzą obwód wyborczy na 13, będą mieli siedzibę komisji na miejscu, dlatego nie pojadą już do szkoły w Starej Krobi.

Podobne zmiany komisarz wyborczy wprowadził w Gogolewie (obwód głosowania nr 14). Wyborcy z tego sołectwa nie będą musieli jechać do szkoły podstawowej w Nieparcie, gdyż lokal wyborczy dla nich wyznaczono na miejscu, w świetlicy wiejskiej

Nie będzie już lokalu wyborczego w szkole w Ciołkowie, gdzie dotychczas mogli głosować mieszkańcy Ciołkowa, Przyborowa, Kuczyny i Ziemlina. Zmieni się granica obwodu do głosowania. 

Miejscowości Przyborowo, Kuczyna i Ziemlin tworzą teraz obwód głosowania nr 15, a na siedzibę komisji wyborczej (lokal wyborczy) wyznaczono świetlicę wiejską w Kuczynie.

Z kolei sołectwo Ciołkowo to od teraz obwód głosowania nr 8, a mieszkańcy lokal wyborczy będą mieli w świetlicy wiejskiej w Ciołkowie właśnie.

Dla mieszkańcow  DPS w Chumiętkach nic się nie zmieni , podobnie jak dla wyborców z samej Krobi i pozostałych miejscowości wiejskich. Lokale wyborcze zostaną przygotowane w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ

gmina Piaski

 

Komisarz wyborczy podzielił gminę Piaski na 12 obwodów wyborczych (w tym 10 stałych), a wcześniej było ich 6.

Zmiany nastąpią m.in. dla mieszkańców Talarów, Drzęczewa I, Smogorzewa, Strzelec Małych i Strzelec Wielkich. 

Obwód głosowania nr 7 tworzą miejscowości Strzelce Małe i Strzelce Wielkie. Dla upoważnionych do głosowania wyznaczono lokal w świetlicy wiejskiej w Strzelcach Wielkich, a nie jak dotychczas w szkole podstawowej w Piaskach przy ul. Drzęczewskiej.

Mieszkańcy Michałowa, Drogoszewa, Godurowa i Zaborni (pozostają jako obwód głosowania nr 3, ale głosują od teraz w świetlicy wiejskiej w Michałowie, a nie w podstawówce w Piaskach.

W lokalu wyborczym w szkole podstawowej w Piaskach nie głosują również mieszkańcy Smogorzewa, Drzęczewa I i Talarów. Dla nich utworzono okręg do głosowania nr 10, a wyborcy od teraz będą mieli urnę w świetlicy środowiskowej w Smogorzewie.

Podrzecze podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych to obwód wyborczy nr 9, z nową siedzibą obwodowej komisji wyborczej (lokalu wyborczego) w świetlicy wiejskiej w Podrzeczu.

Miejscowości Bodzewko I, Bodzewko II, a także Rębowo od teraz podczas wyborów parlamentarnych tworzą obwód głosowania nr 8, a głosować pójdą do lokalu wyborczego w świetlicy wiejskiej w  Rębowie.

Dla wyborców z Piasków i pozostałych miejscowości z gminy nic się nie zmieni, zostaną przygotowane lokale wyborcze w miejscach, w których do tej pory głosowali - PATRZ TUTAJ.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama