W Gostyniu powstały cztery ogólnodostępne punkty ładowania pojazdów elektrycznych dzięki temu, że gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł, przekazane w ramach programu "Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski", który koordynuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Ładowarki do "elektryków" w Gostyniu zamontowano w listopadzie 2023 r. - PISALIŚMY TUTAJ
Stacje doładowań baterii samochodów elektrycznych w Gostyniu znajdują się przy bezpłatnych parkingach zlokalizowanych w różnych rejonach miasta. Urządzenia zamontowano przy ul. Łąkowej (parking przy targowisku miejskim), przy ul. Jana Pawła II (parking przy ratuszu), przy ul. Górnej - parking niedaleko osiedlowej świetlicy, a czwarty punkt wyznaczono przy ul. Folwarcznej (parking przy byłej restauracji, a później lodziarni p. Trąbki). Powstały punkty dwustanowiskowe, co oznacza, że przy jednym urządzeniu będą mogli pojazd doładować dwaj kierowcy.Urządzenia służące do ładowania "elektryków" stanęły w listopadzie 2023 r., ale dotąd nie można było z nich korzystać. Mieszkańcy zaczęli się niecierpliwić. Taka sytuacja najbardziej irytowała właścicieli „elektryków”, mieszkających w Gostyniu i okolicy (jest ich coraz więcej), którzy chcieliby skorzystać z urządzeń, ale nie było to możliwe. Zgłosili się z interwencją do redakcji gostynska.pl.
Gmina przekazała stacje doładowań firmie Plugox
Jak się dowiedzieliśmy, z ramienia gminy administratorem i operatorem stacji do ładowania baterii samochodów elektrycznych, jest firma Plugox. Co to oznacza? Firma doprowadza prąd do ładowarek, będzie prowadzić pełne rozliczenia, powinna także kontrolować, w jakim stanie są urządzenia, sprawdzać czy działają, zadbać o naprawę w razie potrzeby, a także o konserwację zamontowanych w Gostyniu ładowarek.
Dlaczego urządzenia zamontowane na 4 stacjach w Gostyniu nie działały?
Dotychczas urządzenia nie działały, ponieważ administrator musiał sprostać wszelkim procedurom, wymaganym przez Urząd Dozoru Technicznego, by uzyskać pozwolenie na ich wykorzystanie. Mówiło się, że do 15 czerwca 2024 roku powinien być przeprowadzony odbiór urządzeń przez Urząd Dozoru Technicznego, który pozwoli zaiteresowanym na korzystanie z tych stacji.
- Operator poinformował nas, że między 15 a 18 czerwca odbędzie się odbiór UDT, który pozowli na podłączenie instalacji do zasilania - poinformował w minionym tygodniu Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.
W poniedziałek, 17 czerwca 2024 r. operator stacji doładowań "elektryków" rozpoczął uruchamianie urządzeń. Te, które już działają (np. na parkingu przy gostyńskim ratuszu), łatwo można rozpoznać chociażby po uruchomionym wyświetlaczu ładowarki. Na parkingach, przy których zostały zamontowane, wydzielono miejsca dla samochodów zasilanych prądem, oznaczone skrótem "EV" (ul. Jana Pawła II, Łąkowa).
Wszystko wskazuje na to, że administrator dotrzyma słowa i do 18 czerwca uruchomi wszystkie stacje.
Ogólnodostępne nie oznacza "darmowe"
Co ważne, punkty z urządzeniami do ładowania "elektryków" są ogólnodostępne, ale to nie znaczy, że darmowe. Kierowcy ładujący "elektryki" za tę "przyjemność" płacą operatorowi. Dalej kasa idzie do grupy Enea, jako sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce. Koszt ładowania uzależniony jest od cen narzuconych przez operatora, który dostarcza energię.Jak można korzystać z tych punktów i w jaki sposób uiszczać opłaty? Należy zapłacić kartą - zbliżeniowo, co umożliwia zamontowana „ładowarka” lub przez aplikację.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.